Wyjazd za granicę – to musi wiedzieć każdy senior. Najważniejsze informacje

wyjazd seniora za granicę

Do Polski co jakiś czas przychodzą różne mody z innych stron globu. Jedną z nich jest rosnąca popularność turystycznych eskapad. Seniorzy zamiast pozostać w kraju coraz częściej decydują się na wyjazdy w inne zakątki świata. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na zagraniczną wycieczkę?

Czy polscy seniorzy chętnie jeżdżą za granicę?

W ostatnich latach wzrasta liczba seniorów udających się na urlop. Choć turystyczne wyprawy krajowych emerytów nie są jeszcze tak popularne jak w państwach bogatszych od Polski, jest w tym widoczny pewien trend. Popularnymi kierunkami zagranicznych wojaży polskich seniorów są m.in.: Chorwacja, Czechy, Holandia, Węgry, Rumunia i Austria. Do tej listy jakiś czas temu dołączyły również: Włochy, Islandia, Gruzja i Armenia. Niekiedy sąsiadujące ze sobą kraje seniorzy zwiedzają w ramach jednej podróży. Jest to możliwe dzięki wycieczkom autokarowym.

Czy w państwach UE są kontrole graniczne?

Wyjazd za granicę nie zawsze musi być bardziej skomplikowany od podróży po Polsce. W krajach Unii Europejskiej (oprócz Bułgarii, Irlandii, Rumunii, Cypru i Chorwacji) obowiązuje strefa Schengen. To obszar, na którym nie obowiązuje kontrola graniczna na granicach wewnętrznych. W trakcie podróży po UE wystarczy mieć ze sobą jedynie paszport bądź dowód osobisty.

Czy wyjeżdżając poza UE muszę mieć paszport?

Tak. W przypadku wyjazdu do krajów spoza Unii Europejskiej konieczne jest posiadanie paszportu. Dokument jest ważny przed 10 lat od dnia jego wydania (w przypadku osoby, która nie ukończyła 13. roku życia, okres ważności zostaje skrócony o połowę). Standardowo wyrobienie nowego paszportu trwa do 30 dni roboczych, licząc od dnia złożenia wniosku. W uzasadnionych przypadkach można postarać się o wyrobienie paszportu w trybie przyspieszonym (wówczas czeka się około 2 dni roboczych). Wiele krajów spoza obszaru UE wymaga również wizy turystycznej. Tę można kupić w wersji elektronicznej albo nabyć na lotnisku bądź poprzez złożenie wniosku w ambasadzie kraju, do którego chcemy wyjechać.

Ważne! Zawsze dobrze wykonać skan dokumentów, dzięki czemu będziemy mogli uwiarygodnić swoją tożsamość, jeśli paszport bądź wiza zostaną nam skradzione.

Czy przed wyjazdem za granicę muszę wykupić ubezpieczenie?

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego, mimo że nie jest obowiązkowe, powinno być kluczowe dla odpowiedzialnego podróżnika. Dzięki polisie w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu, otrzymamy odszkodowanie. Jeżeli skutkiem zdarzenia będzie śmierć, pieniądze otrzyma nasza najbliższa rodzina. Odszkodowanie jest wypłacane jako stosowny procent z sumy gwarantowanej (kwoty sięgają nawet 100 000 euro).

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, senior powinien zwrócić uwagę na zakres i koszt ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli trasa naszego wyjazdu będzie przebiegała wyłącznie przez terytorium UE, wcześniej dodatkowo pozyskajmy bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętajmy, że jej zapisy nie obejmują tak szerokich zakresów jak polisa ubezpieczeniowa.

Gdzie szukać rzetelnych informacji o sytuacji na świecie?

Przed wyjazdem do danego kraju warto zapoznać się z sytuacją, jaka w nim panuje. W tym celu można skorzystać ze strony internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych bądź rządowych witryn danego państwa. Resortowe komunikaty pozwolą nam dowiedzieć się, w których zakątkach globu jest względnie bezpiecznie, a dokąd być może warto nie jechać.

Czy warto zainstalować aplikację iPolak?

Aplikacja iPolak to narzędzie udostępnione przez MSZ. Apka wzbogacona o ostrzeżenia dla podróżujących udzieli informacji, jak zadbać o bezpieczeństwo w różnych miejscach na świecie, oraz wskaże drogę do najbliższej placówki dyplomatycznej.

Czy wyjazd za granicę trzeba zgłosić?

Na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na turyście, jeśli poza granicami Polski ma zamiar spędzić więcej niż 6 miesięcy, musi zgłosić wyjazd oraz przewidywany termin powrotu. Zgłoszenia można dokonać osobiście bądź przez pełnomocnika. Jeżeli zasygnalizujesz wyjazd na stałe, zostaniesz automatycznie wymeldowany z miejsca pobytu stałego oraz czasowego.

Pamiętaj! Swoją zagraniczną podróż warto zgłosić w systemie Odyseusz prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Mimo że nie jest to obowiązkowe, może pomóc zwłaszcza wtedy, gdy wyjeżdżasz na dłużej bądź do kraju podwyższonego ryzyka. Dzięki systemowi kontakt z Tobą (miejsca popełnienia domniemanego naruszenia) w sprawach dotyczących podróży będzie łatwiejszy. Zgłoszenie wyjazdu jest bezpłatne.

Gdzie zgłosić wyjazd za granicę?

Wyjazd możesz zgłosić w urzędzie gminy bądź w formie elektronicznej (z pełną ochroną danych osobowych); bez udziału urzędnika. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, zaświadczenie o tym, że przyjęto zgłoszenie wyjazdu, otrzymasz od razu na swoją skrzynkę Mój Gov (e-PUAP). Bez udziału urzędnika, jako opiekun prawny, możesz zgłosić również wyjazd swojego niepełnoletniego dziecka, jeśli w rejestrze PESEL przy jego danych wpisano Twój identyfikator. System sprawdzi dane i pokieruje Cię do właściwej usługi.

By przez Internet wypełnić formularz zgłoszenia wyjazdu, potrzebujesz profilu zaufanego, kwalifikowanego certyfikatu, podpisu elektronicznego albo certyfikatu podpisu osobistego (ma go w e-dowodzie osoba, która we wniosku o e-dowód, zaznaczyła, że chce mieć taki certyfikat).

Ważne! Zgłoś swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszczasz kraj.

Wyjazd za granicę a biuro podróży

Jeśli na zagraniczną wycieczkę wybieramy się w ramach usługi z biura podróży, pamiętajmy, że organizator wyjazdu ma obowiązek poinformować nas o ewentualnych zagrożeniach wynikających z obrania danego kierunku podróży. Ponadto biuro musi udostępnić nam dane kontaktowe administratora i adres siedziby administratora wyjazdu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *