Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne? Przed czym nas uchroni?

ubezpieczenie turystyczne seniora

Wczasy to czas, który seniorowi powinien upłynąć w jak największym komforcie. Instrumentem pozwalającym to osiągnąć jest polisa turystyczna. Dlaczego warto skorzystać z ubezpieczenia?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest narzędziem zapewniającym ochronę ubezpieczeniową przed nieprzewidzianymi wydatkami w ramach podróży krajowych oraz zagranicznych. Chroni też od finansowych następstw nieszczęśliwych wypadków. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, senior zawsze powinien zwrócić uwagę na zakres i koszt ochrony ubezpieczeniowej. W przypadku, gdy kupujemy wycieczkę w legalnym, rzetelnym biurze podróży, jest ona ubezpieczona automatycznie (choć zakres ubezpieczenia zwykle jest niewielki).

Co można pokryć z ubezpieczenia turystycznego?

Szczegółowy zakres ubezpieczenia turystycznego zależy od tego, jaką polisę wykupimy. Najważniejszy element polisy podróżnej to w razie potrzeby pokrycie kosztów leczenia, które potrafią mocno zaskoczyć turystę. Dlatego na uwadze szczególnie powinniśmy mieć to, jakie sumy ubezpieczenia kosztów leczenia zawarto w polisie. Z reguły pakiet, oprócz tego elementu, obejmuje opłacenie kosztów powrotu po wypadku do kraju oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Do starania się o odszkodowanie rekompensujące poniesione straty upoważnia nas polisa obejmująca:

  • odszkodowanie za urlop skrócony przez nieszczęśliwe wydarzenie,
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego bądź sprzętu sportowego,
  • odszkodowanie za opóźniony lot.

Jak dopasować ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie należy dopasować przede wszystkim pod kątem:

  • kierunku wyjazdu seniora,
  • charakteru podróży (aktywny wypoczynek prywatnie, podróż służbowa itp.),
  • indywidualnych potrzeb (sprawdź, czy przydatne dla Ciebie będzie rozszerzenie polisy o klauzulę alkoholową; zobacz, czy ubezpieczenie obejmuje uprawianie sportów).

Najniższe stawki ubezpieczeń turystycznych przeważnie dotyczą dzieci, z kolei najwyższe osób przewlekle chorych bądź zamierzających w trakcie wypoczynku uprawiać sporty ekstremalne.

Ile powinno wynosić ubezpieczenie turystyczne seniora?

Szacunkowa wartość ubezpieczenia turystycznego seniora jest uzależniona m.in. od kierunku podróży. W przypadku Starego Kontynentu za bezpieczną wysokość sumy ubezpieczenia uznawane jest 20 tys. euro (choć stawka rekomendowana to 30 tys.). Jeśli zamierzamy podróżować w dalsze zakątki świata, wartość polisy powinna wynieść minimum 60 tys. euro.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Najtańsze polisy obejmujące podróże po Europie rozpoczynają się od stawki na poziomie kilku złotych dziennie (najmniej na ogół zapłacimy za ubezpieczenie wycieczki krajowej). Najdroższe kosztują około 70. W przypadku podróży do krajów poza Starym Kontynentem koszt ubezpieczenia turystycznego to nawet ponad 100 złotych za dzień.

Dlaczego warto porównać ceny ubezpieczeń turystycznych?

Ceny ubezpieczeń warto ze sobą zestawić, korzystając z łatwo dostępnych internetowych kalkulatorów. Po wejściu na stronę porównywarki, w jednym miejscu mamy dostęp do co najmniej kilkunastu ofert od różnych ubezpieczycieli. Porównanie ułatwi wybór optymalnego ubezpieczenia turystycznego (takiego, które zakresem i ceną będzie dla nas najodpowiedniejsze). Strony udostępniające porównywarki przeważnie oferują również łatwy dostęp do usług konkretnego ubezpieczyciela, dzięki czemu wybraną polisę możesz kupić w zaledwie 5 minut i to bez wychodzenia z domu.

Polisa turystyczna a EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniającym do korzystania za granicą z podstawowych świadczeń medycznych na koszt NFZ-u. Tą opcją można posiłkować się we wszystkich krajach członkowskich UE, EFTY (Norwegii, Liechtensteinu, Islandii i Szwajcarii) oraz Wielkiej Brytanii. EKUZ jest bezpłatna, ale nie obejmuje tak szerokiego zakresu jak prywatna polisa turystyczna. Senior nie może liczyć na to, że EKUZ:

  • pokryje koszty leczenia prywatnie,
  • opłaci powrotny transport pacjenta do kraju (z wyjątkiem pewnych sytuacji),
  • pokryje koszty usług ratowniczych czy przewiezienia zwłok.

Polisa turystyczna a odszkodowanie

Dzięki polisie opartej na ogólnych warunkach ubezpieczenia w razie jakiegokolwiek zdarzenia, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu, otrzymamy odszkodowanie finansowe (w razie śmierci otrzyma je nasza najbliższa rodzina). Będzie to rekompensata za poniesiony ból, dyskomfort bądź straty moralne. Odszkodowanie jest wypłacane jako stosowny procent z sumy gwarantowanej (do wyboru jest wiele wariantów, od kilku tys. złotych aż po kwoty sięgające 100 000 euro).

Które ubezpieczenie turystyczne jest najlepsze dla seniora?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć indywidualnie. Najlepsze ubezpieczenie jest tym dopasowanym do Twoich potrzeb, charakteru podróży oraz możliwości finansowych.

Czy polisę turystyczną można kupić w trakcie wakacji?

Odpowiednie ubezpieczenie podróżne senior może kupić w każdej chwili, nawet w czasie wyjazdu (jeśli tylko ma dostęp do Internetu i płatności bezgotówkowej). Należy pamiętać, że ubezpieczenie nie musi zadziałać od razu, gdyż zwykle jest objęte karencją. To oznacza, że czasami ochrona zostanie aktywowana dopiero po kilku dniach, choć część ubezpieczycieli skraca ten termin do minimum. Polisę można wykupić w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych jednocześnie, choć nie zawsze jest to konieczne.

Ubezpieczenie turystyczne a rezygnacja z wyjazdu

Zanim kupimy ubezpieczenie turystyczne, dowiedzmy się, jak ubezpieczyciel podchodzi do kwestii pokrycia kosztów rezygnacji z wyjazdu. Jeśli standardowa polisa tego nie obejmuje, dodatkową ochronę można wykupić zaraz po rezerwacji wycieczki, noclegu czy biletu. Cena, jeśli chodzi o ubezpieczenie kosztów rezygnacji, jest uzależniona od kosztów ubezpieczanego wydarzenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *