Mrągowo – perła Mazur. Przewodnik po lokalnych atrakcjach

Mrągowo

Mrągowo to malownicze miasto na Mazurach, które kusi turystów nie tylko festiwalami i koncertami, ale również bogatą ofertą atrakcji turystycznych. Jeśli planujecie krótki wypad, to idealnie trafiliście – mamy dla Was przewodnik po najciekawszych miejscach, które warto odwiedzić w Mrągowie. Co warto zobaczyć w Mrągowie? W centrum miasta i nie tylko atrakcji jest całkiem sporo.

Miasto to oferuje mnóstwo możliwości dla odwiedzających. Od koncertów w amfiteatrze położonym nad brzegiem jeziora Czos, przez spacerowe promenady, aż po zabytki i punkty widokowe, jak chociażby Wieża Bismarcka – Mrągowo ma wiele do zaoferowania. Do Mrągowa warto przyjechać na: Mazurską Noc Kabaretową; Międzynarodowy Festiwal Muzyki Country w Mrągowie; Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie; Disco pod Żaglami w Mrągowie czy Projekt Arboretum w Mrągowie. Mrągowo to pobliskie miasta do innych znanych ośrodków wypoczynkowych, jak: Giżycko (43 km), Węgorzewo (62 km), Olsztyn (61 km), Ełk (69 km), Szczytno (49 km) czy Mikołajki (23 km).

Historia Mrągowa

Mrągowo, malowniczo położone na Mazurach, znane jest z bogatej oferty turystycznej, w tym licznych atrakcji zgromadzonych wokół jeziora Czos. Znane z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Country co roku przyciąga tłumy turystów pragnących doświadczyć niepowtarzalnej atmosfery pikniku country. W centrum znajduje się wiele zabytków i interesujących miejsc, takich jak Muzeum Sprzętu Wojskowego czy Strażnica Bośniacka, które są świadectwem bogatej historii regionu. Mrągowo to także miejsce, w którym można aktywnie spędzić czas, korzystając z oferty sportów wodnych czy pieszych szlaków turystycznych, prowadzących przez malownicze okolice miasta. Dzięki tym wszystkim atrakcjom Mrągowo to idealne miejsce zarówno dla miłośników historii, jak i aktywnego wypoczynku.

Pierwsza pieczęć miasta pochodzi z 1348 roku, gdy nazwa miasta brzmiała: Sensburg. Miejscowość została założona przez Krzyżaków, których wielki mistrz Konrad von Jungingen nadał osadzie prawa miejskie. Herb mistrza krzyżackiego (niedźwiedzia łapa na białym tle) na dobre zagościł w herbie Mrągowa. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od staropolskiego słowa „mrąg” oznaczającego „mgłę”, którą mogły wywołać pobliskie bagna lub jeziora.

W 1698 roku w Mrągowie wybuch pożar, w wyniku którego spłonęła większość lokalnych budynków. Na przełomie XVII i XIX wieku powstały tutaj szkoła oraz nowy kościół, wybudowano również spichlerz, w obrębie którego powstała dzielnica rzemieślnicza. W 1812 roku przez Mrągowo przemaszerowały wojska napoleońskie, które dopuściły się wielu zniszczeń, a lokalna ludność ze względu na usunięcie ze szkół ojczystego języka zaczęła stopniowo maleć.

oddziały włoskie na mrągowskim rynku w 1812 roku

Fot. Oddziały włoskie na mrągowskim rynku w 1812 roku

Mrągowo leży w obrębie województwa warmińsko-mazurskiego. W mieście znajduje się siedziba władz powiatu mrągowskiego oraz gminy Mrągowo. Pomimo że miejscowość nie posiada formalnego podziału administracyjnego, każda część Mrągowa ma swoją nazwę (Centrum, Osiedle Brzozowe, Osiedle Grunwaldzkie, Osiedle Mazurskie, Osiedle Medyk, Osiedle Metalowców, Osiedle Nikutowo oraz Osiedle Parkowe). W Mrągowie mieszka ok. 22 tys. osób. Na terenie obecnego targowiska w Mrągowie do końca XIX wieku znajdowało się Wielkie Jezioro Magistrackie.

W mieście i okolicach kręcono takie filmy jak „Kochajmy syrenki” (1966), „Komisarz Blond i wszystko jasne” (2009), część zdjęć do filmu „Optymista” (2010) oraz film krótkometrażowy „Kładka” (2013).

Jezioro Czos

Jeśli chcesz doświadczyć uroków Jeziora Czos, polecamy rejs tramwajem wodnym. To doskonały sposób na podziwianie miasta z perspektywy wody i relaks w otoczeniu przyrody. Tramwaj wodny kursuje regularnie, łącząc strategiczne punkty jak molo, Ekomarina czy amfiteatr, a podróż nim to czysta przyjemność. Ekomarina to z kolei świetne miejsce na rodzinny wypoczynek, z licznymi atrakcjami dla najmłodszych.

bulwar prowadzący do jeziora Czos

Fot. Bulwar prowadzący do jeziora Czos

Muzeum Ziemi Mrągowskiej

Dla tych, którzy pragną zgłębić historię Mrągowa, nieocenionym źródłem wiedzy będzie Muzeum Ziemi Mrągowskiej. Znajduje się ono w centrum miasta, na rynku, w zabytkowym ratuszu. To miejsce, gdzie można odkryć fascynujące opowieści i legendy regionu, w tym tę o niedźwiedzicy, która stała się częścią herbu miasta. Muzeum przechowuje również plakaty z festiwali, które odbywały się w Mrągowie na przestrzeni lat.

Przy ośrodku cyklicznie organizowane są warsztaty średniowieczne, na których można spotkać rycerzy i nauczyć się dawnych tańców czy szermierki – to propozycja szczególnie atrakcyjna dla młodszych odkrywców. By wziąć w nich udział, wystarczy wcześniej zapisać się na zajęcia, a aby to zrobić trzeba skontaktować się z muzeum przez ich stronę internetową.

Wybierz się na relaksujący spacer po mrągowskim deptaku, który prowadzi prosto do malowniczego mola nad jeziorem Czos. Tam możesz podziwiać widok na amfiteatr. Jezioro Czos jest sercem turystycznym miasta, a jego bliskość do centrum, oddzielona jedynie przyjemną promenadą z rowerową ścieżką, zachęca do aktywnego spędzania czasu. Rowerem możesz szybko i przyjemnie zwiedzić okolicę pełną lasów i jezior. Podczas spaceru wzdłuż jeziora możesz obserwować łódki sunące po tafli wody, a jeśli chcesz samemu popływać – skorzystaj z usług miejscowych wypożyczalni rowerów.

Fot. Ratusz miejski z 1825 roku, obecnie Oddział Muzeum Warmii i Mazur

Polska Noc Kabaretowa

Mrągowo słynie z festiwalowego charakteru. Od hip-hopu, przez country, muzykę rozrywkową, jazz, po sentymentalne dźwięki muzyki kresowej – wszystko grane na żywo. Miłośnicy kabaretu i czarnego humoru również znajdą tu coś dla siebie, np. podczas Polskiej Nocy Kabaretowej. Sezon muzycznych atrakcji rozpoczyna Hip-Hop Festiwal Mrągowo, z udziałem gwiazd polskiej sceny rapowej. Następnie dobrą zabawę zapewniają Dni Mrągowa i Noc Śmiechu z popularnymi polskimi kabaretami, jak Neo-Nówka. Tym, którzy chcą jeszcze więcej humoru, polecamy Mrągowski Festiwal Komedii z występami znanych stand-uperów, takich jak Mateusz Socha.

Piknik Country

W połowie wakacji Mrągowo gości Piknik Country, będący od ponad 40 lat jednym z największych europejskich festiwali muzyki country i folk. To trzydniowe święto rozgrywa się w różnych zakątkach miasta: od amfiteatru, przez Westernowe Miasteczko Mrongoville, po Plac Unii Europejskiej, gdzie znajdziesz stoiska pełne kowbojskich akcesoriów.

miasteczko Mrongoville

Fot. Miasteczko Mrongoville (2012 rok)

Jeśli lubisz muzykę do tańca, to Festiwal Weselnych Przebojów, przy dźwiękach disco na żywo, w wykonaniu ikon polskiej sceny, może być czymś, co szczególnie Ci się spodoba. Przy okazji warto zanurzyć się w nostalgicznych klimatach Festiwalu Kresowiaków, który celebruje polską kulturę ludową.

Amfiteatr

Jeśli wybierzesz się na spacer po Mrągowie, koniecznie odwiedź amfiteatr przy jeziorze Czos, znany z Festiwalu Muzyki Country i Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Choć zazwyczaj jest zamknięty dla zwiedzających, to można go podziwiać z punktu widokowego. Tuż obok niestety nie ma parkingów, jednak nie jest to aż tak duży problem, biorąc pod uwagę, że samochód możesz zostawić w wyznaczonych miejscach postojowych nieco dalej.

amfiteatr

Fot. Amfiteatr nad jeziorem Czos

Plaża

Nieopodal amfiteatru znajduje się miejska plaża, na której możesz wypożyczyć sprzęt wodny, zagrać w siatkówkę plażową albo skorzystać z placu zabaw. Plaża dysponuje strefą gastronomiczną i jest strzeżona przez ratowników, co czyni ją idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Dla osób z niepełnosprawnościami przewidziano specjalne udogodnienia. Jeśli jednak preferujesz ciszę, polecamy mniej zatłoczoną plażę przy osiedlu Grunwaldzkim.

Wieża Bismarcka

Po zwiedzeniu okolic ratusza warto wybrać się na spacer do Wieży Bismarcka w parku im. gen. Sikorskiego. Po drodze polecamy na chwilę zatrzymać się przy jeziorze Magistrackim, które wieczorami zachwyca oświetleniem i fontannami. Na wieży czeka na turystów taras widokowy, z którego roztacza się przepiękny widok na okolicę. Wewnątrz wieży znajdują się ekspozycje tematyczne, a w kasie można nabyć lokalne pamiątki.

Strażnica Bośniacka

Będąc w mieście, warto zobaczyć Strażnicę Bośniacką, najstarszy budynek w Mrągowie, który dziś jest częścią Muzeum Ziemi Mrągowskiej. W środku znajduje się izba upamiętniająca pisarza Ernsta Wiecherta, a sam budynek wyróżnia się pruskim murem i najstarszymi drzwiami w mieście.

Spacerując w okolicach ratusza, zwróć uwagę na rzeźby nad Jeziorem Magistrackim, stworzone przez studentów ASP, symbolizujące cztery żywioły. Z uwagi na swą nietypowość w oko może wpaść Wam np. Pomnik Spalonego Czajnika. To miejsce z pewnością dostarczy tematów do rozmów i pozwoli na własne interpretacje artystycznych dzieł.

Spacerując wokół jeziora, Waszej uwadze na pewno nie umkną wieczorne światła fontann, tworzące romantyczną atmosferę idealną na wspólne wyjście we dwoje. Dla najmłodszych atrakcją będzie wysepka z uroczym domkiem dla łabędzi, zwanym „Małgosia”. Warto też skorzystać z okolicznych udogodnień, takich jak place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, i na moment zatrzymać się w kawiarni Artystyczne Ciacho.

Apteka pod Orłem

Podczas spaceru po rynku w Mrągowie nie pomiń wizyty w Aptece pod Orłem, która od dwóch wieków mieści się w zabytkowej kamienicy. Choć jej wnętrze jest nowoczesne, to warto zwrócić uwagę na historyczne akcesoria aptekarskie.

Góra Czterech Wiatrów

Miłośnikom pięknych widoków polecamy wdrapanie się na wieżę widokową na Górze Czterech Wiatrów. Znajdziecie tam Ośrodek Sportów Zimowych oraz miejsce na letni camping. A jeśli interesuje Was nietypowe zwiedzanie, ruszcie tropem zabytkowych drzwi Mrągowa, które odkryjecie dzięki specjalnej broszurze dostępnej w punkcie informacji turystycznej. Nieopodal mola, przy ulicy Roosevelta, znajdziecie cerkiew mieszczącą się w budynku dawnej synagogi.

Fot. Dawna synagoga, obecnie Cerkiew Przemienienia Pańskiego

Szlak turystyczny z łapą niedźwiedzicy

Chętnym do dłuższych spacerów Mrągowo oferuje szlak turystyczny z łapą niedźwiedzicy, który pozwoli lepiej poznać miasto i jego okolice. A w Muzeum Sprzętu Wojskowego będziecie mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale i wejść do historycznych pojazdów.

Jeśli macie jeszcze czas, polecamy odwiedzić Mikołajki i Giżycko, które oferują własne, niepowtarzalne atrakcje, w tym możliwość rejsów po jeziorach oraz zwiedzania twierdzy Boyen. Do takich polecanych miejsc dorzucamy jeszcze m.in. Źródełko Miłości, Park Lotników, budynek urzędu miejskiego i stojący przed nim pomnik patrona miasta – Krzysztofa Mrongowiusza, wakepark nad Jeziorem Juno, fontannę z syrenką wyrzeźbioną przez pochodzącego z Belgii artystę Philippe Brodzkiego, która stoi na Placu PCK przy dawnym Centrum Kultury i Turystyki, czy Centrum Edukacji Ekologicznej w Ekomarinie.

Mrągowo kusi swoją malowniczą lokalizacją i bogactwem atrakcji. Niezależnie od tego, czy szukasz spokoju nad wodą, ekscytujących wydarzeń kulturalnych czy przygód na świeżym powietrzu, perła Mazur to idealny przewodnik po urokach mazurskiej krainy.

Fot. Wikipedia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *