Wyżywienie na wakacjach – jakie opcje można wykupić i czym się różnią?

wyżywienie na wakacjach

Bardzo istotnym składnikiem każdej oferty wakacyjnej jest wyżywienie. Niewprawnemu turyście niekiedy trudno jednak rozszyfrować sformułowania, które oznaczają rodzaj jadłospisu. Sprawdź, jak należy odczytywać oznaczenia zamieszczone w ofertach biur podróży!

All inclusive – poznaj jego znaczenie i rodzaje

Model „all incluvise”, czyli wszystko w cenie, jest formułą, która ponad pół wieku temu powstała na Karaibach. W głównej mierze koncentrowała się ona na wyeliminowaniu dodatkowych opłat ponoszonych przez turystów podczas pobytu w hotelu, co dotyczyło np. niektórych hotelowych atrakcji bądź napoi do posiłków.

Sformułowanie „all inclusive” obecnie jest stosowane jako określenie rodzaju wyżywienia zawartego w ofercie wyjazdu oraz hotelowych udogodnień i atrakcji, z których można skorzystać bezpłatnie (takich jak: animacje dla dzieci, serwis plażowy, aquapark, czy sauna). W przypadku wyjazdów zorganizowanych all inclusive to dość powszechna opcja z racji wygody jej zastosowania. Wyżywienie kupione w ramach all inclusive obejmuje wydawane posiłki. Wybierasz się za granicę? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć.

Rodzaje all Inclusive

W „all inclusive” w klasycznej, pełnej wersji oznacza wyżywienie gościa 3 posiłkami dziennie: śniadaniem, obiadem (lunchem) i kolacją. Pomiędzy nimi w określonych godzinach przewidziane jest miejsce na przekąski, a nawet wysokoprocentowe napoje.

  • W formule „all inclusive soft” bądź „all inclusive light” turysta może liczyć najczęściej na trzy posiłki główne (śniadanie, obiad/lunch i kolację) oraz napoje bezalkoholowe. Często trunki do posiłków są limitowane.
  • W „all inclusive 24 hours” czy „all inclusive plus” napoje bezalkoholowe (czasem również alkoholowe) dostępne są przez całą dobę.
wyżywienie na wakacjach

Najbardziej rozbudowaną wersję jest „all inclusive premium”, znane też jako „all inclusive ultra (UAI)”, w którym poza posiłkami, przekąskami, napojami i lokalnymi trunkami, turystom serwowane są także wybrane alkohole importowane.

Inne rodzaje wyżywienia

Do innych rodzajów wakacyjnego jadłospisu należą:

  • HB (Half Board) – formuła zawierająca dwa posiłki (śniadania i obiadokolacje). Napoje do obiadokolacji najczęściej są płatne dodatkowo.
  • BB (B&B; Bed and Breakfast) – formuła obejmuje nocleg oraz śniadanie.
  • FB (Full Board) – in. pełne wyżywienie. Trzy posiłki dziennie (śniadania, obiad i kolacja). Formuła FB Plus często zawiera limitowane napoje do obiadu i kolacji.
  • Room only, OV (overnight), SC (self catering) – oferta bez wyżywienia, obejmująca sam nocleg.

Czy all inclusive to najdroższa opcja?

Opcja all inclusive co do zasady kosztuje najwięcej spośród innych wariantów wyżywienia, jednak jej cena zwykle odpowiada poziomowi komfortu, jaki oferuje. Wybierając ofertę all inclusive, mamy zapewnioną wygodę, w połączeniu nawet z dodatkowymi usługami – jak ręczniki na plaży i leżaki. To opcja ekonomiczna dla rodzin z dziećmi, gdyż w cenie mamy zazwyczaj zapewnione owoce, lody, przekąski. Nie musimy za nie dodatkowo płacić ani szukać restauracji czy sklepów, które często są bardzo oddalone od hotelu. Często zatem wyżywienie na miejscu okazuje się tańsze, niż jedzenie w restauracjach i dodatkowe kupowanie napojów i przekąsek poza hotelem.

Zalety i wady wyżywienia w miejscu zamieszkania na wakacjach

Wybór pełnego wyżywienia w ramach wakacyjnego wypoczynku to opcja, która wiąże się z największym komfortem. Turysta w tym przypadku nie musi koncentrować się na wybieraniu lokali gastronomicznych bądź samodzielnym przygotowywaniu posiłków. W ramach pakietu „all inclusive” zwykle nie musi ponosić dodatkowych opłat, lecz jest w stanie w pełni skupić się na podziwianiu urokliwych krajobrazów.

jedzenie na wczasach

Opcja wyżywienia „all inclusive” nie będzie optymalna, jeśli lubimy zasmakować w regionalnej kuchni w miejscach, które wybierzemy samodzielnie. Wówczas warto wybrać opcję bez wyżywienia bądź wyżywienie jedynie ze śniadaniem. Kameralne knajpki podające miejscowe przysmaki mają swój urok i specyficzną atmosferę. Możemy dzięki nim poczuć specyfikę i wyjątkowy charakter odwiedzanego miejsca. Planujesz wczasy? Przeczytaj, co powinieneś ze sobą zabrać.

Uwaga! W niektórych krajach jedzenie miejskie może nam zaszkodzić, stąd też bezpieczniejszą opcją jest korzystanie z dań serwowanych przez kuchnię hotelową.

O czym trzeba pamiętając, wybierając ofertę biura podróży?

Oferty biur turystycznych cechują się dużym zróżnicowaniem, dzięki czemu można dobierać je optymalnie do swoich potrzeb. Należy uwzględnić, czy na wakacje wybieramy się samemu, czy też z dziećmi, np. wnukami. Wyżywienie powinno być dopasowane do indywidualnych preferencji smakowych. Szczegóły oferty są dostępne u touroperatora.

żywienie na wczasach

All inclusive wiąże się z dodatkowymi udogodnieniami, jednak przez zawarciem umowy zawsze należy dokładnie dowiedzieć, jakie hotel oferuje warianty wyżywienia. Po przyjeździe na miejsce możesz korzystać z wcześniej zarezerwowanej opcji.

Przy wyliczeniu ewentualnej rekompensaty pod uwagę będzie brany stopień niezgodności oferty ze stanem faktycznym oraz to, czy przy zawarciu umowy pośrednik poinformował turystę o możliwości złożenia reklamacji. Rezerwowany za pośrednictwem platformy internetowej pobyt powinien bowiem odpowiadać ofercie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *