Aplikacja mObywatel 2.0 – sprawdź, z czego możesz skorzystać

aplikacja mObywatel 2.0

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez technologię aplikacje mobilne są ważnym elementem naszego życia – niezależnie od tego, ile mamy lat. Taką apką jest np. mObywatel, który pozwala na załatwienie wielu spraw z poziomu smartfona. Aplikację mObywatel pobrano już ponad 10 mln razy!

Czym jest aplikacja mObywatel?

Aplikacja mObywatel to innowacyjne narzędzie stworzone przez Ministerstwo Cyfryzacji, umożliwiające korzystanie z wielu usług i udogodnień za pomocą smartfona. Po uruchomieniu aplikacji mObywatel możesz korzystać z usług publicznych, sprawdzić informacje o swoim profilu zaufanym, a nawet składać wnioski o dokumenty czy zezwolenia.

Aplikacja mObywatel jest dostępna w wersji mobilnej, co oznacza, że możesz mieć dostęp do niej zawsze i wszędzie. Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, w pracy czy w podróży, aplikacja mObywatel umożliwia Ci załatwianie spraw w dogodny sposób.

Założenie profilu na mObywatelu nie jest skomplikowane, choć rejestracja zajmie nam chwilę. Warto dodać, że rządowa aplikacja jest dostępna zarówno na Google Play dla telefonów z Androidem, jak i na App Store pod smartfony z iOS. Aplikacja mObywatel jest darmowa.

aplikacja mobywatel

Najważniejsze funkcje aplikacji mObywatel

Do najistotniejszych funkcji aplikacji mObywatel zaliczają się:

  • mObywatel jako elektroniczny dowód tożsamości,
  • mPrawo jazdy,
  • mPojazd, czyli cyfrowy dowód rejestracyjny,
  • Unijny oraz Krajowy Certyfikat Covid,
  • Karta Dużej Rodziny (mKDR),
  • mLegitymacja szkolna i mLegitymacja studencka,
  • e-recepta,
  • Małopolska Karta Aglomeracyjna,
  • Bilety kolejowe,
  • Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (Twój e-PIT).

Od 2023 roku aplikacja pozwala na korzystanie z mLegitymacji emeryta-rencisty. Do tej pory pobrało ją ponad 353 tys. użytkowników.

Nowy mObywatel 2.0 – zmiany w aplikacji

Według Ministerstwa Cyfryzacji mObywatel 2.0, czyli najnowsza wersja aplikacji, to wiele nowości i usprawnień. Istotną funkcjonalnością jest mDowód. Cyfrowa wersja tego dokumentu tożsamości ma zapewnić użytkownikom te same podstawowe funkcje, które oferuje jego fizyczny odpowiednik.

Blokowanie numerów PESEL ochroni przed kradzieżą tożsamości, a załatwianie różnych spraw za pośrednictwem pełnomocnika to po prostu większa wygoda. Ponadto aplikację dostosowano do aktualnych trendów i poprawiono komfort użytkowania.

Karta mieszkańca

Karta mieszkańca uprawnia do zniżek np. w miejscach rozrywki.

karta mieszkańca mobywatel

Logowanie do usług publicznych

Szybko i sprawnie. Wystarczy wybrać opcję logowania aplikacją i zeskanować kod QR.

logowanie do usług publicznych

Zastrzeganie numeru PESEL

Dzięki temu przestępca nie będzie mógł zaciągnąć kredytu na wykradzione dane.

plakat informacyjny

E-wnioski

To szansa na szybkie wystąpienie o dowód, paszport lub mDowód.

plakat mobywatel 2.0

E-pełnomocnictwo

To możliwość udzielania i korzystania z przydzielonych pełnomocnictw w sprawach urzędowych.

e-pełnomocnictwa

Inne funkcje

Apka w wersji 2.0 pozwala na zgłaszanie zdarzeń, które mogą źle wpłynąć na środowisko, np. śmieci porzuconych w lesie.

W aplikacji 2.0 uwzględniono również potrzeby nowych kierowców związane z dostępem do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, zaraz po zdaniu egzaminu.

Zachęcające statystyki

Na 14 kwietnia tego roku liczba zainstalowanych aplikacji mObywatel przekroczyła 10 mln – podało Ministerstwo Cyfryzacji. Jeśli jeszcze nie korzystasz z mObywatela, to teraz jest idealny moment, aby ją wypróbować. Pobierz aplikację mObywatel 2.0 ze strony https://www.mobywatel.gov.pl i ciesz się łatwym dostępem do usług publicznych.

używanie aplikacji mobywatel

Jedną z ważnych nowości jest wprowadzenie infolinii dostępnej bezpośrednio w aplikacji. Teraz, gdy masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości, możesz bez problemu skorzystać z pomocy konsultanta.

Dlaczego warto korzystać z aplikacji mObywatel?

Rządowa aplikacja mObywatel to bezpieczny sposób na to, by mieć dostęp do wszystkich najważniejszych dokumentów z poziomu smartfona. Dzięki temu w wielu miejscach możesz potwierdzić swoją tożsamość czy uprawnienia nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie fizycznych oryginałów dokumentów.

Używanie mObywatela jest pozbawione ryzyka, pod warunkiem że stosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie. Twoje dane są szyfrowane i podpisane certyfikatem, przypisane wyłącznie do Ciebie i Twojego telefonu. Co więcej, nawet w przypadku zgubienia smartfona nie ma się czego bać – w końcu aby się do nich dostać potrzebne są jeszcze Twoje dane do logowania, które ustawiasz na początku.

Źródło grafik: Ministerstwo Cyfryzacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *