Nowości w aplikacji mObywatel. To sprawdzisz, nie wychodząc z domu

aplikacja mObywatel

Polacy korzystający z bezpłatnej rządowej aplikacji mObywatel mają szybki dostęp do elektronicznych dokumentów i usług. Ciągle rozwijane narzędzie jest wzbogacane o kolejne funkcjonalności. Ostatnio internauci zyskali możliwość sprawdzenia liczby zgromadzonych na koncie punktów karnych.

Darmowa rządowa aplikacja mObywatel to zminiaturyzowana wersja bazy danych z podstawowymi i najważniejszymi informacjami. 1 stycznia 2020 roku aplikację miało jedynie niecałe 777 tys. obywateli, rok później już ponad 2 mln. Pod koniec listopada 2022 roku pobrał ją 9-milionowy użytkownik.

Bezpieczeństwo danych

Informacje, które są dostępne w aplikacji, pochodzą z rejestrów państwowych – mObywatel pobiera takie informacje jak: imiona, nazwiska, daty urodzenia oraz PESEL, zdjęcie, numer dowodu i informacje, kto wydał dokument. Wszystkie Twoje dane w aplikacji są bezpieczne, podpisane certyfikatem i zaszyfrowane.

Co znajdziesz w aktualnej wersji mObywatela?

W bieżącej wersji serwisu znajdziesz:

  • „Twoje sprawy”, czyli listę spraw, które załatwisz online;
  • „Katalog spraw”, czyli rejestr usług, które możesz załatwić przez internet;
  • „Twoje dane”, czyli informacje na temat danych zapisanych w rejestrach państwowych;
  • „Popularne usługi”, czyli usługi, z których najczęściej korzystają użytkownicy;
  • „Twoje skrzynki”, czyli adresy, z których korzystasz w celu kontaktu z administracją publiczną;
  • „Kierowcę i pojazdy”, czyli informacje o swoich naruszeniach drogowych (punktach karnych); to miejsce, w którym można zweryfikować uprawnienia kierowcy;
  • kalendarz z ważnymi datami.

W razie problemów z obsługą mObywatela należy zajrzeć do „Centrum pomocy”, gdzie znajdziesz pytania najczęściej zadawane administratorom oferującym wsparcie techniczne.

Nowym modułem aplikacji są „Punkty karne”. Narzędzie poinformuje Cię, jeśli w pierwszym roku posiadania prawa jazdy przekroczysz limit 20 punktów karnych lub 24, gdy jesteś bardziej doświadczonym kierowcą. Punkty w aplikacji pojawią się po wpisaniu ich do ewidencji przez policję.

Od br. w zakładce „Kierowca i pojazdy” możesz sprawdzić, do kiedy ważne jest badanie techniczne auta czy ubezpieczenie OC. Jeśli sprzedamy samochód, mamy możliwość łatwego zgłoszenia jego zbycia.

mObywatel a kontrola przez policję

Zgodnie z przyjętymi zasadami funkcjonariusze podczas kontroli najpierw pytają o dokument źródłowy (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itp.) i to na jego podstawie weryfikują tożsamość w systemach. Jeśli nie masz przy sobie tradycyjnego dokumentu, możesz okazać dokument mObywatel lub inny dostępny w aplikacji, np. mPrawo jazdy (zależnie od rodzaju kontroli).

Instalowanie aplikacji mObywatel

By aktywować aplikację mObywatel, konieczne jest założenie profilu zaufanego. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość w sieci. Korzystając z niego, możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.

Z profilu zaufanego możesz korzystać w każdej chwili. Założysz go za pomocą internetowego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli go masz). Następnie:

  • wejdź na stronę sklepu z aplikacjami na swój telefon: Google Play albo App Store i znajdź aplikację mObywatel. Uwaga! Aplikację pobieraj wyłącznie z zaufanego źródła.
  • wybierz „Zainstaluj”. Postępuj zgodnie z komunikatami na ekranie.
  • uruchom aplikację i zaakceptuj regulamin.
  • ustal hasło.

Aplikacja pobierze i zapisze twoje dane, dzięki czemu w każdej chwili będziesz mógł wyświetlić je na ekranie smartfona. By aktywować aplikację, uruchom mObywatela i sprawdź, jak działa. Możesz korzystać z logowania biometrycznego; warto korzystać także z biometrii wzmocnionej kodem PIN.

Uwaga! Z usługi mObywatel mogą korzystać wyłącznie osoby mające polskie obywatelstwo i ważny dowód osobisty.

Z narzędzia skorzystasz od razu po zainstalowaniu. W każdej chwili możesz ją odinstalować lub usunąć z niej dane (funkcja: „Dezaktywuj aplikację” w menu aplikacji) i unieważnić certyfikat. MObywatel umożliwia wygodny wgląd do danych użytkownika z rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Wydawcą aplikacji jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Pamiętaj! mObywatel nie prosi i nigdy nie prosił o zrobienie zdjęcia dowodu osobistego!

Polacy coraz bardziej otwarci na cyfryzację

Aż 80 proc. polskiego społeczeństwa jest otwarta na cyfryzację, postrzegając ją jako sposób na rozwiązanie największych problemów.Z raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?” Fundacji Digital Poland wynika, że w opinii 95 proc. badanych państwo powinno wspierać rozwój nowych rozwiązań. Znaczna większość Polaków uważa, że umiejętności cyfrowe zwiększają ich szanse na rynku pracy, a technologia może być panaceum na bolączki takie jak zbyt duża liczba wypadków drogowych albo za długie kolejki do lekarzy. Pozytywne nastawienie do technologii to prawdopodobnie jedna ze składowych sukcesu mObywatela.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *