Dlaczego senior powinien jeździć na rowerze – sprawdź, dlaczego warto

senior jeżdżący na rowerze

Jazda na rowerze to jedna z najprostszych i najpopularniejszych form ruchu. Z uwagi na szeroką dostępność jest polecana zwłaszcza seniorom. Dlaczego osoby starsze powinny jeździć na rowerze? Sprawdź, jakie korzyści fizyczne i psychiczne się z tym wiążą.

Dlaczego jazda na rowerze to dobra rozrywka?

Dwa kółka napędzane siłą mięśni to jedna z najtrafniejszych form cardio, a przede wszystkim rozrywka dostępna dla wszystkich – niezależnie od wieku. Możliwość podziwiania pięknych, ciągle zmieniających się krajobrazów, i wolność towarzysząca pokonywaniu kolejnych kilometrów, zaskarbiła sobie sympatię milionów osób na całym świecie.

Jak po 50. zacząć przygodę z rowerem?

Na rower nigdy nie jest za późno. Tak samo zawsze jest odpowiedni moment na to, by zweryfikować, czy dana aktywność jest dopasowana do naszego gustu. Nawet jeśli przez całe życie nie byłeś zapalonym cyklistą, nie oznacza to, że po pięćdziesiątce nie staniesz się miłośnikiem wycieczek jednośladem.

Przed rozpoczęciem przygody z rowerem należy przede wszystkim dobrać sprzęt do swoich preferencji. Rower musi zapewniać komfort użytkownikowi. Tak jak ważna jest sama jazda, równie istotne jest, by wchodzenie i schodzenie z roweru nie sprawiało kłopotów. Będzie to możliwe poprzez dostosowanie wysokości ramy, kół i siodełka do predyspozycji anatomicznych.

Zanim kupimy rower, zastanówmy się, w jakim celu będziemy używać go na co dzień. Jeśli zależy nam wyłącznie na jeździe rekreacyjnej, postawmy na rower miejski przeznaczony do jazdy po asfalcie. Kiedy naszym celem będą dłuższe wycieczki terenowe, większą uwagę warto skierować na rowery górskie lub trekkingowe przeznaczone do jazdy po płaskiej i nierównej powierzchni. Serwisy rowerowe zwykle oferują kompleksowe porady w tym zakresie.

Oprócz doboru roweru konieczne jest odpowiednie przygotowanie fizyczne do jazdy. Kluczowa jest prosta, kilkuminutowa rozgrzewka oparta m.in. na krążeniach w stawach kolanowych i biodrowych. Warto dodatkowo wykonać kilka skłonów i rozciągnąć mięsień czworogłowy uda poprzez przyciągnięcie pięty w kierunku pośladka.

Jak długo seniorzy mogą jeździć na rowerze?

Czas trwania jazdy osób starszych na rowerze zależy od wydolności organizmu i wytrzymałości mięśni. Dla jednych wyzwaniem będzie pokonanie 5-kilometrowego dystansu, dla innych optymalne będzie przejechanie kilka razy większej odległości. W miarę rozwoju kondycji warto wydłużać dystans, trzymając optymalne tempo jazdy i nie przeciążając narządu ruchu.

Jazda na rowerze w starszym wieku – wskazania

Jazda na rowerze determinuje wzrost tętna, dzięki czemu usprawnia pracę układu krążenia. Podczas wysiłku krew szybciej przepływa przez naczynia. Poruszając się jednośladem, senior może liczyć na ogólną poprawę wydolności. Zapaleni cykliści są mniej narażeni na powstawanie żylaków i zakrzepów i mniej podatni na udar czy zawał.

Jazda na rowerze po pięćdziesiątce pozytywnie wpływa na produkcję mazi stawowej w stawach kolanowych i biodrowych. Dzięki tej substancji ruch między kośćmi jest bezbolesny i płynny. Aktywność wzmacnia mięśnie łydek, ud oraz pośladków i angażuje głębokie mięśnie brzucha. Te stabilizują odcinek lędźwiowy i zmniejszają dolegliwości bólowe kręgosłupa.

W niektórych przypadkach jazda na rowerze jest zalecana jako element rehabilitacji lub profilaktyki. Osoby starsze ze zwyrodnieniami, nadwagą, podwyższonym cholesterolem czy bólem stawów kończyn dolnych zdecydowanie mogą wziąć pod uwagę podjęcie tej aktywności fizycznej.

Kiedy jazda na rowerze przez seniorów nie jest wskazana?

Jazda na rowerze niesie za sobą wiele korzyści. Mimo to nie wszyscy seniorzy mogą czerpać z jej dobrodziejstw. Przed rozpoczęciem aktywności warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, co pozwoli wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do tej formy ruchu. Wycieczki rowerowe nie są polecane w chorobach stawowych w zaawansowanym stadium, zaburzeniach błędnika czy chorobie obturacyjnej płuc. Nie powinny korzystać z nich osoby, u których występują poważne problemy z układem krążenia.

Rower zwykły, stacjonarny czy elektryczny – który wybrać?

Każdy z rowerów ma swoje wady i zalety:

Rower zwykły

W przypadku tradycyjnego rodzaju jednośladu zdecydowanie można liczyć na dużą różnorodność wynikającą z możliwości pokonywania wielu tras i podziwiania krajobrazów. Sport na świeżym powietrzu jest korzystniejszy dla organizmu (oczywiście jeśli jest uprawiany z dala od środowiska spalin samochodowych).

Dużym minusem rowerów zwykłych jest trudność w ich przechowywaniu. Wielu seniorów mieszka w blokach bez windy i nie może bezpiecznie pozostawić jednośladu w piwnicy. Z kolei wprowadzanie go po schodach stanowi często zbyt duży wysiłek.

W przypadku roweru tradycyjnego należy pamiętać o regularnych przeglądach. Co sezon należy zweryfikować, czy stan techniczny jednośladu umożliwia bezpieczną jazdę (szczególną uwagę należy zwrócić na hamulce).

Rower stacjonarny

Rower stacjonarny to alternatywa dla osób, które treningi wolą prowadzić w domowym zaciszu. Można na nim jeździć niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych. Ten rodzaj jednośladów wiąże się ze stosunkowo niskim ryzykiem urazów i kontuzji. W porównaniu ze zwykłymi rowerami nie porusza się po nierównej powierzchni; tym samym nie generuje wstrząsów i nie sprzyja upadkom.

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie jazdy na rowerze stacjonarnym z klasyczną formą ruchu. Gdy pogoda za oknem zachęca do przebywa na dworze, postaw na tradycję. Jeśli pada deszcz lub śnieg, a temperatura jest niska, zamiast narażać się na przeziębienie, poćwicz w domu.

Rower elektryczny

Rower elektryczny to także doskonała forma relaksu, jednak jego dużym minusem jest brak odpowiedniego angażowania w wysiłek różnych struktur mięśniowych. Regularna jazda na tradycyjnym rowerze według ścieżek rowerowych wzmacnia mięśnie nóg i skutkuje walką z nadciśnieniem tętniczym. W przypadku roweru elektrycznego poszczególne partie ciała nie przejawiają zbyt dużej reakcji, dlatego korzyści z ruchu są niewielkie. Rower elektryczny może być ciekawą alternatywą dla seniorów, dla których niewskazana jest tradycyjna forma ruchu.

Seniorzy nie zawsze chcą decydować się na kupno wielu sprzętów, dlatego na początku warto określić, w jakich warunkach najlepiej im się ćwiczy.

Jak dobrać strój do jazdy na rowerze?

Strój na rower powinien być wygodny. Jesienią i zimą przydatne mogą być zwłaszcza: bielizna termoaktywna, kurtka przeciwdeszczowa, wiatroszczelny bezrękawnik i ocieplane nogawki. Wiosną i latem rowerowy kostium może być lżejszy.

Nieodłącznym elementem wyposażenia odpowiedzialnego rowerzysty jest kask. Osobom, które jazdę na rowerze traktują wyłącznie jako rekreację, polecany jest ten typu MTB. Przy zakupie należy kierować się przede wszystkim twardością, jakością wyściółki i obecnością otworów wentylacyjnych.

Cyklista dla swojego komfortu musi dobrać również odpowiednie obuwie. Najlepiej, by miało ono praktyczne zapięcie na rzepy i grubą podeszwę. Unikajmy tenisówek, w przypadku których spodnia warstwa przy regularnej jeździe szybko się przetrze, a sznurowadła mogą wkręcić się w szprychy.

Jazda na rowerze – bezpieczny sposób na udaną aktywność dla seniora

Jeżdżąc na rowerze, senior może liczyć na poprawę kondycji, siły mięśniowej i wydolności organizmu. Wiele radości sprawią mu wspólne wycieczki ze znajomymi bądź wnukami. Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na psychikę: wyzwala produkcję hormonu szczęścia i przeciwstawia się siedzącemu, bogatemu w rutynę trybowi życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *