Jak trenować boks w domu – poznaj podstawy i korzyści

nauka boksu od podstaw

Boksowanie to nie tylko ring i okazjonalne treningi w klubie. Ćwiczyć możesz w każdej wolnej chwili w zaciszu domowym. Wystarczą chęci i sprzęt, który pozwoli ci szlifować umiejętności. Sprawdź, jak rozpocząć przygodę z boksem, nie wychodząc z domu!

Trening bokserski w domu

Trenując na profesjonalnej siłowni, wykonujesz poszczególne aktywności pod okiem eksperta, który na bieżąco udziela ci wskazówek. To pozwala szybko korygować błędy i nie doprowadzić do ukształtowania złych przyzwyczajeń, których trudno się potem pozbyć. Oczywiście nie oznacza to, że trening w domu jest złym pomysłem. Mając sprzęt bokserski w swoich czterech ścianach, w każdej chwili możemy do niego sięgnąć – zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy ochoty jechać na siłownię.

Do treningu na start potrzebujesz worka bokserskiego i ochraniaczy. Aktywności prowadź w pomieszczeniu z dużym lustrem, które pozwolą ci obserwować swoją postawę i odpowiednio korygować ją w zależności od potrzeby.

Trening bokserski w domu często wiąże się ze sporym hałasem, dlatego najlepiej ćwicz w pokoju oddalonym od reszty, by nie przeszkadzać pozostałym domownikom.

Nauka boksu w domu – podstawy

Zanim na dobre założysz rękawice, musisz poznać podstawy tego sportu i do tego właśnie służą treningi bokserskie. Technika treningowa jest bardzo ważna. Nie zakładaj, że nie potrzebujesz rozwiązań zwiększających Twoje bezpieczeństwo. Ochraniacze bokserskie są niezbędne: im szybciej przyzwyczaisz się do ich noszenia, tym łatwiej będzie ci sparować w ringu. Na początek musisz się nauczyć, jak

  • uderzać w worek bokserski (gruszki bokserskie),
  • poruszać się,
  • unikać ciosów przeciwnika,
  • uderzać w tarcze treningowe na dłoniach sparing-partnera.

Każdemu z tych podstawowych kroków należy poświęcić maksimum uwagi, gdyż zaniedbanie jednego z elementów przełoży się na braki techniczne w innym.

W technice bokserskiej istnieją trzy zasadnicze rodzaje ciosów: cios prosty, sierpowy i z dołu. Każdy z nich może być zadawany i lewą, i prawą ręką – w głowę albo w tułów.

Warianty treningu bokserskiego

Trening z workiem bokserskim

Dlaczego worek treningowy jest tak ważny? Otóż trening bokserski na worku pozwala poprawić koordynację, siłę ciosu, kondycję, wzmocnić kości i mięśnie. Stopniowo przygotujesz nogi do zadawania i przyjmowania ciosów (pamiętaj, by założyć ochraniacze na piszczele i krocze, dzięki temu wyrobisz w sobie prawidłowe nawyki).

Wykonaj kilka rund uderzeń w formie takiej jak walka z cieniem: 3 minuty pracy rozdzielone minutą przerwy. Po 3-6 takich rundach przejdź do tzw. tempówek. Ustal 10 rund pracy, każda po 20 sekund na 40 sekund przerwy. Wykonaj bardzo szybki i dynamiczny bieg bokserski na worku lub stań twardo w pozycji bokserskiej w odpowiedniej odległości od worka i pracuj wyłącznie ciosami prostymi z pełnymi skrętami bioder oraz wyprostem ręki.

Trening bokserski na worku powinien polegać na ćwiczeniu konkretnych umiejętności, np. kombinacji ciosów albo tylko jednego, który chcesz doprowadzić do perfekcji. Dbaj o utrzymanie prawidłowej pozycji. Pamiętaj o ruchu – to, że ciosy są kierowane w worek, nie oznacza, że możesz stać w miejscu.

Trening bokserski na szybkość

Sposobem na poprawę dynamiki jest walka z cieniem. Wyobraź sobie atakującego cię przeciwnika. Skoncentruj się na parowaniu ciosów i trafieniu rywala. Aktywność praktykuj w formie trzyminutowych rund z minutową przerwą pomiędzy nimi.

Trening bokserski wytrzymałościowy

Pięściarz musi być wytrzymały. Tę cechę możesz budować, trenując z workiem, ale też biegając, wspinając się itp. Bieganie połącz z zadawaniem ciosów. Jeśli masz nadwagę, postaw na interwały, podbiegi pod górę i dużą intensywność.

Trening bokserski – przykładowy plan treningowy

Proponowany domowy trening bokserski może wyglądać następująco:

  • rozgrzewka,
  • moduł 3 rund po 3 minuty walki z cieniem,
  • 3 rundy po 3 minuty na worku,
  • 3 rundy po 3 minuty skakanki,
  • 10 rund tempówki na worku – 20 sekund pracy na 40 sekund przerwy,
  • 5 rund tempówki na worku w półdystansie – 15 sekund pracy na 45 sekund przerwy,
  • 3 rundy po 3 minuty odbijania piłeczki tenisowej,
  • cool down w postaci rozciągania lub rolowania mięśni.

Trening bokserski – szybkość

  • Skakanka – Jest to podstawa treningu szybkościowego w boksie. …
  • Walka z cieniem – To ćwiczenie które nie tylko wspomoże nasze kształtowanie szybkości, ale pozwoli także na usprawnienie naszej techniki.
  • Bieganie – Również jest to jedno z podstawowych ćwiczeń w planie treningowym bokserów.

Przyjęcie odpowiedniej pozycji bokserskiej

Prawidłowa pozycja bokserska składa się z kilku elementów, które trzeba zapamiętać i sukcesywnie wcielać w życie.

  • Wzrok zawsze należy kierować w stronę przeciwnika i objąć nim fragment obręczy barkowej / oczu.
  • Opuszczony podbródek powinien być schowany za szczelną gardą.
  • Łokcie trzeba trzymać blisko tułowia, oparte o żebra. To pomoże ochronić korpus.
  • Głowa nie powinna wychodzić poza linię wzdłuż prawego kolana. Dzięki temu, że nie pochylamy się zbyt mocno, postawa jest stabilniejsza.
  • Na tylnej nodze skupiamy 60 proc. masy ciała. Podnosimy pietę i ustawiamy ją pod kątem 45 stopni. To konieczne, ponieważ ta noga jest naszym motorem napędowym.
  • Kolana muszą być lekko ugięte; to umożliwia sprężyste i szybkie ruchy.
  • Przednią nogę powinniśmy pochylić pod kątem 15-30 stopni z naciskiem generowanym na śródstopiu.

Największe zalety boksu

Boks to przede wszystkim ruch angażujący różne partie ciała. Dzięki temu świetnie modeluje i wyszczupla sylwetkę. Podczas ćwiczeń bokserskich wzmacniamy mięśnie pośladków, nóg, brzucha i ramion. Jeden trening to szansa na spalenie nawet 800 kilokalorii!

Treningi bokserskie pozytywnie wpływają również na psychikę ćwiczącego. Rozwijanie umiejętności bokserskich potęguje pewność siebie, poprawia koncentrację i uczy cierpliwości. To także świetny sposób, by dać upust drzemiącej w nas złości.  

Przeciwwskazania do trenowania boksu

Boks to sport dla każdego, bez względu na płeć, a nawet wiek – obecnie do bokserskich społeczności w wielu klubach sportowych mogą dołączyć nie tylko dorośli, ale i dzieci. W przypadku walk przeciwnicy są dobierani w pary na podstawie wieku oraz wagi, aby każdy z nich miał równe szanse.

Trenowanie boksu nie jest wskazane w przypadku:

  • opóźnionego czasu reakcji,
  • zwyrodnienia stawów,
  • problemów z układem krążenia,
  • kłopotów z układem kostno-stawowym.

Zdawaj sobie sprawę z zagrożeń

Badania nad zdrowiem bokserów, które prowadzono w ostatnim dziesięcioleciu, wykazały, że najpoważniejszą konsekwencją uprawiania tego sportu jest knock-out. To stan równoznaczny ze wstrząśnieniem mózgu. Sportowcy z ringu muszą pamiętać też o tym, że bardziej niż innym zagrażają im urazy kręgosłupa i głowy oraz choroby serca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *