Aerial joga, czyli joga w hamakach. Dlaczego warto ją ćwiczyć?

aerial joga

Aerial joga to aktywność, która łączy w sobie elementy różnych dyscyplin, zapewniając zarówno ruch, jak i zabawę. Asany – pozycje w jodze – wykonywane w specjalnej chuście podwieszonej do sufitu – tak w skrócie wygląda aerial joga. Czym jest joga w powietrzu, dlaczego warto spróbować tego typu aktywności fizycznej, czym różni się od klasycznej jogi i jakie korzyści płyną z regularnego jej uprawiania?

Powrót do lat dziecięcych

Zajęcia z aerial jogi są jak podróż w czasie do beztroskich lat dziecięcych, kiedy to spędzaliśmy czas na huśtaniu się i zabawach na świeżym powietrzu. To właśnie ta forma aktywności pozwala na ponowne odkrycie w sobie radości i swobody, jednocześnie dostarczając solidnego treningu dla całego ciała. Osobiście miałam okazję przekonać się o tym na własnej skórze i mimo początkowych trudności, szybko polubiłam tę formę aktywności.

Air joga potocznie nazywana jest jogą w hamakach. Do jej praktykowania stosowane są bowiem wytrzymałe, wiszące hamaki z lekkiego i naturalnego materiału. Choć mogłoby się wydawać, że stanowią one dodatkowe utrudnienie, to w praktyce odbywa się to zupełnie inaczej. Hamaki podtrzymują nasze ciało w trakcie ćwiczeń oraz sprawiają, że bardzo zaawansowane pozycje stają się łatwiejsze do wykonania.

aerial joga

W wyjątkowy sposób łączy tradycyjne aspekty jogi z intensywnym wzmacnianiem i rozciąganiem ciała. Zajęcia charakteryzują się płynnymi przejściami między pozycjami, co przypomina taniec. Wykorzystanie materiału zawieszonego w powietrzu pozwala na bezpieczne i skuteczne zwiększanie elastyczności, wzmacnianie mięśni oraz poprawę koordynacji. Na zakończenie zajęć uczestnicy mogą doświadczyć głębokiego relaksu w pozycjach odwróconych, które są szczególnie korzystne dla kręgosłupa, a następnie oddać się chwili uważności, otuleni w hamaku przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.

Na początkowym etapie nauki wymagany jest nadzór wykwalifikowanego instruktora. Początkujący kursanci, w trakcie swoich pierwszych treningów, zazwyczaj uczą się podstawowych asan oraz integrują się z hamakiem i poznają sposoby jego zastosowania. Na późniejszym etapie, figury stają się coraz bardziej zaawansowane, a tempo dużo intensywniejsze. Praktyka może różnić się w zależności od miejsca, w którym prowadzone są zajęcia.

Przed pierwszą lekcją wiele osób ma obawy, czy da radę wykonać pozycje odwrócone, które wydają się wyzwaniem. Ku ich zaskoczeniu takie pozycje często okazują się łatwiejsze niż te z katalogu pozycji tradycyjnej jogi. Dzięki wykorzystaniu hamaka nawet te pozycje, które zazwyczaj wymagają większej siły czy zręczności, są dla nas dostępne. Hamak wspiera nasze ciało, umożliwiając wykonanie skomplikowanych asan z łatwością. W moich zajęciach zawsze kładę nacisk na pozycje odwrócone, które potrafią wyzwolić w uczestnikach głębokie emocje – od łez po śmiech, a czasem uczucia trudne do zdefiniowania. Aerial joga oferuje chwilę ulgi, moment, w którym można się uwolnić od codziennych napięć.

Zanim zaczniesz ćwiczyć

Przed rozpoczęciem ćwiczeń zawsze warto skonsultować się z wykwalifikowanym instruktorem lub z personelem studia jogi, do którego planujemy dołączyć.

Jak wyglądają ćwiczenia aerial jogi? Osoby dopiero zaczynające przygodę z aerial jogą zaczynają od prostych ćwiczeń, w których cały czas mają kontakt z podłożem. Ćwiczenia z krążeniem tułowia oraz skłony mają przede wszystkim rozgrzać mięśnia oraz przygotować ciało do dynamiki chusty wertykalnej.

Osoby z większą wagą mogą obawiać się uczestnictwa w zajęciach aerial jogi, martwiąc się o możliwe otarcia czy dyskomfort. Jednak przy odpowiednim prowadzeniu przez instruktora każdy może w pełni korzystać z treningu, niezależnie od swojej sylwetki. Kluczowe jest, aby dobrze czuć się we własnym ciele i zaufać prowadzącemu. Co więcej, aerial joga jest doskonałym wyborem dla osób zmagających się z nadwagą, ponieważ hamak odciąża stawy, co jest ulgą dla obciążonych kolan, kostek czy bioder.

Istnieje kilka przeciwwskazań do uprawiania aerial jogi. To problemy ze wzrokiem (jaskra), ciąża, dyskopatia, nadciśnienie tętnicze lub bardzo niskie ciśnienie, zawroty głowy, częste omdlenia, choroby serca, osteoporoza, menstruacja czy przebyta niedawno operacja.

na czym polega aerial joga?

Hamak w aerial jodze to narzędzie, które ułatwia ćwiczenia nawet tym, którzy mają ograniczenia ruchowe bądź obawy przed wykonywaniem niektórych pozycji. Umożliwia on łatwiejsze wykonywanie asan, wspierając ciało i pomagając w utrzymaniu równowagi.

Kompleksowa praca ciała

Podczas zajęć aerial jogi nasze ciało pracuje kompleksowo, jednak największe obciążenie spoczywa na ramionach, nogach oraz mięśniach brzucha. To głównie te partie ciała są potrzebne do utrzymania równowagi i wykonania poprawnych pozycji. Aerial joga jest również doskonałym sposobem na wykrycie i wzmocnienie naszych słabszych punktów, szczególnie w obszarze mięśni brzucha, znanych jako core.

Jeśli chodzi o intensywność zajęć, to w ciągu godziny można spalić od 150 do 300 kilokalorii. Aerial joga pozwala na wykonanie większej liczby asan niż tradycyjna praktyka na macie, ponieważ hamak zmniejsza obciążenie na nadgarstki, kolana i kostki, co sprawia, że trening jest mniej męczący i bardziej dynamiczny niż mogłoby się wydawać.

Początkujący mogą odczuwać wyzwanie związane z koniecznością podciągania własnego ciała, co wymaga sporej siły w ramionach. Z czasem jednak, dzięki regularnym treningom, siła ta wzrośnie, a nasze postrzeganie własnego ciała wyewoluuje. Nauczymy się, że do wykonania pozycji konieczne jest zaangażowanie całego ciała, a nie tylko rąk. Pozycje wykonywane w pełnym podwieszeniu, a także ćwiczenia zawierające elementy akrobatyczne, powinny być wprowadzane stopniowo – niezależnie od poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Większość asan wykonywanych w aerial bazuje na podstawach klasycznej jogi.

początki w aerial jodze

Dzięki aerial jodze Twoje ciało, szybciej niż w tradycyjnej jodze, zwiększy elastyczność i pogłębi zakres ruchu. Rozbudujesz masę mięśniową i wzrośnie Twoja siła. Aerial joga przyspiesza proces nauki zaawansowanych asan (w tym pozycji odwróconych), jednocześnie dostarczając zabawy i pozytywnej energii. Praktyka w hamaku ma ogromne znaczenie dla kręgosłupa, który jest odciążany i wydłużany. Doświadczysz jogicznej błogości i ukoisz system nerwowy.

Aerial joga, ze względu na swoje uniwersalne właściwości, będzie odpowiednia dla osób w każdym wieku, niezależnie od płci. Zarówno dzieci, jak i dorośli doceniają jogę w hamakach, z uwagi na dobrą zabawę oraz możliwość relaksacji i odprężenia. Taka joga z powodzeniem znajduje zwolenników wśród osób z nadwagą, gdyż wykonywanie ćwiczeń z użyciem chusty umożliwia odciążenie stawów i kręgosłupa. Rekomendowana jest również osobom posiadającym różnego rodzaju wady postawy.

Z każdym kolejnym treningiem nasze ciało zyskuje na elastyczności, koordynacji i ogólnej sprawności. Dla wielu osób jest to początek drogi do zdrowszego stylu życia i głębszego poznania możliwości własnego ciała. Aerial joga to dyscyplina, która rozwija na wielu poziomach, będąc przy tym bezpieczną formą aktywności fizycznej.

Jak przygotować się do aerial jogi?

Przede wszystkim zyskać pozytywne nastawienie i przełamać początkowe obawy. To, że masz wątpliwości, jest zupełnie normalne, jednak by pójść dalej, musisz pokonać opory. Początkowe pozycje mogą wydawać się skomplikowane, ale ważne jest, aby nie poddawać się strachowi. W moich zajęciach staram się tworzyć atmosferę akceptacji i wsparcia, gdzie każdy może czuć się swobodnie i skupić na własnym rozwoju.

Odpowiedni strój to podstawa. Legginsy ochronią skórę przed otarciami i zapewnią komfort w trakcie ćwiczeń. Niezbędne jest również związanie włosów, unikanie biżuterii oraz zabranie ze sobą wody. Chociaż maty do jogi są zwykle dostępne w studiu, nic nie stoi na przeszkodzie, by przynieść własną. Ćwiczymy boso, aby zapewnić lepszą przyczepność do materiału hamaka.

Czy aerial jogę można ćwiczyć w domu? Jak najbardziej. W wielu przypadkach może okazać się to niezwykle przydatne, gdyż domowe ćwiczenia stanowią świetnie uzupełnienie zajęć w grupie oraz służą utrwaleniu i wypracowaniu pamięci mięśniowej.

ćwiczenia w aerial jodze

Aby rozpocząć aerial w domu, konieczny jest zakup i montaż specjalnego sprzętu – chusty (tzw. hamaka), wykonanej z włókien jedwabiu, którą podwiesza się pod sufitem za pomocą haka (ok. metr nad podłogą). Najpopularniejsze chusty mają wymiary 5-7 metrów długości oraz niecałe 2 metry szerokości. Do ich montażu, oprócz pojedynczego haka, potrzebny jest również karabinek alpinistyczny. Chustę zawiesza się pod sufitem w taki sposób, aby jej środek tworzył huśtawkę. Jakie korzyści przynosi praktykowanie jogi w powietrzu? Regularne ćwiczenie niesie ze sobą wiele korzyści.

Podsumowując, dla wielu aerial joga to coś więcej niż zwykła aktywność fizyczna – to pasja, którą można dzielić z innymi. Wyłącznie czas dla nas, kiedy można odłożyć na bok codzienne zmartwienia i całkowicie się zrelaksować, zdejmując z siebie trudne emocje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *