Relacja w związku – dowiedz się, jak bardzo jest ważna

relacja w związku seniora

Zdrowa relacja jest cementem udanego związku. Bliskość i wzajemne zrozumienie oraz pomoc w codziennych sprawach to klucz do owocnego partnerstwa. Co zrobić, by zgoda i miłość wypełniły nasz związek? W jaki sposób możemy pogłębić relację?

Czym jest relacja?

W ujęciu psychologicznym mianem relacji określamy związek zachodzący między ludźmi, w tym grupami społecznymi.

Bliskość a relacje w związku

Przepis, który posłuży seniorowi do „przyrządzenia” szczęśliwego związku, opiera się na zdrowej relacji. Ta wynika z bliskości i partnerstwa. Kontakt z innymi jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Wspólne rozmowy wzbogacone o przytulanie i pocałunki zacieśniają więź i dają komfort psychiczny. Partnerstwo to codzienna troska o siebie nawzajem i pomoc w obowiązkach, poprzetykana dzieleniem się troskami oraz radościami. 

W jaki sposób senior może pogłębić relację?

Głębokość relacji jest niezwykle ważna, gdyż to od niej zależy, czy związek będzie odporny na próbę czasu. Tylko wówczas, gdy partnerzy są połączeni silnymi więzami emocjonalnymi, bez względu na okoliczności są w stanie pokonać trudności.

  • Zaufajcie sobie

Dobry związek musi być oparty na zaufaniu. Zawiązanie trwałej relacji nie będzie możliwe, jeśli jesteś podejrzliwa wobec partnera i chcesz nieustannie go kontrolować. Brak tego elementu przeważnie nawet w krótkim okresie wprowadza nerwową atmosferę i destrukcyjnie działa na bliskość.

  • Zaakceptujcie swoje wady

Nikt nie jest idealny, ale miłość to także akceptacja niedoskonałości. Jeśli chcesz pogłębić relację, nie krytykuj nieustannie drugiej osoby. Skup się na jej zaletach. W innym wypadku związek stanie się toksyczny. Partnerzy, chcąc spełnić oczekiwania drugiej połówki, zaczną udawać wyidealizowanego kandydata. Niemożność spełnienia oczekiwań będzie prowadziła do narastającej frustracji.

  • Nie zapominajcie o wsparciu

Relację senior może pogłębić także poprzez okazywane wsparcie i elementy przyjaźni. To czynnik, który ściśle wiąże się z zaufaniem drugiej osobie. Jeśli w trudnych chwilach nawet poprzez drobny gest pokażemy, że zależy nam na partnerce bądź partnerze, on będzie wiedział, że w związku może na nas liczyć. Gdy mamy pewność, że partner pomoże nam w trudnej chwili, mniej się stresujemy.

  • Często rozmawiajcie

Podstawowym elementem służącym pogłębieniu relacji seniorów jest szczera rozmowa. Bez niej niemożliwe jest zrozumienie wzajemnych potrzeb i oczekiwań. Brak kontaktu bądź niedomówienia będą podnosiły ryzyko wystąpienia kolejnych spięć. To uniemożliwi Wam wydajną komunikację. Jeżeli kryzys będzie się pogłębiał, warto rozważyć wizytę u psychologa.

  • Spędzajcie czas wspólnie

Więź jest pogłębiana przez kontakt. Poprzez spędzanie czasu w swoim towarzystwie zbliżacie się do siebie. Dzielcie ze sobą jak najwięcej chwil i realizujcie aktywności, które obu stronom sprawiają przyjemność.  

  • Zaangażujcie się

Angażowanie się – szczególnie w rozwiązywanie sytuacji kryzysowych – doskonale scala związek senioralny. Brak inicjatywy często dotyczy małżeństw z dużym stażem, a u jego podnóża tkwi rutyna. Wycofanie się z życia rodzinnego bądź niedostateczne zainteresowanie nim osłabia związek i generuje konflikty. Jednak należy uważać, bowiem przesadne zaangażowanie też zadziała zniechęcająco.

Dlaczego występują problemy z utrzymaniem silnej relacji?

Szczęśliwy związek – silny i dojrzały – który dla obu stron będzie satysfakcjonujący, jest nie lada wyzwaniem. Zawiązana relacja wymaga ciągłego zaangażowania obojga partnerów w jej podtrzymywanie. Żadna para nie jest idealna i każdy z nas przeżywa mniejsze lub większe kryzysy – liczy się jednak to, jak sobie z nimi poradzimy. Jeżeli czujesz, że Ty i Twój partner oddalacie się od siebie i nie potraficie poradzić sobie z przeszkodami życiowymi, pamiętajcie, że nie jesteście sami. Możecie skorzystać z terapii dla par, dzięki której odzyskacie kontrolę nad swoją relacją i poprowadzicie ją na właściwy tor.

Przetrwanie próby czasu u boku swojego partnera nie jest proste. Ale doświadczenie, uczucia, zaufanie, namiętności i umiejętność pójścia na kompromisy to fundament, na którym można zbudować dobry związek z drugą osobą. Pamiętajmy, że relacja zawsze powinna dążyć do wzajemnej satysfakcji, dlatego wchodząc w związki musimy zaspokajać także własne potrzeby.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *