Cyfrowa karta zgonu i nie tylko: nowe rozwiązania w branży pogrzebowej już wkrótce

cmentarz

Rozbudowane rozwiązania, takie jak elektroniczna karta zgonu, baza danych o grobach i instytucja koronera, zostaną wprowadzone w ramach nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Planowane jest, aby te zmiany w branży pogrzebowej weszły w życie jeszcze w tym roku.

Zastąpienie obecnej regulacji z 1959 roku nowszymi przepisami jest konieczne, aby dostosować się do współczesnej rzeczywistości. Pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci, Wojciech Labuda, zaznacza, że celem jest cyfryzacja procesu od zgonu aż po pochówek. Przepisy mają wejść w życie z początkiem czerwca 2023 roku.

Elektroniczna karta zgonu

Elektroniczna karta zgonu zastąpi papierowy dokument, a dane będą gromadzone w państwowej bazie danych. Rodzina zmarłego otrzyma numer karty, podobnie jak w przypadku e-recepty. Proces administracji zostanie uproszczony dzięki elektronicznemu dostępowi do informacji przez różne instytucje.

Instytucja koronera

Koronera, czyli fachowca odpowiedzialnego za stwierdzanie zgonów, zatrudni wojewoda. Lekarze rodzinni lub policja będą mogli wezwać koronera w razie trudności we wskazaniu przyczyny zgonu pacjenta w domu.

Miejsca pamięci online

Miejsca pamięci zostaną zgromadzone w centralnej bazie danych dostępnej online, zawierającej informacje o cmentarzach i miejscach pochówku. W rejestrze znajdą się mapy cmentarzy, lokalizacje grobów i dane o pochowanych tam osobach, wraz z terminem opłacania grobów. Zakłada się, że do 2026 roku wszystkie cmentarze znajdą się w bazie.

Zmiany dla pogrzebówek

Zakłady pogrzebowe także będą musiały dostosować się do nowych przepisów. Chodzi głównie o materiały używane do produkcji trumien oraz limity emisji szkodliwych substancji z krematoriów.

Zachęcamy do przeczytania artykułu Napisałam testament, aby zacząć nowe życie – historia pani Magdy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *