„Silesia Krynica” (dawny „Damis Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji”) to ośrodek o podwyższonym standardzie oferujący turnusy rehabilitacyjne w górach oraz pobyty rehabilitacyjne z zabiegami. Ośrodek dysponuje komfortową bazą noclegową. To tylko jedna z wielu zalet tej placówki. Warto poznać pozostałe!
Położenie geograficzne
Krynica-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie miejsko-wiejskiej. Miasto leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi bazę wypadową w okoliczne góry. Bliskość Beskidu Sądeckiego i potoku Kryniczanka sprawiają, że słynie ona z leczniczego klimatu i licznych rozlewni wód mineralnych.
Lokalizacja i dojazd
„Silesia Krynica” to dawne „Centrum Wypoczynku i Rehabilitacji Damis”. Ośrodek położony jest na wzgórzu, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta i jedną z jego głównych ulic. Ośrodek to tylko jeden z wielu obiektów znajdujących się w miasteczku. Na terenie Krynicy-Zdroju znajduje się także wiele budynków związanych z historią miasta. Do takich niewątpliwie należy pijalnia „Słotwinka” z 1806 roku uznawana za najstarszy budynek w okolicy, czy Słotwiński Pawilon Koncertowy, którego historia sięga 1870 roku.
Do Krynicy-Zdroju można dojechać na kilka sposobów, w tym transportem publicznym. W mieście znajduje się dworzec PKP, na którym zatrzymują się m.in. pociągi z Nowego Sącza, Tarnowa, Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Katowic. W Krynicy-Zdroju działa bezpłatna komunikacja uzdrowiskowa składająca się z czterech linii: 1, 3, 4, 5. Do miasteczka kursują też autobusy. Dojazd możliwy jest także prywatnymi środkami transportu.
Warunki lokatorskie
W ośrodku znajduje się 100 pokoi 1-,2- i 3-osobowych. Do dyspozycji odwiedzających są także pokoje rodzinne oraz apartamenty rozlokowane na 8 kondygnacjach. Dodatkowe miejsca noclegowe w postaci 4 samodzielnych apartamentów zlokalizowane są w sąsiedniej Willi. W każdym pokoju znajdują się: telewizor, łazienka z prysznicem, czajnik, komplet ręczników. Nowością w obiekcie jest pokój dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz pokoje delux z prywatnym tarasem i klimatyzacją. Kosz pobytu w ośrodku waha się od 175 złotych za dobę w pokoju 1-osobowym delux do 718 złotych za noc w apartamencie 6-osobowym.

Na terenie obiektu znajdują się także basen, sauna i siłownia. Jednym z udogodnień jest możliwość rezerwacji pobytu wraz z pieskiem – obiekt dysponuje 2 pokojami z dodatkowym i osobnym wejściem przeznaczonym dla gości z pupilami. Kuracjusze ośrodka mogą nieodpłatnie korzystać z:
- parkingu,
- biblioteczki,
- bawialni dla dzieci oraz
- strefy rozrywki (bilard, piłkarzyki, tenis stołowy, gry planszowe).
Specjalizacja leczenia
„Silesia Krynica” to ośrodek specjalizujący się w leczeniu:
- chorób układu krążenia,
- chorób układu oddechowego,
- schorzeń neurologicznych,
- chorób układu moczowo-płciowego,
- schorzeń układu pokarmowego,
- chorób dermatologicznych.
Oferta zabiegowa
Kuracjusze będący pod opieką ośrodka „Silesia Krynica” mają możliwość skorzystania z wielu zabiegów leczniczych, w tym:
- fizykoterapii (sauna, jonoforeza, laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, inhalacje),
- wodolecznictwa (hydromasaż, kąpiel perełkowa, masaż wirowy, bicz szkocki, kąpiel solankowa),
- masażu pneumatycznego,
- ćwiczeń rehabilitacyjnych,
- aquagimnastyki,
- masażu klasycznego,
- drenażu limfatycznego.

Ośrodek ma strefę SPA oferującą m.in.:
- kinesjotaping twarzy,
- zabieg z płatem elastynowym,
- masaż twarzy KOBIDO,
- mezoterapię bezigłową,
- eksfoliację kwasami,
- peeling kawitacyjny,
- masaż pleców czterema technikami i wiele, wiele innych zabiegów.
Atrakcje turystyczne
Krynica-Zdrój to urokliwa miejscowość na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, nazywana często „perłą polskich uzdrowisk”. Poza ofertą sanatoryjną na turystów i kuracjuszy czekają tu liczne atrakcje – od tras narciarskich i rowerowych, poprzez piesze wycieczki po magicznym Beskidzie Sądeckim, aż po liczne zabytki, na których zobaczenie warto poświęcić kilka chwil.
Pobyt w tym górskim mieście umilą:
- deptak,
- pijalnie wód mineralnych,
- Muzeum Nikifora Krynickiego w Willi Romanówka,
- Góra Parkowa,
- Muzeum Zabawek,
- Krynicki Park Słotwiński,
- Wieża widokowa „Ścieżka w Koronach Drzew”,
- Jaworzyna Krynicka,
- Muzeum Turystyki Górskiej,
- Spływ Popradem,
- Szlak Cerkwi Łemkowskich.
Fot.: www.silesiakrynica.pl