„Rosja w cieniu Nawalnego” – najwyższa cena za wolność

Aleksiej Nawalny

Aleksiej Nawalny był znany z organizowania masowych protestów przeciwko władzom w Rosji, a także z demaskowania korupcji. Jego działalność antyrządowa wobec prezydenta Władimira Putina była szeroko rozpoznawalna na całym świecie. Kilka dni temu świat obiegła wieść o śmierci opozycjonisty.

Początki Nawalnego

Nawalny urodził się w 1976 roku. Po ukończeniu studiów na kierunkach prawo i finanse, ze szczególnym uwzględnieniem operacji giełdowych i papierów wartościowych, Nawalny początkowo zaangażował się w działania partii Jabłoko, aby później skoncentrować się na niezależnych przedsięwzięciach. Kupując małe pakiety akcji państwowych przedsiębiorstw, dążył do uzyskania wglądu w ich wewnętrzne raporty, chcąc w ten sposób ujawnić nieprawidłowości i korupcję online.

Aleksiej Nawalny przez lata prowadził kampanię przeciwko polityce Putina i korupcji. Rozgłos zyskał 10 lat temu, ośmieszając elitarną klasę wokół prezydenta Rosji i dzieląc się z opinią publiczną zarzutami o łapownictwo w Rosji na masową skalę. Władze rosyjskie w ciągu ostatnich lat wytaczały kolejne sprawy karne, skierowane przeciw politycznej alternatywie w Rosji. Nawalny, niezrażony przeszkodami, kontynuował walkę, co zainspirowało społeczeństwo do szeroko zakrojonych protestów i akcji antykorupcyjnych.

Skazany na ponad 30 lat

Władze rosyjskie, wspierane przez rosyjskie służby więzienne, próbowały tłumić demonstracje, więżąc aktywistów w najsurowszych koloniach karnych. Taki los spotkał także Nawalnego.

Nawalny

Po powrocie z Niemiec, gdzie poddał się leczeniu po próbie otrucia, został zatrzymany przez rosyjskie władze w styczniu 2021 roku. W wyniku szeregu postawionych mu zarzutów, w tym za rzekome tworzenie organizacji ekstremistycznej, nawoływanie do terroryzmu czy rehabilitację nazizmu, skazano go na ponad 30 lat więzienia.

Rosja w cieniu Nawalnego

Nawalny był zdeklarowanym przeciwnikiem Putina i partii Jedna Rosja, jednak nie oznacza to, że nie popierał pewnych działań prezydenta. Opozycjonista zaakceptował aneksję Krymu przez Rosję i zadeklarował, że będąc głową państwa nie oddałby tego terytorium Ukrainie. Określał się mianem nacjonalisty i początkowo opowiadał się za restrykcyjną polityką imigracyjną wobec osób z Kaukazu, w tym za ich deportacją, oraz za prawem obywateli do posiadania broni do celów obronnych. Z czasem jego poglądy ewoluowały. W swojej działalności publicznej wyraził poparcie dla działań wojennych przeciwko Gruzji w 2008 roku i współpracował z niektórymi rosyjskimi oligarchami. Jednocześnie potępił rosyjską agresję na Ukrainę i nawoływał rodaków do udziału w protestach antywojennych.

„Rosja w cieniu Nawalnego” to próba ośmielenia rosyjskiej opozycji, która pomimo pozbawienia wolności, a teraz śmierci, głównego przeciwnika Putina, nie ustaje w poszukiwaniu politycznej alternatywy. Reportaż rzuca światło na młodych działaczy, którzy wychowali się w czasach prezydentury Putina, lecz pragną zmian i poszukują alternatywnej ścieżki dla swojego kraju. Film dokumentalny ukazuje próby rekonstrukcji opozycji po licznych aresztowaniach jej członków. Nawalny, uwięziony w jednym z najbardziej rygorystycznych zakładów karnych w kraju, stał się symbolem tej walki.

Wśród dziesięciu tysięcy osób zatrzymanych w całej Rosji znalazła się również Anastasia Pantchenko z Krasnodaru, młoda liderka lokalnego oddziału ruchu Nawalnego. To miasto, będące centrum administracyjnym regionu nad Morzem Czarnym, zyskało rozgłos dzięki odkryciu przez Nawalnego pałacu, który miał należeć do Putina.

Reporterzy śledzili działania „Nastyi” i jej zespołu mimo represji niezłomnie dążących do walki z korupcją. Aresztowanie Nawalnego i stłumienie protestów, choć były próbą zastraszenia, paradoksalnie przyczyniły się do wzrostu determinacji rosyjskiej opozycji.

Śmierć Nawalnego

Jego życie dobiegło końca w kolonii karnej numer 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, na krótko przed planowanymi wyborami prezydenckimi w Rosji, w marcu 2024 roku. Oficjalna wersja brzmi, że Nawalny zasłabł po spacerze i, mimo szybkiej interwencji medycznej, nie odzyskał przytomności. Śmierć Nawalnego stała się symbolem walki przeciwko rządom Putina, a matka Aleksieja Nawalnego wraz z młodą liderką ruchu Nawalnego kontynuują jego dzieło.

Pomimo brutalnych prób stłumienia powstania istnienie silnej opozycji, którą odkrył Nawalny, nadal daje nadzieję na zmianę.

Fot. Wikipedia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *