najlepsze zagraniczne książki przygodowe

Najlepsze zagraniczne powieści przygodowe – top 10

Przygoda, chęć odkrywania nieznanych, egzotycznych krain czy poszukiwanie skarbu – to elementy, które rozpalają wyobraźnię niezależnie od wieku czytelnika. Które książki wchodzą w skład zagranicznego kanonu literatury przygodowej? Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Trzej muszkieterowie

Autor: Aleksander Dumas

Trzej muszkieterowie

„Trzej muszkieterowie” to najsłynniejsza powieść płaszcza i szpady, skupiająca się na losach nastoletniego d’Artagnana. Gaskończyk opuszcza rodzinne strony i udaje się do Paryża w pogoni za marzeniem, którym jest dołączenie do muszkieterów. Po drodze wdaje się w bójkę, w wyniku której traci list polecający, a szpada jego ojca zostaje złamana.

Przypadki Robinsona Kruzoe

Autor: Daniel Defoe

Przypadki Robinsona Cruzoe

Robinson Cruzoe to syn zamożnego kupca, który nie chce wieść życia podobnego do żywota swojego ojca. Jako nastolatek ucieka z domu i zaciąga się na kolejne statki. Podczas jednej z wypraw jego statek rozbija się, a Robinson jest jedynym ocalałym.

Tarzan wśród małp

Autor:  Edgar Burroughs

Tarzan wśród małp

Chłopiec nazwany Tarzanem wyrasta na niekwestionowanego króla dżungli, potrafiącego walczyć nawet z potężnymi gorylami. Wkrótce obok potężnej siły daje o sobie znać jego inteligencja. Sprytem oraz pomysłowością jest w stanie pokonać każdego przeciwnika.

Biały kieł

Autor: Jack London

Biały kieł

Kieł trafia do indiańskiego obozu, gdzie niestety spotyka go jedynie wrogość. Brutalne życie doprowadza psio-wilczego potomka na krawędź śmierci. Wkrótce trafia on pod opiekę kolejnej osoby. Między nim a jego panem rodzi się ogromna przyjaźń.

Hrabia Monte Christo

Autor: Aleksander Dumas

Hrabia Monte Christo

Mężczyzna po 14 latach spędzonych w więzieniu ucieka, aby dokonać zemsty na ludziach, przez których stracił życie w odosobnieniu. Dzięki zaprzyjaźnionemu duchownemu z celi obok odkrywa skarb. Do Paryża wraca jako właściciel wielkich bogactw, tytułując się hrabią de Monte Christo.

Wyspa skarbów

Autor: Robert Stevenson

Wyspa skarbów

Głównym bohaterem powieści jest Kuba Hawkins, młody chłopak, który przez przypadek trafia na trop skarbu legendarnego pirata Flinta. Od tej pory zostaje uwikłany w historię pełną przygód i niebezpieczeństw.

Bursztynowa luneta

Autor: Philip Pullman

Bursztynowa luneta

Lyra i Will planują udać się do krainy umarłych i powrócić cali i zdrowi. Przed nimi najtrudniejsza walka, pełna przygód, niebezpieczeństw i wyzwań.

Przygody Tomka Sawyera

Autor: Mark Twain

Przygody Tomka Sawyera

Powieść skupia się na losach tytułowego Tomka i jego paczki znajomych, w tym najbliższego przyjaciela Hucka. Książka to pełna pasji opowieść o wybrykach młodego chłopaka, poznającego otaczający go świat.

Obca

Autor: Diana Gabaldon

Obca

Pielęgniarka pracująca w czasie wojny w szpitalu polowym, Claire Randall, w czasie spaceru natrafia na kamienny krąg. Po tym, jak dotyka głazu, zostaje przeniesiona do 1743 roku. Dostaje się w środek intryg właścicieli ziemskich i knowań szpiegów, które zagrażają jej życiu i mogą złamać serce.

Czarny książę

Autor: Anna Sewell

Czarny Książę

To historia konia opowiedziana poprzez liczne przygody z różnymi właścicielami; od czasów jego źrebięcego życia. Powieść Anny Sewell okazała się prekursorska dla całego gatunku literackiego zaangażowanego w ochronę zwierząt. 

Zostaw komentarz