Dlaczego warto czytać książki – jak nas rozwijają?

czytanie książek przez seniora

Czytanie to jeden ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Dla niektórych staje się nawet hobby. Czytanie książki to proces, który całościowo wpływa na organizm człowieka. I nie chodzi tu wyłącznie o wymiar duchowy, ale także czysto fizyczny. O korzyściach związanych z lekturą szeroko mówi się w przestrzeni publicznej. Dlaczego zatem powinniśmy czytać?

Co daje czytanie?

Korzyści z czytania mają wielowymiarowy charakter. Wśród najważniejszych z zalet wyszczególnia się to, że czytanie:

Daje wiedzę

To jeden z głównych powodów, dla których wiele osób decyduje się sięgnąć po książkę. Możliwość zgłębiania kolejnych obszarów naukowych jest inspirującą formą podróży po środowiskach odmiennych tematycznie. 

Poprawia pracę mózgu

Poprawa pracy mózgu to dla osób po pięćdziesiątce bardzo ważna korzyść płynąca z czytania. Motywowanie neuronów do pracy zapobiega demencji i chorobie Alzheimera. Tę aktywność można porównać do rozwiązywania łamigłówek bądź ćwiczeń matematycznych. Czytanie, usprawniając pracę mózgu, przyczynia się także do poprawy pamięci.

Redukuje stres

Czytanie książki przyczynia się do redukcji stresu nawet w większym stopniu niż rekreacyjny spacer czy słuchanie muzyki.

Rozwija wyobraźnię

Większa kreatywność to kolejna z zalet płynących z czytania. Wielkość historii, którą przyswaja nasz mózg, może pomóc znaleźć rozwiązanie z sytuacji pozornie wydającej się zdarzeniem bez wyjścia.

Rozwija umiejętności krytycznego myślenia

Czytając, pogłębiasz swoją wiedzę i stajesz się bardziej otwarty na różne poglądy. Dzięki temu rozwijasz w sobie umiejętność krytycznego myślenia polegającego na analizie sytuacji i możliwości wyciągnięcie z niej wniosków.

Poprawia umiejętności pisania

Poprzez rozbudowanie prywatnego słownika osobie, która dużo czyta łatwiej jest także coś napisać. Ten sposób często charakteryzuje innych autorów. 

Polepsza umiejętności komunikacyjne

Doskonalenie języka w mowie i w piśmie pozytywnie przekłada się na nasze umiejętności komunikacyjne. To zaś przekłada się na większą łatwość zawiązywania relacji interpersonalnych.

Poprawia skupienie i koncentrację

Czytanie może być pomocne ludziom, którzy mają problem ze skupieniem. Odbieranie telefonów czy obserwowanie mediów społecznościowcych sprawia, iż nie możemy skupić się na celu. Rozwiązaniem może być właśnie skupienie się na lekturze, przy jednoczesnym wyeliminowaniu innych bodźców. Tym samym obniżymy poziom stresu często towarzyszący wielozadaniowości. Czytanie wcale nie musi trwać długo, by poprawiło naszą koncentrację. Wystarczy zaledwie 20 minut dziennie, by prowadzić do wydajnych efektów.

Zyskanie hobby

Czytanie to przede wszystkim hobby, które może być ukojeniem dla trudnych życiowych momentów. Zanurzając się w świat wykreowany przez pisarza, jesteśmy w stanie się zrelaksować. Tym bardziej czytanie praktycznie nie wymaga nakładów finansowych – zawsze możemy skorzystać z wypożyczalni.

Motywacja

Życie jest pełne wyzwań. Gdy przechodzimy przez fazy w różnych etapach naszego życia, niewielka motywacja może być bardzo pomocna. Czytanie inspirujących książek o doświadczeniach życiowych może zmienić nasze życie. Czytanie dobrej książki zachęca cię do działania oraz uczy, w jaki sposób osiągnąć osobiste cele.

Zwiększenie empatii

Według badań zatracenie się w książkach, zwłaszcza w fikcji, może zwiększyć empatię. W badaniu przeprowadzonym w Holandii naukowcy wykazali, że ludzie, którzy zostali „emocjonalnie przetransportowani” przez fikcję, doświadczyli wzrostu empatii. Czytając książkę, stajesz się częścią opowieści i odczuwasz emocje bohaterów. To z kolei pozwala twojemu umysłowi stać się bardziej świadomym tego, jak różne rzeczy wpływają na innych ludzi. W końcu poprawia to twoją zdolność do podkreślania się z innymi ludźmi.

Buduj poczucie własnej wartości

Czytając wiele książek, komunikujesz się lepiej i zyskujesz większą wiedzę na temat różnych dziedzin życia. Wszystko to przekłada się na wyższą samoocenę. 

Pomaga ci lepiej spać

Lektura pomaga się wyciszyć i uspokoić, a to niezbędne elementy składające się na dobry sen. W tym przypadku unikajmy jednak czytania z urządzeń elektronicznych. Niebieskie światło może spotęgować problemy z bezsennością.

Dowiedz się o innym świecie

Świat fikcji pozwala podróżować do innego świata, w którym wszystko jest inne. Czytając książki, poznajesz inne kultury i miejsca. Książki poszerzają horyzonty, pozwalając zobaczyć inne kraje, innych ludzi i wiele innych rzeczy, których nigdy nie widziałeś ani nie wyobrażałeś sobie. To idealny sposób na odwiedzenie fantastycznego kraju.

Socjalizacja

Zawsze możemy dzielić się tym, co przeczytaliśmy z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami. Wszystko to zwiększa naszą zdolność do kontaktów towarzyskich. Ludzie są istotami społecznymi, a w świecie smartfonów tracimy zdolność do kontaktów towarzyskich. Czytanie doprowadziło jednak do powstania klubów książki i innych forów, na których mamy okazję dzielić się z innymi.

Poprawia kreatywność

Największa różnica między czytaniem a oglądaniem telewizji polega na tym, że czytanie daje możliwość uwolnienia kreatywności. Im więcej czytasz, tym więcej uczysz się nowych rzeczy. Nowe myśli zawsze rozciągają nasze umysły, aby odkrywać życie na nowe i lepsze sposoby. Zaczynamy patrzeć na świat w inny sposób, w ten sposób znajdujemy nowe kreatywne rozwiązania.

Ucz się we własnym tempie

Inną zaletą czytania książki jest to, że uczysz się we własnym tempie. Ponieważ masz tę książkę przez cały czas, zawsze możesz wrócić do części, której nie rozumiesz. Możesz ponownie przeczytać rozdział tyle razy, ile chcesz, bez obawy, że przegapisz jakiś rozdział. Jeśli jest to książka samopomocy, możesz rozwiązać jeden problem na raz. Po rozwiązaniu jednego problemu możesz przejść do następnego, gdy tylko poczujesz, że jesteś gotowy. Wszystko odbywa się we własnym tempie, a co najważniejsze, twój umysł może swobodnie interpretować to, co czujesz.

Poprawia moralność

Książki pomagają nam lepiej odróżniać dobre pomysły od złych. Czytanie książki pozwala nam poznać różne podejścia do życia i problemy, przed którymi stoimy. Robiąc to, masz okazję rozeznać, co działało w przeszłości, a co nie. Zasadniczo uczysz się podejmować lepsze decyzje w życiu.

Oszczędzać pieniądze

Książki nie wymagają prądu ani żadnej konserwacji. Kiedy czytasz książkę na temat pewnych umiejętności, takich jak gotowanie, obróbka drewna lub proste prace związane z majsterkowaniem, oszczędzasz sobie pieniądze, które wykorzystałeś na zatrudnienie wykonawcy. Uczysz się nie tylko nowych umiejętności, ale także oszczędzasz sobie wiele wydatków.

Brak skutków ubocznych cyfrowego świata

Spędzanie zbyt dużo czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w gry wideo może na dłuższą metę niekorzystnie wpływać na zdrowie oczu. Jednak nie jest to tak groźne jak spędzanie godzin, będąc wpatrzonym w ekrany komputerów.

Książki są lepsze niż filmy

Tak wiele filmów zostało zaadaptowanych z książek. Ale jeśli czytasz książkę, a następnie oglądasz jej film, zgodzisz się, że książka jest 100 razy lepsza niż film. Zawsze jest ta wyjątkowa część, taka jak myśl bohatera, której film nigdy nie uchwyci. Podczas czytania powieści jest to niepowtarzalne, a chęć poznania motywacji postaci często kładzie cień na wszystko inne.

Jak czytanie wpływa na mózg – podsumowanie

Czytanie, stymulując lewą i prawą półkulę mózgu, zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji, rozwija wrażliwość i zdolność analitycznego myślenia. Pozwala zdobywać nowe doświadczenia i rozwijać własną empatię, samo stanowiąc źródło inspiracji. W przeciwieństwie do obrazu w czytaniu sami musimy wizualizować przedstawioną scenerię. Zanurzenie się w fikcję literacką pozwala poznać inny świat na wyciągnięcie ręki. Rozwiązywanie zagadek, wątki fabularne, poznawanie poprawności gramatycznej poszerzają naszą wiedzę. Obcowanie z zupełnie czymś nowym i możliwość postawienia się na miejscu drugiego człowieka rozwija wyobraźnię. Gdy czytasz dzieła dobrych pisarzy, rozwijasz swój zasób słownictwa. Analizowanie wydarzeń rozszerza horyzonty kulturowe.

Poznając lepiej język rodzimy, łatwiej przychodzi Ci nauka języków obcych. Kontakt z lekturą potrafi zredukować uczucie stresu, gdyż spowalnia bicie serca, a także poprawia pamięć. W ten sposób czytanie hamuje postęp procesów neurodegeneracyjnych. Czytanie pozwala poznać inną przestrzeń, koncentrację.

Czytanie powieści może wiązać się ze wspomnieniem mile spędzonego czasu. Podczas czytania książek rozwijasz w sobie zdolności analityczne. Nawyk czytania to element zdrowego stylu życia. Szczególnie ciekawą rozrywką może być chęć poznawania czyjegoś życiorysu poprzez literaturę faktu i wyrobienie w sobie umiejętności stawiania tez i weryfikowania założeń.

Czytanie w dużym stopniu poprawia pisanie. Pomaga oderwać się od rutyny dnia codziennego. Czerpiąc wiedzę z książki, poznajesz przy okazji różne style pisania. Czytanie książek redukuje stres, czytanie uspokaja, kształtuje osobowość.

Jak polubić czytanie książek?

Czytania książek, tak jak każdej innej czynności, trzeba się nauczyć. Najlepiej robić to stopniowo, poznając coraz to nowsze obszary tematyczne. Rozpoczynając przygodę z czytaniem, powinieneś określić, jaki typ książek lubisz najbardziej. Wolisz powieści przygodowe, kryminały, a może książki psychologiczne? Poruszając się w tematyce odpowiadającej Twoim zainteresowaniom, z większym prawdopodobieństwem polubisz czytać.

Pamiętaj, aby nigdy nie czytać z obowiązku. Kontakt z lekturą ma być przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Czytanie wymaga skupienia, dlatego powinieneś zarezerwować na nie odpowiednio dużo czasu. Powolne przesuwanie wzrokiem po kolejnych linijkach tekstu pozwoli mocniej wczuć się w przedstawione wydarzenia, a opisanymi historiami warto się delektować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *