Wchodzenie po schodach na głowie i tryskanie z oka mlekiem? Zbiór najdziwniejszych rekordów Guinnessa

bicie rekordu guinnessa

Wzbudzają ciekawość, zdumienie i podziw dla wykonawcy. Chodzi o rekordy Guinnessa. Co jakiś czas słyszymy o imponujących wynikach różnych rekordzistów i rzeczach, których niejeden z nas nie byłby w stanie powtórzyć. Jakie rekordy Guinnessa można uznać za najdziwniejsze? Wybraliśmy 15 z nich. Poznajcie najdziwniejsze rekordy Guinnessa!

Księga Rekordów Guinnessa, czyli sztuka przekraczania możliwości

Przekraczanie granic ludzkich możliwości to temat, który interesuje ludzi od tak dawna jak istnieje świat. Podziw i ciekawość zachęca do oglądania wyczynów, a niektórych z nas nawet do brania w nich udziału. Tak właśnie narodził się pomysł Księgi Rekordów Guinnessa, w której pierwszy czyn odnotowano w 1955 roku.

Wśród rekordzistów jest wielu Polaków. Znany jest m.in. gitarowy Rekord Guinnessa, gdy w 2019 roku blisko 7,5 tysiąca gitarzystów odegrało we Wrocławiu przebój „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Polacy trafiali do Księgi Rekordów też m.in. za szybkie układanie kostki Rubika, pływanie długodystansowe czy lepienie pierogów.

Niektórzy z rekordzistów postanowili zapisać się na kartach historii, szokując. Wybraliśmy dla Was 15 rekordów, które z pewnością można zaliczyć do nietypowych.

Rozbijanie arbuzów głową

John Alwood z Australii zasłynął jako rekordzista, który w ciągu minuty rozbił głową aż 47 arbuzów. Najbardziej szokujący był fakt związany z tym, czego użył jako narzędzia – własnej głowy. Z tego powodu niektórzy zaczęli nazywać go człowiekiem-dzięciołem. Jak na razie nie znalazł się śmiałek, który oficjalnie pobiłby rekord Alwooda.

Samolot w menu

Michel Lotito do swojego menu włączył samolot model Cessna 150. Dzięki nietypowe budowie jelit i żołądka mógł on bez poważnych skutków dla zdrowia jeść elementy metalowe i gumowe. Między 1978 a 1980 rokiem spożywał części wspomnianej cessny, aż zjadł samolot w całości.

W towarzystwie grzechotników

Jackie Bibby w Księdze Rekordów Guinnesa zapisał jako śmiałek, który spędził 45 minut w wannie pełnej z 87 jadowitymi grzechotnikami. Bibby przeszedł też do historii jako człowiek, który utrzymał w ustach 11 grzechotników.

Połykanie mieczy

Natasha Veruschka zapewniała sobie miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa, połykając w 2009 roku, podczas pokazu, miecz o długości 58 cm. W trakcie innego performance’u zadziwiła publiczność, połykając 13 mieczy jednocześnie.

Strzelanie mlekiem z oka

Nietypowym pokazem nietypowych umiejętności widzów w istambulskim hotelu uraczył Ilker Yilmaz. Najpierw nalał sobie mleka do nosa, a następnie trysnął nim z oka. Odległość, na którą wystrzelił płyn, wyniosła dokładnie 279,5 cm i zapewniła mu miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa.

Człowiek-piorunochron

Choć porażenie piorunem dla większości ludzi oznacza śmierć, Roy Sullivan z USA zdaje się przeczyć tej tezie. Piorun raził go aż 7-krotnie. Mężczyzna zmarł w 1983 roku, prawdopodobnie w wyniku samobójstwa.

Przeciąganie samochodu

Chińczyk Dong Changsheng przeszedł do historii jako człowiek, który przeciągnął na 10 metrów samochód ważący 1,5 tony za pomocą lin przymocowanych do jego dolnych powiek. Z tym wynikiem chyba mało kto może konkurować.

Ciało w tatuażach

Julia Gnuse zapisała się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najbardziej wytatuowana kobieta na świecie. Szacowano, że jej ciało jest pokryte zdobieniami w aż 95 proc. Amerykanka decydowała się na tak dużą liczbę tatuaży, by zatuszować niedoskonałości skóry wywołane porfirią.

Najdłuższe paznokcie na świecie

Shridhar Chillal z Indii przez ponad 60 lat zapuszczał paznokcie w lewej ręce. W chwili pomiaru ich łączna długość wynosiła 909,6 cm. Niestety swój rekord przypłacił zdrowiem: utracił sprawność w lewej ręce, skarżył się na problemy ze słuchem w lewym uchu. Obcięte paznokcie trafiły do muzeum w Nowym Jorku.

Klaskanie przez godziny

Ashrita Furman klaskał bez przerwy przez 50 godzin. Dzięki temu wynikowi trafił oczywiście do Księgi Rekordów Guinnessa. Furman jest jednocześnie rekordzistą w liczbie ustanowionych rekordów Guinnessa. W różnych dziedzinach był najlepszy blisko 400 razy.

Wchodzenie po schodach na głowie

Bez wątpienia niektórzy ludzie mają dziwaczne i zwariowane pomysły. Wszystkie są dobre, byle tylko ustanowić rekord, na przykład wchodzenie po schodach na głowie. Właśnie to osiągnął chiński atleta Li Long Long, pokonując 36 stopni schodów 5 stycznia 2015 r. w chińskim mieście Jiangsu. Pobił wtedy swój własny rekord.

Najwięcej obrotów wykonanych w minutę, będąc zawieszonym na wiertarce

Na tak oryginalny rekord ktoś najprawdopdobniej wpadł przez przypadek, podczas remontu. Trudno uwierzyć, żeby w innych okolicznościach przyszedł komuś do głowy. Chodzi o rekord Guinnessa na największą liczbę obrotów wykonanych, podczas gdy jest się zawieszonym na włączonej wiertarce, której wiertło jest wsadzone w sufit. Ten rekord należy do Niemca The Huy Gianga. Wytrzymał on całą minutę i 148 obrotów na planie programu Guinness World Records 23 grudnia 2008 roku w Madrycie.

Najdłuższy dystans pokonany ze stołem uniesionym przy pomocy zębów

George Christen pokazał światu swój zestaw mocarnych zębisk, podnosząc 12-kilogramowy stół, wraz z siedzącą na nim 50-kilogramową osobą, a następnie przebiegając z nim 11,8 metra. Swojego wyczynu dokonał 9 lutego 2008 podczas programu „Lo Show Dei records” w Hiszpanii.

Największa liczba kulek lodów utrzymanych w jednym wafelku

Dmitri Panciera ustanowił rekord utrzymania w równowadze 121 kulek lodów w jednym rożku, 20 września 2015 r. Jego dotychczasowy rekord wynosił 109 kulek. Szalone? Tak samo jak kolekcja gumowych kaczek. Amerykanka Charlotte Lee ma największą kolekcję gumowych kaczek na świecie – ponad 5600 sztuk. Sarah Maughan z Idaho Falls od 1948 roku zbiera gumy do żucia i w swoich zbiorach ma ich już 1445.

Najdalsza odległość w dmuchaniu ziarenka groszku

Andre Ortolf ma na swoim koncie już kilka rekordów, lecz ten konkretny jest naprawdę dziwaczny, gdyż polegał na przesunięciu groszku samym dmuchnięciem, co udało mu się zrobić na odległość 7,51 metra podczas imprezy w Niemczech 12 lipca 2014 r. Andre ustanowił również rekord w najszybszym przebiegnięciu 100 metrów w narciarskich butach oraz w chodakach.

Jaka jest nagroda za rekord Guinnessa?

Rekordy Guinnessa to przede wszystkim sprawa prestiżu. Dla wielu rekordzistów już samo wyróżnienie na arenie międzynarodowej jest nagrodą za ich wysiłek. Osoba wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa nie może liczyć na nagrodę pieniężną. Rekordzista otrzymuje natomiast certyfikat, który poświadcza zdobycie rekordu w danej dziedzinie, a rekord ustanowiony zostaje jako bariera dla potomnych.

Fot. główne:  Łukasz Solski, bicie rekordu na najdłuższe rozwinięcie liczby Pi, nieuwzględnione w naszym zestawieniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *