Wypożyczalnia samochodów – na co zwrócić uwagę? Porady dla turystów i nie tylko

wypożyczanie samochodu

Wybierając się zwłaszcza w zagraniczną podróż, musimy we własnym zakresie zorganizować sobie transport. Chcąc nieskrępowanie zwiedzać kraj, najwygodniej jest wynająć pojazd z wypożyczalni samochodów. Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wypożyczaniu auta? Na to uważaj, przeglądając oferty wynajmu!

Punkty wynajmu samochodów w Polsce czy za granicą gęstą siecią pokrywają wiele regionów, a możliwość wypożyczenia auta to popularna usługa. Mimo że wielu z nas wydaje się to banalną sprawą, przed podpisaniem umowy lepiej zwrócić uwagę na parę elementów, co być może uchroni nas przed nieprzewidzianymi i dokuczliwymi opłatami.

Rezerwacja

Jeśli chcesz zaoszczędzić, a zamierzasz podróżować w weekend lub w szczycie sezonu, auto zarezerwuj z wyprzedzeniem. Staraj się unikać „okazji”, bo atrakcyjne ceny zwykle wiążą się z oszczędnością na bezpieczeństwie, np. wyłącznie z podstawowym pakietem OC.

Dodatkowe opłaty

Wypożyczalnie samochodów zwykle starają się jak najmocniej dostosować do potrzeb klientów, dlatego oferują wynajem krótko- i średnioterminowy oraz wynajem długoterminowy samochodów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że niedopełniając warunków w umowie, może narazić się na dodatkowe opłaty. Za wypożyczenie samochodu zapłacisz więcej, jeśli:

  • przekroczysz dzienny limit kilometrów,
  • nie zwrócisz auta w takim stanie, jak je odebrałeś – np. samochód będzie wymagał gruntownego sprzątania łącznie z praniem tapicerki,
  • potrzebujesz dodatkowego wyposażenia – np. fotelika dla dziecka lub nawigacji,
  • samochód będzie prowadzony przez więcej niż jednego kierowcę,
  • wypożyczonym autem zamierzasz przekroczyć granicę.

Wynajem samochodów: stłuczka lub awaria to nie problem?

Wynajęcie samochodu powinno być odpowiednio zabezpieczone od strony prawnej: musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres i rodzaj ubezpieczenia. Wypożyczalnie zazwyczaj oferują jedynie podstawowe, konieczne ubezpieczenie OC. Nie zapomnij dokładnie przeczytać umowy i ogólnych warunków ubezpieczenia, zawierających informację o tym, w jakich sytuacjach odpowiedzialność ubezpieczyciela jest ograniczona lub wyłączona. Dla komfortu psychicznego warto na własną rękę wykupić ubezpieczenie od uszkodzeń i kradzieży. Inaczej, w razie nieszczęścia, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności finansowej, która prawdopodobnie mocno nadszarpnie nasz budżet.

Pamiętaj, że w umowach, na podstawie których wypożyczasz auto, jest mowa o tzw. udziale własnym w szkodzie. To maksymalna kwota, jaką możesz zostać obciążony w związku z danym zdarzeniem.

Wypożyczalnia samochodów a opłaty z tytułu eksploatacji auta

Przed wypożyczeniem samochodu dokładnie go obejrzyj i zgłoś pracownikowi wypożyczalni ewentualne usterki. Najlepiej, zanim odjedziesz autem, zrób zdjęcia samochodu: dzięki temu łatwiej będzie rozstrzygnąć, czy kwestionowane uszkodzenia powstały czy nie powstały z Twojej winy. Wynajem aut powinno poprzedzić przekazanie pracownikowi wypożyczalni takich uwag jak:

  • porysowane szyby,
  • poplamiona tapicerka,
  • zadrapania i odpryski lakieru.

Pamiętaj, że w razie kontroli drogowej to kierowca (a nie wypożyczalnia) odpowiada za:

  • nieprawidłowy poziom płynów,
  • nieprawidłowy stan bieżnika w oponach,
  • braki oświetlenia,
  • brak podstawowego wyposażenia samochodu: trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy.

By uniknąć nieprzyjemności, przed wypożyczeniem samochodu zwróć uwagę na te elementy. Potraktuj wynajęty samochód jak auto zastępcze, które wkrótce będziesz musiał zwrócić w nienagannym stanie.

Staż za kierownicą

Wypożyczalnie zwykle nie chcą udostępniać samochodu komuś, kto nie ma większego doświadczenia za kółkiem. Wymagają, by kierowca miał przynajmniej 21 lat i co najmniej roczny albo dwuletni staż za kierownicą. Ograniczenia to efekt niechlubnych statystyk, z których wynika, że najwięcej wypadków powodują osoby młode i niedoświadczone. Nawet jeśli wypożyczalnia udostępni samochód kierowcy z małym stażem, opłata może być znacznie wyższa niż w przypadku bardziej doświadczonych szoferów.

Kto odpowiada za tankowanie?

By nie narazić się na niepotrzebne, dodatkowe opłaty, sprawdź w umowie, kto odpowiada za napełnienie baku. Wypożyczalnie zwykle stosują dwie regulacje:

  • otrzymujesz pełny bak i do woli jeździsz wypożyczonym samochodem, ale masz obowiązek zatankować auto przed zwróceniem go do wypożyczalni,
  • nie musisz tankować, ale płacisz wypożyczalni za wykorzystane paliwo.

Pierwsza opcja jest lepsza, ponieważ tankując samemu możesz wybrać stację z najniższą ceną za litr paliwa. Jeśli to wypożyczalnia napełni bak, z pewnością doliczy do tego tzw. koszty operacyjne.

Wypożyczenie auta a jego zwrot

Biorąc auto z wypożyczalni, która ma kilka oddziałów, zwróć uwagę, w jakich godzinach pracuje firma, i sprawdź, czy możesz bezpłatnie zwrócić auto w dowolnej z ich filii. Jeśli zwrócisz samochód poza wyznaczonymi godzinami, możesz zostać obciążony wyższą opłatą.

Pamiętaj, by po powrocie sprawdzić, czy na Twoje konto wróciła kaucja i czy właściciel wypożyczalni nie pobrał z niego żadnych środków na pokrycie kosztów związanych z usterkami, których nie było.

Wypożyczalnia samochodów – oszczędności dla firmy

Na wynajem samochodów decyduje się coraz więcej firm, ponieważ w ogólnym rozliczeniu jest to sposób bardziej opłacalny niż inwestowanie we własną flotę. Kupno samochodu wiąże się z szeregiem różnych wydatków. Chodzi przede wszystkim o ubezpieczenie i regularne przeglądy, a także problemy dnia codziennego związane z eksploatacją pojazdu.

Wynajem samochodu do użytku firmowego jest bardziej opłacalny z tego względu, że jedyne koszty, jakie ponosisz Ty lub Twoja firma, to wyłącznie opłaty związane z wynajmem. Za przegląd czy naprawy płaci wypożyczalnia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *