Wspomnienia w kolorze sepii, czyli jak to było przed zamążpójściem

zamążpójście

Wspomnienia, refleksje z przeszłości oraz historie z młodości – to tematy, które żywo rezonują w sercach wielu dojrzałych osób. Kiedy opowiadamy o tych chwilach, nie tylko przypominamy sobie dawne czasy, ale też przekazujemy bogactwo naszych doświadczeń młodszemu pokoleniu. Właśnie taka idea – chwilowego powrotu do przeszłości i przypomnienia sobie, jak to było przed wyjściem za mąż – przyświecała animatorkom projektu modelowego „Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii”.

Spotkania pełne wspomnień i historii

Podczas codziennych rozmów dwie inspirujące animatorki – Halina Blusiewicz, czynnie zaangażowana w życie społeczne i mająca na celu uwiecznienie tych chwil, oraz Anna Olszewska, społeczniczka z natury – doszły do wniosku, że warto zbierać i dokumentować opowieści z życia wzięte, bo właśnie one składają się na naszą tożsamość. Z tego pomysłu narodziła się idea regularnych spotkań będących okazją do dzielenia się wspomnieniami i do integracji oraz wzajemnego wsparcia.

Jest to szansa na ożywienie przeszłości i budowanie głębokich relacji. Poprzez dzielenie się doświadczeniami możemy inspirować, motywować oraz udzielać cennych lekcji. Wspomnienia pozwalają podróżować w czasie i na nowo odkrywać utracone momenty, a fotografie to sposób na przechowanie dziedzictwa.

projekt tamte dziewczyny

Punktem wyjścia w całej historii stały się zdjęcia uczestniczek z czasów tuż przed zamążpójściem. Fotografie pełne emocji i niewypowiedzianych uczuć były kanwą do snucia opowieści o minionych latach. Uczestniczki otwierały stare albumy i dzieliły się różnymi historiami: radosnymi i smutnymi oraz tymi, w których nie brakowało strachu, lęku i niepewności. W końcu wyjście za mąż to poważna sprawa.

Twórcze zajęcia i integracja pokoleń

Wspominanie czasów przed zamążpójściem było głównym tematem spotkań, jednak nie jedynym. Całość wzbogacono twórczo i kulinarnie, nawiązując do tradycji. Nie zabrakło sesji zdjęciowych w stylu retro, które umożliwiły uczestniczkom wyrażenie siebie w nowy, kreatywny sposób.

Projekt miał charakter międzypokoleniowy, ponieważ zaangażowali się w niego uczniowie. Przeprowadzili wywiady z emerytkami, a z okazji Dnia Kobiet wystawili skecz. Integracja międzypokoleniowa to klucz do budowania silnych, zdrowych społeczności, w których mądrość i doświadczenie łączą się z innowacyjnością i energią.

wspomnienia sprzed zamążpójścia

Taki dialog pozwala różnym pokoleniom uczyć się od siebie nawzajem, czerpać radość z różnic i podobieństw i co niezwykle ważne – wzajemnie się wspierać. To sposób na przełamywanie stereotypów.

Finał pełen uroku i wspomnień

Inicjatywę zwieńczono galą plenerową. Na niej goście mogli podziwiać nie tylko portrety z dawnych lat, ale także nowe zdjęcia, będące łącznikiem między „tamtymi dziewczynami” a współczesnymi. A wszystko to pod skrzydłami Knyszyńskiego Ośrodka Kultury – Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Knyszynie.

Podsumowanie

Każda ludzka historia jest inna i każda jest cenna. „Tamte dziewczyny – wspomnienia w kolorze sepii” przypomniał, że warto słuchać, dzielić się i przekazywać swoje doświadczenia następnym pokoleniom. Bazując na tym, co minęło, możemy lepiej zrozumieć siebie nawzajem, bez względu na wiek.

na czym polegał projekt tamte dziewczyny?

Obejrzyj wideo, w którym animatorki projektu oraz jego uczestniczki opowiadają o swoich doświadczeniach.

Fot. Alicja Szulc / Seniorzy w Akcji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *