Moja ulica, moja okolica – olsztynianie zatrzymują wspomnienia

olsztynianie zatrzymują wspomnienia

Od października 2022 roku uczestnicy projektu „Moja okolica, moja ulica” współtworzą wyjątkową pamięć swojego otoczenia. Zatrzymują wspomnienia. Przeglądają albumy rodzinne, dzielą się historiami i analizują literaturę wspomnieniową. Dzięki temu mają szansę obserwować ewolucję swojego otoczenia, nie tylko w skali swojej ulicy, ale i całego Olsztyna.

Dlaczego warto zatrzymywać wspomnienia?

Wspomnienia tworzą naszą historię i definiują to, kim jesteśmy. Stanowią opowieść o naszym życiu, osiągnięciach, błędach, radościach i smutkach. Zatrzymując je, budujemy swoisty album życia, do którego w każdej chwili możemy wrócić. Przekazując wspomnienia młodszym pokoleniom, przekazujemy im cenne lekcje, tradycje i wartości, dzięki czemu budujemy most między przeszłością a teraźniejszością i umożliwiamy młodszym pokoleniom lepsze zrozumienie tego, skąd się wywodzą.

olsztynianie a wspomnienia

Warsztaty i zajęcia

W ramach projektu „Moja okolica, moja ulica” uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Nauczyli się tworzenia angażujących tekstów oraz pozyskiwania bohaterów do swoich opowieści. Dodatkowo, dzięki zajęciom fotograficznym, zdobyli wiedzę na temat kompozycji, ekspozycji oraz złotego podziału w fotografii. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy mieli okazję przetestować podczas spaceru fotograficznego ulicami Olsztyna.

Animatorką projektu jest Beata Brokowska-Ostrowska, dziennikarka i aktywna animatorka lokalnej społeczności. Ma wiele zainteresowań, od śpiewu w chórze po bieganie, a jej główną pasją zawodową są reportaże o ludziach oraz fotografia. Chce zaangażować jak najwięcej osób w odkrywanie historii Olsztyna i pokazać młodszym pokoleniom ewolucję miasta na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Wspomnienia to część kulturowego dziedzictwa, pozwalająca zachować informacje o historycznych wydarzeniach, obyczajach czy tradycjach, które inaczej mogłyby zniknąć w mrokach historii. Uczestnicy projektu „Moja okolica, moja ulica” nie chcą na to pozwolić.

Sposób na lepsze poznanie siebie

Poprzez opowiadanie o swoich doświadczeniach możemy zainspirować innych. Nasze historie mogą posłużyć za przykład determinacji, odwagi, miłości albo poświęcenia. Wspomnienia zatrzymują nie tylko fakty, ale także emocje, dzięki czemu możemy wracać do chwil szczęścia, dumy i miłości, a jednocześnie rozumieć i przetwarzać trudniejsze momenty. Refleksja nad przeszłością to sposób na głębsze zrozumienie siebie.

Projekt gromadzi osoby z Olsztyna, którzy chcą odkryć historię miasta poprzez indywidualne mikroopowieści i zdjęcia z przeszłości. Jest to inicjatywa wspierana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Finalne efekty pracy uczestników będą prezentowane w formie multimedialnej na platformie Genially.

Jak możemy zachowwspomnienia?

Niektóre ze sposobów na zachowanie wspomnień są tradycyjne, inne bardziej nowoczesne, ale wszystkie mają wspólną cechę: umożliwiają uwiecznienie chwili.

Albumy

Mimo że żyjemy w erze cyfrowej, tradycyjne albumy nie straciły na popularności. Oglądanie starych zdjęć w towarzystwie rodzeństwa albo dziadków i przypominanie sobie dawnych chwil to magia. Dlatego warto systematycznie wywoływać najcenniejsze zdjęcia i umieszczać je w albumach.

Pamiętniki

Pisanie pamiętnika jest jednym z najstarszych sposobów na przechowywanie wspomnień. Dzięki pamiętnikowi możemy w dowolnym momencie zanurzyć się w przeszłość i przypomnieć sobie myśli oraz uczucia z konkretnego okresu życia.

Książki do przechowywania wspomnień

Wiedzieliście, że na rynku są dostępne specjalne książki zaprojektowane do przechowywania wspomnień, będące połączeniem albumu fotograficznego i pamiętnika? W takich książkach znajdziemy zarówno specjalne miejsca na zdjęcia, jak i strony, które można wypełnić notatkami. To idealny sposób na połączenie słowa pisanego z obrazem.

zatrzymać wspomnienia

Wideo

Krótkie nagrania z ważnych chwil życia to niesamowite źródło wspomnień. Warto regularnie nagrywać ważne momenty i tworzyć z nich filmy, które potem można oglądać razem z rodziną.

Nagrania głosowe

W celu uwiecznienia wspomnień możemy prowadzić swego rodzaju audiobook życia – nagrywać ważne myśli, wydarzenia i opowieści. Słuchanie własnego głosu czy głosów bliskich osób z przeszłości to niezwykłe doświadczenie.

Cyfrowe portfolio

Tworzenie cyfrowych albumów, blogów albo stron internetowych poświęconych rodzinie to też doskonały sposób na zachowanie wspomnień.

Bez względu na to, czy wybierzesz tradycyjną czy nowoczesną metodę, pamiętaj, że to, co najważniejsze, to emocje i uczucia, które te wspomnienia w sobie niosą.

Fot. strona Seniorzy w Akcji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *