Mamy powody do dumy. W Polsce mieszka najpiękniejszy manul na świecie

manul

Nasz kraj osiągnął niezwykły sukces. To wszystko dzięki manulowi o imieniu Magellan, który stał się naszym narodowym bohaterem. Polska może świętować zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Manuli – Manul World Cup 2023.

Magellan zaskoczył wszystkich

Magellan, którego imię nawiązuje do nazwiska znanego odkrywcy, stał się sławny już w 2020 roku, kiedy to zaskoczył wszystkich swoją niespodziewaną ucieczką z poznańskiego zoo. Choć był wówczas zaledwie pięciomiesięcznym kociakiem, udało mu się wymknąć na wolność, co wzbudziło ogromne zainteresowanie. Jego przygoda na wolności szybko się zakończyła i dobrze, ponieważ w przeciwnym razie jego szanse na przetrwanie byłyby minimalne.

W konkursie, który odbył się na platformie X (Twitter), Magellan pokazał klasę. Zdobył serca ludzi na całym świecie. W półfinale nasz manul zmierzył się z niemieckim Stubsi, a w finale pokonał japońskiego rywala – Bole.

Jak wyglądają manule?

Manule, które są najstarszymi członkami rodziny kotów, i w 2002 roku zostały uznane za gatunek zagrożony wyginięciem, wywodzą się z terenów azjatyckich. Te niewielkie zwierzęta ważą średnio około 4 kilogramów i wyróżniają się swoją budową. Ich uszy są okrągłe i umieszczone nisko, a ciężka budowa szkieletu oraz gęste, długie futro pozwalają im przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach, sięgających nawet minus 50 stopni Celsjusza.

Długość ciała tych zwierząt, nie licząc ogona, waha się od 46 do 65 centymetrów, z czego tylko ich ogony mierzą od 20,6 do 31 centymetrów. Ich ciało pokrywa długa i gęsta sierść, która na brzuchu jest prawie dwukrotnie dłuższa niż na grzbiecie. Ubarwienie manuli może być różne, przenikając od szarości po rude odcienie, z mniej wyraźnymi ciemnymi pasami na łapach i ogonie oraz charakterystycznymi znakami na głowie.

Blisko spokrewnione ze żbikiem

Manule są nieco większe niż domowe koty, mają krótkie, ale solidne nogi, oraz krótką i szeroką głowę z małymi, zaokrąglonymi uszami. Początkowo zaliczane do rodzaju Felis są uważane za blisko spokrewnione ze żbikiem. Jednak ze względu na pewne różnice w budowie czaszki i okrągłą źrenicę, co jest rzadkością wśród małych kotów, stworzono dla nich odrębny rodzaj – Otocolobus.

Urodzeni samotnicy

Manule nie tolerują innych osobników na swoim terytorium. Polują głównie nocą, a dnie spędzają odpoczywając w norach, które często przejmują po borsukach bądź lisach. Z racji krótkich łap nie są zwinne w biegu, dlatego polują, zasadzając się na ofiarę, aby w dogodnym momencie zaatakować długim skokiem. Ich wrogami w naturalnym środowisku są ptaki drapieżne, wilki oraz dzikie psy. Mimo że wyglądają uroczo, ich temperament jest raczej nieprzyjazny i niechętnie tolerują obecność ludzi, dlatego manula trudno oswoić.

Cieszmy się więc razem z Magellanem, który z pewnością na długo pozostanie symbolem naszego narodowego sukcesu.

Fot. zoo w Poznaniu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *