Polacy popełniają coraz więcej błędów językowych w internecie

błędy językowe

Badania przeprowadzone przez portal nadwyraz.com we współpracy z SentiOne ujawniły niepokojący trend wśród Polaków korzystających z internetu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego, specjaliści postanowili przyjrzeć się, jak o język polski dbamy w sieci.

Popełniamy coraz więcej błędów

Analiza danych z całego roku 2023 pokazała, że popełniamy coraz więcej błędów językowych. Do badań wykorzystano informacje z popularnych mediów społecznościowych takich jak Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram oraz z platformy X, która zastąpiła Twittera. Uwzględniono również blogi, fora dyskusyjne, portale internetowe i recenzje.

Błędy gramatyczne i błędy składniowe to najczęstsze błędy językowe stanowiące wyzwanie dla wielu osób uczących się języka polskiego. Poprawność językową często komplikują również błędy słownikowe oraz błędy ortograficzne, które mogą wprowadzać w tekstach pisanych niejednoznaczności i nieścisłości. Nieprawidłowe użycie czasowników czy błędy fleksyjne to kolejne pułapki zastawione na niewprawnego lingwistę. W celu uniknięcia błędów związanych z niewłaściwym znaczeniem słów czy złym kontekstem warto zapoznać się z zasadami i rekomendacjami językowymi dostępnymi w słownikach czy internecie. Ulepszenie swoich umiejętności językowych wymaga ciągłej praktyki i zwracania uwagi szczególnie na najczęściej popełniane gafy.

Najgorzej jest na Facebooku

Z raportu wynika, że w 2023 roku odnotowano aż o 10,5 proc. więcej błędów językowych niż w roku poprzednim. To pokazuje, że mimo łatwego dostępu do informacji i narzędzi wspomagających naukę języka, nasza świadomość językowa nie rośnie w oczekiwanym tempie.

Najwięcej błędów językowych użytkownicy popełniają na Facebooku. Tutaj odnotowano niemal 39 proc. wszystkich zidentyfikowanych pomyłek. Na kolejnych miejscach znalazły się platforma X i YouTube. Nieco lepiej wygląda sytuacja na TikToku, Wykopie, forach dyskusyjnych, w recenzjach, na Instagramie oraz na blogach, ale i tam zdarzają się błędy.

Najczęściej Polacy mają problem z pisownią łączną i rozdzielna słów. Przykładem może być słowo „na pewno”, które często zapisujemy niepoprawnie, jako jeden wyraz. Podobnie mylące są dla wielu z nas słowa „naprawdę” i „w ogóle”.

Najczęstsze błędy językowe Polaków w internecie w 2023 roku

(poprawna pisownia w nawiasach)

1. napewno (na pewno),
2. na prawdę (naprawdę),
3. wogóle / wogule (w ogóle),
4. narazie (na razie),
5. na codzień / nacodzień (na co dzień),
6. po za tym / pozatym (poza tym),
7. conajmniej (co najmniej),
8. niewiem (nie wiem),
9. złodzieji (złodziei),
10. invitro / inwitro (in vitro),
11. wziąść (wziąć),
12. na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw),
13. z przed / zprzed (sprzed),
14. bende (będę),
15. pod rząd (z rzędu).

błędy językowe Polaków

Potrzeba edukacji

Błędy leksykalne, błędy fonetyczne oraz błędy gramatyczne i błędy frazeologiczne stanowią pokaźną listę najczęściej popełnianych błędów językowych, zarówno przez osoby uczące się języka, jak i przez jego rodzimych użytkowników. Idąc po linii najmniejszego oporu, niektórzy mogą ignorować zasady rządzące poprawną składnią i ortografią, co prowadzi do powstawania błędów składniowych i ortograficznych, wpływających negatywnie na zrozumiałość wypowiedzi.

Najczęstsze błędy językowe, w tym błędy słownikowe, są wynikiem nieznajomości precyzyjnego znaczenia słów lub ich nieprawidłowego użycia w kontekście zdania. Z kolei błędy fonetyczne mogą być spowodowane nieprawidłową wymową, co może prowadzić do nieporozumień lub błędnej interpretacji wypowiedzi. Zrozumienie i pracowanie nad eliminacją tych błędów jest konieczne w celu osiągnięcia płynności i precyzji komunikacji językowej.

Wzrost liczby błędów językowych wśród Polaków w internecie wskazuje na potrzebę promowania większej świadomości językowej i dbałości o poprawność językową. To duże wyzwanie edukacyjne, wymagające wspólnych działań zarówno od użytkowników internetu, jak i od instytucji edukacyjnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *