Na co uważać, zawierając znajomości przez internet? Randkuj z rozwagą

znajomości przez internet

W przeszłości dość nietypowe, dziś – powszechne. Obecnie wielu z nas ma wśród swoich znajomych pary, które poznały się online. Niestety taki rodzaj zawierania znajomości oprócz wielu korzyści niesie za sobą również multum zagrożeń. Warto więc stosować się do kilku wskazówek, dzięki czemu szukanie miłości przez internet będzie bezpieczne.

Zakładasz profil? Zabezpiecz dane

Jeżeli jesteśmy zdecydowani, by założyć profil na portalu randkowym albo skorzystać z aplikacji randkowej, powinniśmy starannie wybrać stronę. W tym celu możemy kierować się opiniami w sieci albo – najlepiej – doświadczeniem naszych znajomych. Na portalu będziesz musiał (musiała) udostępnić swoje dane osobowe, a te powinny być jak najlepiej zabezpieczone.

Przed ich publikacją, w tym udostępnieniem swojego wizerunku, powinniśmy zapoznać się z regulaminem portalu i jeśli cokolwiek wzbudzi nasze wątpliwości skontaktować się z administratorem strony. Ostrożność w tym przypadku jest bardzo ważna; także ze względu na chęć uniknięcia komunikatów reklamowych, którymi nie jesteśmy zainteresowani. Internet to miejsce publiczne, do którego każdy ma w miarę łatwy dostęp.

kobieta z laptopem

Płatne portale randkowe zwykle oferują więcej usług niż ich darmowe odpowiedniki. Ich funkcjonalności mogą zostać wzbogacone m.in. o testy psychologiczne dla użytkowników, których wyniki poprzez określenie preferencji pozwalają lepiej profilować potencjalnych partnerów. Na portalach płatnych zwykle mniej kont jest fałszywych, a osoby zarejestrowane poważniej podchodzą do nawiązania znajomości, o czym może świadczyć ich zainteresowanie wzbogacone o wniesioną opłatę. Zawieranie znajomości online i nie tylko to zawsze krok w nieznane, a kradzież tożsamości potrafi być bolesna w skutkach.

Pomijając portal, z którego zechcemy skorzystać, warto założyć na nim inny nick, niż te używane przez nas na innych stronach (np. forach internetowych). Dzięki temu wyszukanie i powiązanie informacji o nas będzie trudniejsze, a to być może zniechęci osoby, którym nie chcemy udostępniać wiadomości z portalu randkowego.

Czy zawsze musimy wybierać portal randkowy?

Portale randkowe, choć popularne, nie są jedynymi stronami, przez które możemy szukać miłości. Mają jednak w tym względzie sporą przewagę: skupiają duże grono osób chcących znaleźć swoją drugą połówkę. Miłości można równie dobrze szukać poprzez aktywność na forach internetowych, nawet niezwiązanych tematycznie, czy innych portalach, na których funkcjonują działy matrymonialne. Podobne kategorie tematyczne można spotkać w gazetach, choć obecnie to raczej rzadkość. W ten sposób ogłaszają się zwykle osoby bez swobodnego dostępu do Internetu, np. osadzone w zakładach karnych lub w zaawansowanym wieku.

randka pary starszych osób

Jeżeli chcemy poznać kogoś do poważnego związku, a nie tylko luźnych pogawędek towarzyskich, warto ostrożnie podchodzić do forów internetowych, a z portali wybierać tylko te ze skutecznymi narzędziami autoryzacyjnymi. Wymóg podania swojego numeru telefonu zwiększa wiarygodność w porównaniu z założeniem anonimowego konta na forum. W przypadku poważnych zamiarów warto kierować się w wyborze strony swoimi wartościami moralnymi. Twórcy portali uwzględnili ten trend, o czym świadczy powstanie stron grupujących ludzi np. pod względem wyznaniowym.

Podejrzane sytuacje

Podstawową zasadą bezpieczeństwa przy nawiązywaniu relacji przez Internet jest zachowanie kontaktu ze światem rzeczywistym. Relacja to intymność, którą często trudno nam się dzielić. Niemniej warto wtajemniczyć w nią przynajmniej jedną zaufaną osobę ze swojego bliskiego otoczenia, która na związek online w początkowej fazie jego rozwoju będzie w stanie spojrzeć bardziej obiektywnie.

Szczególny niepokój powinien wzbudzić u nas fakt, że ktoś, kogo dopiero poznaliśmy, informuje nas o swoich problemach finansowych, jednocześnie prosząc o wsparcie. Zdecydowana większość takich sytuacji to oszustwa. Osoby samotne pełne nadziei na udany związek są łatwą ofiarą dla naciągacza, ponieważ łatwo angażują się w związek.

Uwaga! Pamiętajmy, że tak jak niektóre strony są przeznaczone do zawierania nowych znajomości, tak inne zupełnie przeciwnie (to wynika z regulaminu). Na nich zaczepianie nieznajomych w celu nawiązania z nimi bliższej relacji może zostać źle przyjęte. Za zachowanie niezgodnie z regulaminem możemy ponieść konsekwencje, łącznie z zablokowaniem konta.

Spotkanie w realu

Po zapoznaniu się w sieci zwykle przychodzi czas na spotkanie w realu. Jednak i tutaj, podobnie jak w internecie, warto zachować szczególnie środki ostrożności. Np. zabrać na spotkanie inną osobę dorosłą, która będzie dyskretnie obserwować całość i w razie zagrożenia nam pomoże.

para na ławce

Szczególną ostrożność trzeba zachować, jeśli spotykamy się z kimś po raz pierwszy. Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, pierwsze spotkanie w realu powinniśmy zainicjować w miejscu publicznym, gdzie jest dużo ludzi. Wówczas łatwiej nam będzie niezagrożenie zakończyć spotkanie, gdy stwierdzimy, że ktoś w realu znacznie odbiega od osoby z Internetu. Niektórzy umawiają się na telefon kontrolny od przyjaciela lub inny umowny sygnał, że wszystko jest w porządku. Spotkania w prywatnych mieszkaniach lub słabo uczęszczanych parkach są niebezpieczne, szczególnie wtedy, gdy nie wiemy, jakie zamiary ma ktoś wobec nas.

Pamiętaj!

  • Bezpieczne portale randkowe to takie, które zapewniają anonimowość oraz weryfikują użytkowników.
  • Randkowanie online będzie przebiegać znacznie bezpieczniej, jeśli dowiesz się, jak rozpoznawać niebezpieczeństwa, i co robić w razie ich wystąpienia.
  • Podczas poznawania ludzi przez Internet zawsze to Ty decydujesz, ile informacji na swój temat chcesz im ujawnić. W czasie pierwszej e-randki bądź powściągliwa/-y. Zrezygnuj z dzielenia się z nieznajomym szczegółami ze swojego życia.
  • Nieznajomym przedstawiaj się tylko imieniem lub pseudonimem (nickiem). Nie podawaj swojego nazwiska, adresu zamieszkania, nie mówi, co, gdzie i o której robisz. Bądź ostrożna, wymieniając się profilami na serwisach społecznościowych. Chroń prywatność swoich bliskich – szczególnie dzieci. 
  • W sieci podążaj za intuicją. Jeśli rozmówca zadaje pytania, które wydają Ci się podejrzane, poproś o zmianę tematu albo po prostu zakończ rozmowę.
  • Bądź ostrożny, jeśli na portalu randkowym ktoś zachęca Cię do zakupów – produktu lub usługi. Bezpieczna randka to nie rozmowa o interesach. Odzyskanie pieniędzy utraconych w wyniku oszustwa internetowego może być bardzo trudne, a często niemożliwe. 
  • Gdy nowy znajomy opowiada historie, które nie układają się w logiczną całość, zakończ rozmowę. Rozmówca może w ten sposób tuszować swoją tożsamość.
  • Bezpieczne randkowanie wymaga asertywności. Jeśli ktoś poznany na portalu randkowym nie szanuje Twojej odmowy i wywiera presję, nie umawiaj się z nim na spotkanie w realu.
  • Zanim umówisz się na randkę w realu, spróbuj dowiedzieć się o znajomym jak najwięcej. Możesz w tym celu przejrzeć jego media społecznościowe.
  • Randkuj tylko w miejscach publicznych, gdzie przebywa wiele osób. Nigdy nie zgadzaj się na ustronne miejsca, wizytę w mieszkaniu lub wsiadanie do czyjegoś samochodu.
  • Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego zdrowia albo życia, koniecznie skontaktuj się z policją, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *