Kilka sposobów na to, jak utrzymać porządek w domu – poznaj praktyczne porady

jak utrzymać porządek w domu?

Sprzątanie to nie jest najprzyjemniejsza czynność na świecie. Jednak porządkuje i harmonizuje ona nasze życie, dlatego jest konieczna. Czy w mieszkaniu w ogóle da się dobrze posprzątać i na jak długo starczy nam wytrwałości? Przedstawiamy kilka patentów, które pomogą nam zachować porządek i nie zwariować!

Podłogi bez kurzu i szafki, które bez problemu przejdą test białej rękawiczki – to widok, o którym marzy niejedna gospodyni. Rzeczywistość niestety często jest inna, a nasz nieidealny porządek nie zawsze jest efektem lenistwa.

Zasada 3xP

Gdy mowa o porządkach, nie sposób nie wspomnieć o Perfekcyjnej Pani Domu – Małgorzacie Rozenek. Widzom jej programu na pewno mówi coś zasada 3xP. Według niej w mieszkaniu należy trzymać rzeczy:

  • pożyteczne – używane na co dzień,
  • piękne – ozdabiające domy i mieszkania,
  • pamiątkowe – pamiątki z wakacji, stare zdjęcia itp.

Zachowanie porządku będzie możliwe, jeśli rzeczy (zwłaszcza pamiątkowe, których nie trzeba eksponować na co dzień) umieścisz w osobnym pudełku kupionym lub wykonanym własnoręcznie. Gdy pamiątek jest więcej, warto dostawiać pudełka w tym samym wzorze. To stworzy ciekawą kompozycję, która dodatkowo ozdobi wnętrze. Podobnie możesz postąpić z resztą wyposażenia.

Zasada 6×15

Nie masz ochoty na gruntowne porządki? Wcale nie trzeba się do nich zmuszać. Sprzątaj na bieżąco, ale zgodnie z zasadą: lepiej sprzątać mniej, lecz częściej (6 razy w tygodniu przez kwadrans) – niż więcej, ale rzadziej. Sprzątanie najlepiej jest podzielić na etapy, np.: 

  • w poniedziałek powycierajmy kurze,
  • we wtorek umyjmy podłogę,
  • w środę posprzątajmy kuchnię,
  • w czwartek uporządkujmy łazienkę itd.

By usystematyzować swoje obowiązki, dobrze jest skorzystać z plannera – wystarczy jedna karta z rozpisanymi dniami i przypisanymi do nich obowiązkami. Kartkę powieśmy w widocznym miejscu – np. na drzwiach lodówki.

Wieszaki i szuflady

Obecnie rynek oferuje wiele gadżetów ułatwiających utrzymanie porządku zarówno w przypadku sprzątania, jak i przechowywania rzeczy. Bardziej ekologicznie jest wybierać produkty wielorazowego użytku. Bałagan w szufladach uporządkujemy, korzystając z przegródek, do których oddzielnie włożymy swetry, koszulki, spodnie itp. Wieszaki dobrze sprawdzą się do powieszenia kilku par spodni.

Rozplanuj strefy

Zdarza się, że bierzesz jakąś rzecz i nie odkładasz jej na miejsce? To nie powinno się zdarzyć. Na terenie mieszkania rozplanujcie strefy: do odpoczynku, pracy, majsterkowania. Dzięki temu przestaniecie zostawiać dokumenty bądź narzędzia w jadalni, łazience czy kuchni. Możecie kupić szafę, w której przechowacie najpotrzebniejsze szpargały: w strefie dla pań przyda się miejsce na kosmetyki, a w zaaranżowanym biurze nie może zabraknąć przestrzeni na segregatory. Największy wizualny nieład powodują nawet najdrobniejsze rzeczy, zostawione na nie swoim miejscu „na chwilę”.

Łącz przedmioty

Rzeczy należy łączyć w grupy ze względu na to samo lub podobne przeznaczenie. Ładowarki i przewody od telefonów schowaj w jednym pudełku, kosmetyki do włosów ułóż w koszyczku na półce. Zrób „rachunek sumienia” i zweryfikuj, których przedmiotów używasz regularnie, a po które sięgasz tylko sezonowo. Te rzadko wykorzystywane najlepiej jest zmagazynować w bezpiecznym miejscu. W ten sposób zaoszczędzisz przestrzeń.

Magazynuj rzeczy – ale rozsądnie

Masz pustą piwnicę lub garaż? Wykorzystaj je jako magazyn. Możesz też skorzystać z sejfboksów.  Magazyny samoobsługowe o powierzchni przeciętnie nie większej niż 10 mkw. to dobre miejsce na pamiątki oraz przedmioty używane sporadycznie (np. sezonową odzież, ozdoby świąteczne itp.).

Utrzymanie porządku w domu – przydatne nawyki

Regularne wyrzucanie nieużywanych rzeczy

Mając za dużo rzeczy, nigdy całkowicie nie pozbędziemy się bałaganu. Sprzątanie warto rozpocząć od przejrzenia zakamarków w szafie i wyrzucenia niepotrzebnych ubrań oraz innych gratów. Kierujmy się zasadą, zgodnie z którą nową rzecz w miejsce starej możemy kupić tylko wtedy, gdy tę używaną wyrzucimy. Możesz zrobić z tego swój rytuał i raz w miesiącu pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Niech to będą Twoje tzw. generalne porządki.

Wyznaczenie miejsca dla każdej rzeczy

Każda rzecz powinna mieć w naszym domu swoje miejsce, dzięki czemu łatwiej jest ją przechowywać i znaleźć. Jej obecność gdzie indziej zaburzy wrażenie porządku.

Odkładanie rzeczy na miejsce

Nawyk odkładnia rzeczy na miejsce ściśle wiąże się z wyznaczeniem miejsca dla każdej rzeczy. Gdy naruszysz którąś z tych zasadach jest bardzo prawdopodobne, że jedna rzecz zostawiona gdzieś przypadkiem „wygeneruje” kilka innych, równie „przypadkowych” rzeczy.

Plan sprzątania

Do sprzątania powinniśmy podejść jak do wyzwania i przed rozpoczęciem działania opracować pewną strategię. Punktem wyjścia niech będzie dla nas ułożenie planu sprzątania: nie sprzątajmy wszystkiego od razu; poszczególne czynności rozłóżmy na konkretne dni.

Podział obowiązków

O utrzymanie porządku powinien dbać każdy z domowników. Obowiązkami najlepiej podzielić się tak, byśmy wzajemnie się uzupełniali. Idealnie jest, gdy każdy z lokatorów lubi sprzątać inny fragment mieszkania. Oczywiście może być też tak, że nikt nie lubi sprzątać np. kuchni. Pamiętajmy jednak, że sprzątanie to praca, którą powinniśmy po prostu potraktować zadaniowo.

Zrób to od razu

Wielu z nas ma tendencję do odkładania mniej ciekawych czynności na później. W ten sposób tylko odwlekamy w czasie coś, co i tak nas nie ominie. Nie warto odkładać sprzątania na później. Przetarcie blatu z kurzu, umycie deski do krojenia czy włożenie ubrań do szafy zajmie nam tylko chwilę. Tak samo zawsze starajmy się zmywać od razu po zjedzeniu. Radość z czystego pokoju dziecka czy czystej kuchni jest bezcenna.

Ścielenie łóżka rano

Poranny rytuał ścielenia łóżka pozwala bardziej energicznie zacząć dzień, gdyż przebywanie od rana w uporządkowanej przestrzeni oczyszcza psychikę i dobrze nastraja do kolejnych zadań.

Mądry multitasking

Wielozadaniowość przydaje się np. podczas gotowania. Jeśli coś gotujemy, zamiast bezczynnie siedzieć w kuchni, wolny czas przeznaczmy np. na zmywanie czy umycie czajnika.

Sprzęt ułatwiający i przyspieszający sprzątanie

By sprzątać sprawniej, warto korzystać narzędzi sprzątających: odkurzaczy, mopów, myjki do szyb itp.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *