Kosmetyki dla skóry seniora – to powinny zawierać

Jakie powinny być kosmetyki dla skóry seniora?

Dbanie o skórę to także odpowiednie dawkowanie różnego typu kosmetyków. Jakie jest ich działanie? Co powinien zawierać kosmetyk polepszający kondycję skóry?

Dlaczego warto dbać o kondycję skóry?

Skóra to wizytówka każdego człowieka. Gdy jest zdrowa i zadbana, zapewnia nam komfort psychiczny. Jeśli dolegają nam uciążliwości dermatologiczne, nasze nastawienie do świata zmienia się na negatywne.

Na czym polega działanie kremów odmładzających?

O skórę powinniśmy dbać przez całe życie, dzięki czemu jak najdłużej zachowa ona pierwotne piękno. W przypadku seniora pomocne mogą okazać się tzw. kremy odmładzające, które choć całkowicie nie zatrzymają procesu starzenia, pozwolą zredukować jego przebieg. W jaki sposób? Poprzez rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu, wygładzenie zmarszczek i zainicjowanie procesów regeneracyjnych. Bardzo istotnym elementem jest także działanie nawilżające. Krem za sprawą utworzenia na skórze niewidocznego filmu ogranicza transepidermalną utratę wody. To pomaga zapobiegać powstawaniu zmarszczek, na co skóra osób starszych jest bardzo narażona.

Jakie składniki powinien zawierać dobry krem odmładzający?

Nie każdy krem odmładzający jest w stanie w pełni odpowiedzieć na potrzeby skóry dojrzałej kobiety. Stąd też warto próbkować kosmetyki i w ten sposób dopasować ten optymalny. Mimo wszystko krem odmładzający powinien zawierać:

Kwas hialuronowy

Jest polisacharydem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Jego zasoby maleją wraz z wiekiem, około 60. roku życia osiągając minimalny poziom. Kwas hialuronowy ma wyjątkową zdolność wiązania wody. Przywraca nawilżenie i sprężystość oraz pomaga utrzymać je w najgłębszych warstwach skóry.

Kolagen

To białko naturalnie występujące w organizmie. Opóźnia proces starzenia skóry, pomaga zachować odpowiedni poziom jej nawilżenia i chroni przed przebarwieniami. Jego poziom spada wraz z wiekiem, dlatego seniorzy powinni uzupełniać go w ramach codziennej pielęgnacji.

Koenzym Q10

Jest niezbędny każdej żywej komórce do funkcjonowania i bierze udział w przemianach metabolicznych. Wraz z wiekiem jego poziom spada, aż w końcu organizm przestaje go produkować. Za sprawą działania przeciwutleniającego chroni komórki przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników. Koenzym Q10 stymuluje odnowę włókien kolagenowych.

Peptydy

Poprawiają wygląd i koloryt cery, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w pielęgnacji dojrzałej skóry seniorów. Wspomagają syntezę kolagenu, elastyny i macierzy pozakomórkowej, przyspieszają procesy naprawcze i wygładzają zmarszczki.

Witamina C

Najlepsze kosmetyki typu anti-age zawierają również witaminy. Do zadań witaminy C należy redukcja wszelkiego rodzaju przebarwień posłonecznych czy plam starczych. Kwas askorbinowy wspomaga produkcję kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne i eliminuje drobne niedoskonałości będące efektem starzenia się skóry.

Witamina E

Nie bez powodu jest nazywana witaminą młodości. Odpowiada za ochronę komórek przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników, wygładza i nawilża. Z łatwością przenika w głąb naskórka, gdyż w dużym stopniu strukturze odpowiada skórnym lipidom.

Retinol

Pobudza wzrost nowych komórek skóry, reguluje ich funkcjonowanie i przyspiesza proces odnowy. Zmniejsza widoczność zmarszczek, a także poprawia jędrność i elastyczność skóry.

W pielęgnacji skóry osób starszych ważna jest kompleksowość. Włókna kolagenowe w wieku dojrzałym są coraz mniej elastyczne, a skóra dłoni, twarzy czy ogólnie ciała podatniejsza na uszkodzenia. Odpowiednia pielęgnacja zapewni zdrowy wygląd. Ale stosowanie kremów powinno być wsparte odpowiednią dietą. Silne właściwości odżywcze i poprawiające jej napięcie mają dla skóry nienasycone kwasy tłuszczowe, np. omega-3. Ich dobrymi źródłami są: pstrąg, łosoś bądź makrela.

Kosmetyki dla skóry seniora a osoba leżąca

Pielęgnacja skóry osoby leżącej może nieco różnić się od tej tradycyjnej. Przede wszystkim wymaga jeszcze większej wrażliwości. W przypadku osób leżących, czyli w sytuacji sprzyjającej powstawaniu odleżyn i alergii, pomocne okazują się kosmetyki w postaci tzw. produktów do mycia bez użycia wody (np. szamponu w piance, który wydajnie pielęgnuje skórę). Jako dodatkowy, a często nieoczywisty asortyment, może być przydatny neutralizator zapachu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *