Jak stworzyć ogród przyjazny alergikom?

ogród przyjazny alergikom

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemem alergii. Alergikom szkodzą soki i pyłki roślin, zarodniki grzybów, substancje zapachowe i jad owadów. Objawia się to katarem, kaszlem, zaczerwienieniem oczu i zmianami skórnymi. Często zapominamy, że nawet w naszych ogrodach kryją się potencjalne zagrożenia dla osób uczulonych. Dlatego urządzenie ogrodu w specjalny sposób to klucz dla komfortu alergika.

Kluczowe zasady urządzania ogrodu dla alergika

Odpowiedni dobór roślin jest kluczem do stworzenia przestrzeni przyjaznej dla alergika. Należy zminimalizować występowanie alergenów i tak zaplanować ogród, by nie wymagał dużej pielęgnacji, szczególnie w czasie obfitego kwitnienia roślin i wysokiego stężenia pyłków czy zarodników grzybów. Ciekawostką jest, że pewne rośliny, uznane za bezpieczne dla większości alergików, mogą być problematyczne dla niektórych z nich, podczas gdy inne, uważane za niebezpieczne, nie sprawią kłopotu. Na przykład sok sumaka octowca może powodować alergiczne zapalenie skóry.

Drzewa i krzewy – jakie wybrać?

Do ogrodu osoby uczulonej na pyłki, świetne są rośliny owadopylne o pełnych kwiatach wabiących owady. Drzewa owocowe takie jak jabłoń czy czereśnia, krzewy typu azalia czy berberys, a także kasztanowiec krwisty czy jarząb mączny to doskonałe wybory. Unikajmy roślin wiatropylnych, które produkują dużo pyłku. To np. brzoza i leszczyna.

Dla tych uczulonych na jad owadów warto postawić na drzewa dwupienne rodzaju żeńskiego, które pyłku nie produkują. Należą do nich: grusze, wierzby, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, cisy, topole, tulipanowiec czy wiśnie.

jak urządzić ogród dla alergików

Iglaki, żywopłoty i inne rośliny

Żywopłoty mogą być pułapką dla alergików. W ich gęstwinie gromadzi się mnóstwo pyłków i zarodników, które podczas cięcia unoszą się w powietrzu, co może prowadzić do natychmiastowej reakcji alergicznej. Zamiast tego można rozważyć stworzenie ściany z pnączy. Ale uwaga! Jeśli wybieramy róże pnące, zwróćmy uwagę na ich zapach, ponieważ substancje zapachowe też mogą uczulać.

Pamiętajmy jednak, że niektóre zioła mogą nasilać objawy alergii. Jeśli mamy uczulenie na jad owadów, unikajmy melisy, ponieważ przyciąga pszczoły. Zamiast niej, wybierzmy, kminek, bazylię, miętę albo pietruszkę.

Bylica, chmiel zwyczajny, pokrzywa zwyczajna, chrzan pospolity, ruta zwyczajna, lawenda wąskolistna, rumianek i szczaw – to też raczej nie powinno znaleźć się w ogrodzie alergika, ponieważ może nasilać reakcję uczuleniową.

Na etapie planowania ogrodu dla alergika warto też pomyśleć o ograniczeniu traw, które są silnymi alergenami. Można zastąpić je na przykład żwirem albo roślinami okrywowymi.

Pielęgnacja ogrodu dla alergika

Pamiętajmy, że osoba uczulona nie powinna spędzać zbyt wiele czasu na pracach ogrodowych. Przycinanie żywopłotu czy koszenie trawnika najlepiej zlecić specjalistom. Ale jeśli mimo wszystko chcemy sami się tym zająć, stosujmy się do pewnych zasad. W okresie wegetacji roślin prace ogrodowe najlepiej wykonujmy po deszczu, gdy stężenie pyłków roślin w powietrzu jest najmniejsze.

ogród dla alergika

Podsumowując, odpowiednio urządzony ogród jest kluczem do zdrowia dla alergików. Dobór roślin owadopylnych oraz unikanie tych silnie uczulających może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergicznych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *