Jak pomóc osobom bojącym się latać? Zatrudnić psa

jak pokonać strach przed lataniem?

Spotkanie z psem terapeutycznym na lotnisku to nieoczywiste antidotum na lęk przed wzbiciem się w przestworza. Wyobraź sobie: czujesz ciepło psiego spojrzenia i energię płynącą z merdającego ogona. Czworonogi pracujące na lotnisku w Istambule oferują swoją obecność i nieocenioną pomoc. Głaskanie ich miękkiej sierści i poczucie wilgotnego nosa na dłoni są jak najdelikatniejszy, uspokajający dotyk.

Awiofobia, czyli strach przed lataniem

To nie jest nic niezwykłego. W końcu szacuje się, że nawet 30 proc. z nas może odczuwać ten dyskomfort. Objawy? Są różne – od przyspieszonego bicia serca, przez drżenie rąk, po nudności. Tak samo różne są przyczyny. Czasem to złe wspomnienia z poprzednich lotów, innym razem lęk jest po prostu wytworem naszej wyobraźni.

Co tak naprawdę przeraża pasażerów podczas podróży samolotem? 18 proc. nas boi się, że na ziemi nie wykryto jakiejś usterki samolotu, 16 proc. obawia się awarii w powietrzu, a 14 proc. ma obawy przed turbulencjami. Instytut Badania Opinii Publicznej ujawnił, że połowa z nas czuje się niekomfortowo na pokładzie samolotu, a 30 proc. pasażerów towarzyszy lęk.

W przypadku strachu przed lataniem, który jest spowodowany brakiem kontroli i obniżenia poczucia bezpieczeństwa na pokładzie samolotu, najważniejsze staje się wyeliminowanie przyczyn powstawania lęku i praca nad opanowaniem nieprzyjemnych odczuć płynących z tej stresującej sytuacji. Osoba, która odczuwa dyskomfort podczas podróży samolotem, może skorzystać z technik oddechowych i progresywnej relaksacji mięśni, pomagających w świadomym wyzwalaniu napięcia i zwiększających poczucie bezpieczeństwa. Pokonanie strachu przed lataniem samolotem może oprócz tego wymagać psychoedukacji pacjenta oraz pracy z terapeutą nad irracjonalnymi myślami w celu zwiększenia zdolności do świadomego regulowania emocji.

awiofobia

Psy „pracują” na lotnisku

By zminimalizować stres związany z nową sytuacją, porozmawiaj z osobą doświadczoną w lataniu o tym, czego możesz się spodziewać na lotnisku oraz na każdym z etapów podróży samolotem. To najprostsze rozwiązanie, niestety nie zawsze skuteczne. Trudno pozbyć się świadomego wyzwalania napięcia mięśni na myśl związaną z podróżowaniem samolotem, gdy znaczny dyskomfort związany z wsiadaniem na pokład samolotu jest bardzo silny.

Przeczytaj także:

Spokojnie, lot samolotem wcale nie musi przerażać. A pokonanie strachu przed lataniem nie wymaga siadania w fotelu u terapeuty? Otóż, Turcy postawili na interakcję między człowiekiem a zwierzęciem, co, jak pokazują badania, skutecznie obniża napięcie i niepokój. Na lotnisku w Istambule wprowadzono niecodzienną metodę, która ma za zadanie uspokoić nerwy podróżnych. To tam od niedawna można spotkać czworonożnych pomocników – psy, które swoją obecnością mają za zadanie obniżyć poziom stresu u osób oczekujących na lot.

Projekt skupiający się na szkoleniu i opiece nad psami prowadzi zespół weterynarza Volkan Arslana z iGA Istanbul Airport. Na lotnisku znajdują się cztery pokoje dla zwierząt pasażerów: jeden przed odprawą, dwa po kontroli paszportowej i jeden przy przylotach, wyposażone w artykuły takie jak karma, żwirek czy drapaki, służące zaspokojeniu potrzeb podróżujących zwierząt.

Specjalista od zachowań zwierząt, który nadzoruje trening tych czworonogów, zapewnia, że są one doskonale przygotowane do swojej roli. Ich obecność na lotnisku to nie tylko ciekawostka, ale przede wszystkim realna pomoc dla tych, którzy odczuwają lęk przed podróżą powietrzną. Pasażerowie, którzy mieli okazję skorzystać z tej formy wsparcia, są zachwyceni. Jedna z nich, podczas głaskania psiego terapeuty, wyznała, że to rozluźnia i jest świetnym pomysłem.

A co, gdy psów terapeutów nie ma w pobliżu?

Jeśli jednak nie mamy możliwości skorzystania z takiej formy wsparcia, warto pamiętać o innych metodach radzenia sobie z lękiem. Ćwiczenia oddechowe i trening Jacobsona to techniki relaksacyjne, które możemy zastosować samodzielnie. Z kolei terapia behawioralno-poznawcza skupia się na racjonalizowaniu naszych obaw i zmianie sposobu myślenia o lataniu. Niezależnie od tego, czy nasz strach jest jedynie chwilowym niepokojem, czy głęboko zakorzenioną fobią, są sposoby, aby sobie z nim poradzić.

Aby pokonać strach przed lataniem, eksperci zalecają świadome wyzwalanie napięcia mięśni oraz próbę opanowania nieprzyjemnych odczuć płynących z niepokoju. Owszem, nie jest to proste, ale przy odrobinie szczęścia zadziała. Podczas podróży samolotem trzeba skupić się na wyeliminowaniu przyczyn powstawania lęku poprzez m.in. terapię psychologiczną i techniki relaksacyjne.

Podróżując samolotem, odczuwasz strach? Czujesz przyspieszone bicie serca, przyspieszone tętno, drżenie rąk, dreszcze, duszności, płytki oddech, towarzyszy Ci uczucie dławienia, pocisz się, masz sucho w ustach?Będąc na pokładzie samolotu, na wiele sposobów możesz pozbyć się napięcia, w tym poprzez skupienie się na oddechu lub słuchanie muzyki. Musisz świadomie regulować emocje. I lepiej nie próbuj zagłuszyć lęku kawą lub alkoholem. Kawa i alkohol mogą nasilać dyskomfort związany ze zmianami ciśnienia w samolocie.

strach przed lataniem

W Polsce też można z tego skorzystać

Czy w Polsce jest oferowana usługa taka jak na Istanbul Airport? Tak. W Porcie Lotniczym Kraków-Balice. To lotnisko było pierwszym w Europie, które wprowadziło taką usługę. Psy oczywiście nie pracują całodobowo. Ostatnio usługa była dostępna trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Pies terapeutyczny jest oznakowany, więc bez problemu można rozpoznać go z daleka.

W Polsce psy pomagają nie tylko w przezwyciężaniu tego rodzaju obaw, ale również wspierają rozwój dzieci dotkniętych autyzmem oraz przyczyniają się do poprawy aktywności ruchowej i umysłowej osób zmagających się z chorobą Alzheimera. Co więcej, mieszkańcy domów opieki społecznej również odczuwają pozytywne skutki obecności tych czworonożnych terapeutów.

Zooterapia, a w szczególności dogoterapia, ma swoje korzenie w dalekiej przeszłości i jest obecnie poparta licznymi badaniami naukowymi, które potwierdzają jej dobroczynny wpływ na samopoczucie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *