Fałszywa karta ubezpieczenia zdrowotnego – oszuści podszywają się pod NFZ!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, to dokument, który daje dostęp do opieki medycznej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w innych krajach Unii Europejskiej. Niestety przy wyrobieniu karty łatwo wpaść w kłopoty, ponieważ oszuści coraz częściej podszywają się pod NFZ i wyłudzają pieniądze.

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to unijny dokument potwierdzający prawo do korzystania z opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach jak obywatele obcego kraju. Dzięki EKUZ masz prawo do bezpłatnego leczenia za granicą w przypadku, gdy za leczenie nie płacą obywatele danego kraju. Jeśli gdzieś obowiązuje współpłacenie za usługi medyczne, to będąc posiadaczem EKUZ również zostaniesz zobowiązany do pokrycia części kosztów leczenia.

Kto może wyrobić EKUZ?

W Polsce o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego mogą ubiegać się:

  • dzieci i młodzież do 18 roku życia,
  • osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny, który nie ukończył 18. roku życia,
  • osoby prowadzące rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • osoby pobierające zasiłek bądź świadczenie przedemerytalne,
  • emeryci i renciści.

Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne.

Jak uzyskać EKUZ?

Aby uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wystarczy złożyć wniosek. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest ważna standardowo przez trzy lata. To wystarczająco długi okres, abyś mógł spokojnie podróżować po Europie, mając pewność dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez publiczne systemy zdrowotne.

Nie istnieje jedna karta ubezpieczeniowa, która obejmowałaby wszystkich domowników. Każdy członek rodziny powinien posiadać własną kartę ubezpieczenia zdrowotnego, uprawniającą do leczenia za granicą na warunkach zbieżnych z obywatelem.

Jeżeli planujesz pracę za granicą, nie zapomnij o dokumencie A1. To zaświadczenie, które wydaje ZUS lub KRUS, potwierdzające, że podlegasz polskiemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

W niektórych oddziałach NFZ-u możesz uzyskać EKUZ natychmiast po złożeniu wniosku. Zdarza się, że niekiedy Narodowy Fundusz Zdrowia rozpatruje wnioski o wydanie EKUZ w 3-5 dni roboczych od dnia ich wpłynięcia. Zdarza się, że dwukrotnie dłużej trzeba czekać w okresie wakacyjnym, ze względu na zwiększoną liczbę wniosków.

Karta ubezpieczenia zdrowotnego a fałszywa strona NFZ-u

Oszuści nieustannie polują w sieci, najczęściej stosując phishing, i tworzą strony łudząco podobne do oryginalnych witryn. Na fałszywych stronach Narodowego Funduszu Zdrowia można przeczytać o rzekomej, obowiązkowej karcie ubezpieczenia w Funduszu i zbliżającym się terminie utraty jej ważności. To fake news.

fałszywa strona NFZ-u

Fałszywa strona NFZ-u

Fałszywe strony NFZ co prawda często wyglądają bardzo podobnie do oryginalnych, ale zawsze znajdziesz na nich elementy, które powinny wzbudzić Twoje podejrzenia. Nietypowo wyglądające adresy URL typu:

  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com,
  • hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info,
  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info.

lub błędy ortograficzne to pierwsze sygnały ostrzegawcze.

Na fałszywej stronie udostępniono formularz, przez który oszuści starają się pozyskać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu. W kolejnym kroku żądają również podania numeru karty kredytowej lub debetowej.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie wydaje kart ubezpieczenia za opłatą i nie zbiera danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.

Przeczytaj także:

Nie daj się zwieść

Jeśli natkniesz się na podejrzaną stronę lub padniesz ofiarą oszustwa związanego z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie zwlekaj. Zgłoś to odpowiednim organom i skontaktuj się z NFZ-em, aby uzyskać pomoc i ochronić swoje dane.

Narodowy Fundusz Zdrowia regularnie aktualizuje listę podejrzanych adresów internetowych, które mogą być próbą oszustwa. Zawsze warto sprawdzić tę listę przed podaniem swoich danych na jakiejkolwiek stronie, która wydaje się związana z NFZ. Nie daj się zwieść!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *