Bezpieczny dom dla seniora – to powinno się w nim znaleźć

bezpieczny dom dla seniora

Bezpieczeństwo to priorytet niezależnie od wieku. Szczególnie ważne jest wśród seniorów, którzy z uwagi na różnego typu dolegliwości muszą mieć odpowiednio dopasowane warunki lokalowe. O tym warto pamiętać, by mieszkać bezpiecznie.

Komfortowe warunki lokalowe dają emerytom możliwość samodzielnego funkcjonowania o wiele dłużej. To szczególnie istotne, gdy seniorzy nie mogą być poddani całodobowej opiece, a cierpią na schorzenia, które utrudniają im wykonywanie codziennych czynności.

Dom seniora – kiedy będzie bezpieczny?

Każdy bezpieczny dom seniora powinien być wyposażony w kilka urządzeń i narzędzi, które ułatwią osobie starszej codzienne funkcjonowanie oraz zapewnią komfort i wygodę.

Brelok z alarmem

Klucze to drobny przedmiot, który często potrafi się zapodziać. Brelok z alarmem pozwoli zlokalizować zgubę. O jej położeniu poinformuje za pomocą migającego światełka i sygnału dźwiękowego. Uruchomienie narzędzia jest niezwykle proste: wystarczy klasnąć w dłonie.

Poduszka rozgrzewająca i koc

Chwila relaksu pozwoli pozytywnie nastroić nas na dalszą część dnia. Odprężenia warto poszukać dzięki przyrządom do miejscowego ogrzania ciała. Ogrzanie chorych miejsc pobudza przepływ krwi i zmniejsza ból.

Chwytak

Bezpieczeństwo osób starszych podniesie poręczny przedmiot przyda się zwłaszcza osobom mającym trudności ze schylaniem. Ułatwia podnoszenie i przesuwanie przedmiotów i jest wydajny zwłaszcza po wyposażeniu go w antypoślizgowe szczęki, umożliwiające sprawne pobieranie rzeczy.

Uchwyty w łazience

Senior powinien mieć w każdej chwili możliwość swobodnego oparcia, np. podczas kąpieli. Tę zapewnią mu uchwyty rozlokowane w różnych punktach łazienki. By poprawić komfort przy wykonywaniu codziennych czynności, wystarczy niewielkie siedzisko zamontowane w kabinie prysznicowej.

Taśma antypoślizgowa

Może przydać się zwłaszcza w łazience, w której po kąpieli na podłodze zbiera się dużo wody. Antypoślizgowe właściwości maty pozwalają zminimalizować ryzyko upadków. Maty antypoślizgowe powinny mieć wysoką odporność na starzenie się, ścieranie i warunki atmosferyczne i być dostosowane do każdej powierzchni.

Przenośny przyrząd do zakładania ubrań

Mobilny przyrząd w niewielkim rozmiarze może idealnie uzupełnić potrzeby osób zmagających się z bólami kręgosłupa.

Jak jeszcze można poprawić bezpieczeństwo w domu?

W poprawie bezpieczeństwa mogą pomóc nowe technologie. Jednym z nich jest smartwatch GPS z wbudowanym telefonem. To idealne rozwiązanie dla osób mających problemy z pamięcią. Wystarczy, że smartwatch założą na rękę, dzięki czemu bez problemu usłyszą połączenie przychodzące.

Smartwach jest wyposażony w funkcję SOS, dzięki której naciśnięcie jednego przycisku wystarczy, by powiadomić bliskich o niebezpieczeństwie. Ponadto oferuje funkcję nasłuchu, która choć wątpliwa moralnie, może uratować życie bliskiemu cierpiącemu na demencję. Smartwatch to świetna alternatywa dla osób, które nie są zaznajomione z obsługą telefonu, gdyż ich funkcjonalność ogranicza się do prostych komunikatów.

Zadbaj o spokój bliskich

Poczucie bezpieczeństwa w domu może podnieść monitoring. Dla bliskiego dodatkową zasługą będzie fakt, że ktoś z jego rodziny będzie miał całodobowy podgląd w aplikacji i poinformuje, kiedy będzie działo się coś złego. Tryb nocny ułatwi nam podgląd, kiedy w domu będzie ciemno, a automatyczne powiadomienia poinformują, jeżeli będzie działo się cokolwiek niepokojącego. Wyjątkowo przydatną funkcją jest dwustronna komunikacja głosowa umożliwiająca rozmowę z osobą przebywającą w pomieszczeniu z kamerą. Takie dodatkowe zabezpieczenie to ważny krok ku bezpieczeństwu gwarantujący komfort i spokój w domu naszych najbliższych.

Wnętrza idealne dla osoby starszej

Choć design wnętrza bezpośrednio nie wpływa na bezpieczeństwo, zapewni nam większy komfort psychiczny, jeśli będzie odpowiadał naszym gustom. Z pozoru tak proste udogodnienia, jak dostosowanie wysokości szafek do naszego wzrostu, pozwalają w całości skutecznie przełożyć się na lepsze funkcjonowanie. Nie warto przekonywać seniora do usilnej zmiany preferencji kolorystycznych czy wzorów. To on ma czuć się tam jak najlepiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *