Wiosenna dawka szczęścia – Ipsos odsłonił, co naprawdę liczy się dla Polaków

dawka szczęścia

Wiosna to okres, w którym natura budzi się do życia, a my – z uśmiechem na twarzy – witamy pierwsze po zimowej przerwie promienie słońca. W tak optymistycznym momencie Ipsos przedstawił wyniki badania, które rzuciły światło na to, jak ludzie w Polsce i na świecie oceniają swoje zadowolenie z życia. Odpowiedź może Was zaskoczyć, bo poczucia szczęścia wcale nie determinują ani kariera, ani stan konta. Co więc kryje się pod pojęciem szczęścia? Jak pomagają w życiu pozytywne emocje? Jak ułatwiają znaleźć sens życia?

Ludzie szczęśliwi często definiują szczęście jako stan dobrostanu psychicznego, osiąganego przez dobre samopoczucie, świadomość wartości życia i znaczenie tych aspektów w życiu człowieka. Co ma zasadnicze znaczenie dla odczuwania szczęścia?

Szczęście niejedno ma imię

Prawdopodobnie każdy z nas może przedstawić własną definicję szczęścia, niemniej bardzo kompletną definicję zaproponowała psycholog Sonja Lyubomirsky, autorka książki „Wybierz szczęście”. Według niej szczęście to „doświadczanie radości, zadowolenia i dobrego samopoczucia, połączone ze świadomością tego, że nasze życie jest dobre, wartościowe i ma sens”. Wydaje się, że takie ujęcie jest kompletne, ponieważ traktuje szczęście jako doświadczanie pozytywnych emocji na co dzień (np. radości), gdy robimy coś przyjemnego, a zarazem doświadczenie dobrego samopoczucia psychicznego w ogóle.

Szczęście w życiu człowieka można zafundować sobie, koncentrując się na doświadczaniu pozytywnych emocji, które są istotnym komponentem dobrego samopoczucia i poczucia spełnienia w życiu. Ludzie szczęśliwi często wskazują na bliskie relacje, aktywność fizyczną i poczucie sensu życia jako kluczowe elementy budujące ich poczucie szczęścia, co potwierdza współczesna psychologia pozytywna.

Przeczytaj także:

Globalny barometr szczęścia

Odczuwanie szczęścia nie jest jedynie efektem pomyślnego losu czy czynników zewnętrznych, ale również wynikiem świadomej pracy nad sobą i swoim życiem, w tym rozwijaniem pewności siebie i realizacją osobistych pasji. Znajdowanie radości w codziennych chwilach i umiejętności doceniania tego, co mamy, znacząco dobrze wpływa na nasze życie, poprawia jego jakość. W końcu szczęście jest w dużym stopniu zależne od naszej postawy i naszych decyzji, skoncentrowanych na działaniu i selekcjonowaniu myśli, prowadzących do odczuwania pozytywnych emocji.

Mimo że współczesność nie sprzyja spokojowi – nie brakuje kryzysów (przeczytaj: kryzys w związku) i niepewności – badanie „Global Happiness 2024” przynosi dość zaskakujące wieści. Okazuje się, że większość z nas, bo aż 71 proc. respondentów z 31 krajów, deklaruje, że czuje się szczęśliwa.

co liczy się dla Polaków?

Badanie Ipsos przeprowadzone między grudniem 2023 a styczniem 2024 roku objęło ponad 24 tys. osób z różnych zakątków świata. Tak szeroka próba daje nam solidne podstawy, by uznać wyniki za reprezentatywne. Ciekawe, co jeszcze możemy się dowiedzieć o globalnym poziomie szczęścia?

Od Holandii po Węgry – geografia szczęścia według Ipsos

Holendrzy to naród, który może się pochwalić największym poczuciem szczęścia – aż 85 proc. mieszkańców tego kraju czuje się szczęśliwych. Meksyk zajął drugie miejsce z wynikiem 83 proc., a tuż za nim uplasowała się Indonezja z 82 proc. zadowolonych obywateli. Na końcu listy znalazły się Węgry i Korea Południowa, w których mniej niż połowa mieszkańców deklaruje się jako szczęśliwa. Wśród innych krajów z niższym wskaźnikiem szczęścia znalazły się Turcja, Włochy i Japonia. Najmniej szczęśliwi są Węgrzy (48 proc.).

A jak sytuacja wygląda w Polsce? Nie jest źle. Aż 72 proc. Polaków uważa się za szczęśliwych. To wzrost o 14 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim rokiem, co jest największym skokiem wśród wszystkich krajów. Joanna Skrzyńska z Ipsos Polska wskazała, że za tę zmianę odpowiada przede wszystkim poprawa sytuacji ekonomicznej i społeczno-politycznej w kraju.

Na świecie badani są najbardziej zadowoleni ze swoich dzieci (jeśli je mają) oraz partnera/ki (jeśli dotyczy). To odpowiednio 85 i 83 proc.

Co daje nam radość?

W naszym życiu pewne rzeczy sprawiają nam wyjątkową radość. Czy wiesz, że aż 81 proc. z nas ceni sobie relacje z partnerem czy partnerką, a blisko tyle samo (80 proc.) czerpie szczęście z kontaktu z własnymi dziećmi? Aż 77 proc. z nas uważa kontakt z naturą (np. w Puszczy Białowieskiej) za źródło satysfakcji. Gorzej wyglądają deklaracje Polaków w relacji do świata dotyczące powiązania szczęścia ze zdrowiem fizycznym (58 do 69 proc.), a także zdrowia psychicznego (59 do 70 proc.).

co daje radość Polakom?

No dobrze, a jak to jest z tym szczęściem w małżeństwie? Otóż, osoby, które zdecydowały się na wspólne życie pod jednym dachem, częściej deklarują, że są szczęśliwe (78 proc.) w porównaniu do osób samotnych lub w innych formach związku (65 proc.).

Praca i czas wolny

Ale nie na wszystko da się spojrzeć przez różowe okulary. Gdy spojrzymy na nasze zadowolenie z pracy i ilości wolnego czasu, to już nie wygląda to tak dobrze. Tylko 65 proc.  Polaków jest zadowolonych z pracy, a 67 proc. z czasu wolnego. To mniej niż średnia światowa, która wynosi odpowiednio 73 proc. i 74 proc.. I to nie koniec – tylko 58 proc. z nas czuje się docenianych, podczas gdy na świecie wskaźnik wynosi 70 proc. Jeszcze mniej, bo 58 proc. z nas, jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia fizycznego, a 59 proc. ze zdrowia psychicznego. To mniej niż średnia światowa, która wynosi odpowiednio 69 i 70 proc.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *