Zanim nasz bliski trafi do domu opieki, należy dokładnie zapoznać się z daną placówką. Najlepiej jest odwiedzić ją osobiście. O co warto zapytać w trakcie poszukiwania domu opieki dla emeryta?
Spis treści
Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu domu opieki?
Prywatnych domów opieki jest wiele, jednak znalezienie tego, w którym nasz bliski będzie czuł się najlepiej, wcale nie musi być proste. Przede wszystkim warto przestudiować jej stronę internetową, przeczytać opinie innych osób oraz zapoznać się z ofertą. Zadzwoń i zapytaj o lokalizację, dostępność miejsc, proces przyjęcia, ofertę oraz koszt pobytu. Następnie umów się na wstępną wizytę.
Na to zwróć uwagę podczas wizyty wstępnej w domu opieki
Podczas wizyty ważne jest, aby dokładnie ocenić warunki, które oferuje placówka. Zwróć uwagę na to, czy prezentowane w internecie zdjęcia są zgodne z rzeczywistością. Sprawdź dostępność materaców przeciwodleżynowych w pokojach oraz wyposażenie łazienek. Upewnij się, jak wygląda opieka medyczna, zapytaj o personel, procedury podawania leków oraz zabiegi, z których może korzystać kuracjusz.

W ramach wizyty wstępnej w ośrodku najlepiej jest poprosić o dokładne zaprezentowanie obiektu – zarówno pokoi dla pensjonariuszy, jak i innych miejsc dostępnych dla mieszkańców – i:
- poznać przynajmniej kilku członków personelu domu opieki,
- zwrócić uwagę na godziny i miejsca odwiedzin dla gości,
- dowiedzieć się na miejscu, co dokładnie wchodzi w cenę pobytu,
- ile posiłków jest wliczonych w cenę pobytu i czy dieta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pensjonariuszy,
- poznać ofertę terapii zajęciowej,
- upewnić się, że obiekt jest dostosowany do możliwości fizycznych danej osoby,
- spytać o opiekę lekarską i prowadzenie dokumentacji medycznej.
- zwrócić uwagę na to, czy w domu opieki jest czysto, czy ładnie w nim pachnie, czy budynek jest zadbany.
Podejmowanie decyzji o umieszczeniu bliskiego w domu opieki
To ważne i często trudne wyzwanie. Szczególnie, gdy osoba starsza wymaga stałej opieki, której nie możemy zapewnić w domowych warunkach. Kluczem jest komunikacja i wytłumaczenie bliskiemu, dlaczego ta decyzja jest najlepsza dla niego. Ważne jest, by skupić się na placówce, która będzie uwzględniać wszystkie potrzeby emeryta.
Podczas rozmowy z osobą starszą na temat możliwości przeprowadzki do domu opieki empatia odgrywa kluczową rolę. Warto wskazać korzyści wiążące się z zamieszkaniem w ośrodku. Do tych należą np.: lepsza opieka i tym samym większe bezpieczeństwo, możliwość poznania nowych ludzi czy udział w aktywnościach ruchowych i kulturalnych.
Formalności związane z przyjęciem do domu opieki
Przyjęcie do domu opieki jest związane z szeregiem formalności. Aby ubiegać się o miejsce w prywatnym domu opieki, potrzebne są:
- dowód osobisty,
- legitymacja ZUS lub inny dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne,
- zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub prowadzącego o stanie zdrowia przyszłego podopiecznego,
- dokumentacja medyczna,
- karta chipowa.
Konieczne jest podpisanie umowy precyzyjnie określającej warunki pobytu, w tym związane z nim koszty.

W sytuacji, gdy emerytura nie wystarczy na pokrycie kosztów pobytu, można rozważyć możliwość skorzystania z renty dożywotniej.
Z ofertą domów opieki z różnych części Polski możecie zapoznać się tutaj.