Jaka dieta przy miażdżycy jest najlepsza? Przykładowy jadłospis

Dieta przy miażdżycy obejmuje wiele warzyw i owoców. Właśnie dlatego szczęśliwe małżeństwo na zdjęciu korzysta z nich w kuchni.

Wraz z wiekiem, wzrasta ryzyko różnego rodzaju chorób, w tym dolegliwości ze strony układu sercowo–naczyniowego. Jako seniorzy powinniśmy więc zwracać uwagę na codzienne nawyki, regularnie kontrolować stan zdrowia i badać się pod kątem miażdżycy, która przez lata może rozwijać się bezobjawowo. Udostępniamy przykładową dietę przeciwmiażdżycową i podpowiadamy jakie zioła mogą wspomagać leczenie.

Dieta miażdżycowa – dla kogo, kto ją powinien stosować i dlaczego?

Miażdżyca niesie ze sobą wiele zagrożeń. Przede wszystkim, gromadzone na ścianach tętnic: cholesterol, tłuszcze i inne szkodliwe substancje przyczyniają się do ograniczania przepływu krwi, a w skrajnych sytuacjach nawet do całkowitego zablokowania tętnic. By zminimalizować zdrowotne skutki tej choroby, powinniśmy zadbać o odpowiednie żywienie. Dieta miażdżycowa nie jest dedykowana wyłącznie osobom chorym. Tak naprawdę może ją stosować każdy, kto chce zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy oraz innych chorób sercowo–naczyniowych.

Dbanie o codzienne menu jest w szczególności ważne u osób narażonych na wystąpienie miażdżycy. Kogo z nas zaliczymy do tej grupy?

  • Osoby z nadwagą lub otyłością – nadmierna masa ciała jest jednym z czynników ryzyka rozwoju miażdżycy. Dieta miażdżycowa pomaga w kontrolowaniu odpowiedniej wagi – w końcu składa się z pełnowartościowych produktów.
  • Seniorów z nadciśnieniem tętniczym – dieta przeciwmiażdżycowa, bogata w różnego rodzaju warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe, pomoże w regulacji ciśnienia krwi i w zmniejszeniu ryzyka chorób serca.
  • Osoby, u których wykryto nadmiar cholesterolu – zbyt wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) prowadzi do powstawania blaszek miażdżycowych wewnątrz ścian tętnic, a to z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia takich chorób sercowo–naczyniowych jak: miażdżyca tętnic, choroba wieńcowa, udar mózgu czy nawet zawał serca. Sposób odżywiania ma zatem duży wpływ na kondycję całego organizmu.
  • Cukrzyków – dieta przeciwmiażdżycowa będzie też korzystna dla osób, które zmagają się z nadmiarem cukru we krwi. Wyklucza ona bowiem przetworzoną żywność i cukry proste, czyli wszystko to, co nie jest korzystne dla zdrowia i co utrudnia utrzymanie prawidłowej masy ciała.
  • Emerytów, u których występuje ryzyko zachorowania na serce – innymi słowy, dietę miażdżycową mogą też stosować osoby genetycznie obciążone tego typu schorzeniami.

Dieta miażdżycowa nie jest dedykowana wyłącznie osobom chorym. Tak naprawdę może ją stosować każdy, kto chce zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy oraz innych chorób sercowo–naczyniowych.

Co jeść i pić w miażdżycy – co wolno i co jest wskazane?

Dieta przy miażdżycy nie zastąpi całkowicie farmakologii, ale wyraźnie poprawia stan zdrowia i wspomaga leczenie. Zatem – co jeść na miażdżycę? Jadłospis właściwie niewiele różni się od podstawowych zasad zdrowego żywienia. W codziennym menu powinny się bowiem znaleźć pełnoziarniste pieczywo, tłuszcze roślinne (np. olej rzepakowy czy oliwa z oliwek), owoce, warzywa i zioła wspomagające leczenie, w tym np. siemię lniane. Wskazane są też tłuste ryby morskie, wspomagające obniżanie złego cholesterolu. W diecie nie może też zabraknąć nasion roślin strączkowych.

W diecie miażdżycowej istotne jest spożywanie płynów wspierających ogólne zdrowie sercowo–naczyniowe oraz wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu. Kluczowa jest oczywiście odpowiednia ilość wody. Regularne spożywanie tego płynu pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu i wspiera zdrowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Warto też pić świeżo wyciskane soki warzywne i zieloną herbatę, która wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.

Dieta przeciwmiażdżycowa – czego nie wolno jeść?

Dieta dla osób z miażdżycą zawiera pewne ograniczenia. Przede wszystkim, podczas jej stosowania zakazane jest regularne spożywanie przetworzonej żywności. Ta bowiem sprzyja rozwojowi choroby i negatywnie wpływa na ogólne samopoczucie. W codziennej diecie przeciwmiażdżycowej nie powinny się także znaleźć słodycze (takie jak ciastka, czekoladki, cukierki) i napoje z dużą zawartością cukru.

Dodatkowo warto mocno ograniczyć tłuszcze nasycone, które występują w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego czy w tłustych nabiałach. Specjaliści ds. medycyny zwracają też uwagę na żółtka jaj. Ważne, by te stanowiły małą część diety. Zbyt częste spożywanie ich mogłoby powodować odkładanie się na ścianach cholesterolu.

Czy jest jeszcze coś, czego unikać? Na pewno warto postawić na ograniczenie tłustych serów i soli kuchennej – słone przekąski również nie są rekomendowane.

Przeczytaj także:

Miażdżyca a szkodliwe nawyki

Przy leczeniu miażdżycy dobrze jest też zwrócić uwagę na swoje codzienne przyzwyczajenia i słabości.

Kawa a miażdżyca – cappucinno, caffe latte czy tradycyjna mała czarna w diecie miażdżycowej nie są całkowicie zakazane, ale jednak warto ograniczyć ilość spożywanej kofeiny. Starsze organizmy mogą różnorodnie zareagować na tę substancję. Spożywana w nadmiarze potrafi podnieść ciśnienie krwi lub zaburzyć rytm serca. Niekorzystne jest też dodawanie do kawy cukru czy śmietanki – produkty te zwiększają poziom cholesterolu.

Alkohol a miażdżyca tętnic – wielu z nas zastanawia się, czy przy miażdżycy trzeba całkiem wyeliminować z diety alkohol. W tym przypadku również zalecany jest umiar w diecie. Z jednej strony lampka czerwonego wina nie powinna zaszkodzić, a wręcz przeciwnie może mieć działanie przeciwzapalne. Z drugiej, trzeba mieć na uwadze, że jeśli ta przewlekła choroba wymaga leczenia farmakologicznego, to wysokoprocentowe trunki są całkowicie zakazane.

Dieta przy miażdżycy – jakie owoce, warzywa, mięso?

Chociaż odstawowe zasady żywienia z pewnością są każdemu z nas znane, to wiele osób zastanawia się, jak praktyce powinna wyglądać dieta na miażdżycę? Udostępniamy więc krótką listę produktów, które mogą spożywać zarówno osoby chorujące, jak i te myślące o zmianie diety na zdrowszą.

  • Owoce – dieta przy miażdżycy kończyn dolnych i innych rodzajach tego schorzenia powinna być bogata w naturalne źródła witamin. A do takich oczywiście należą owoce. Które z nich najlepiej włączyć do diety miażdżycowej? Specjaliści najbardziej polecają owoce jagodowe, zapobiegające uszkodzeniom naczyń krwionośnych. Korzystne dla zdrowia są też pomarańcze i grejpfruty, ponieważ redukują stężenie cholesterolu LDL. Dobrym pomysłem będzie też sięgnięcie po kiwi, czerwone winogrona lub po tradycyjne, polskie jabłka.
  • Warzywa – należą do produktów zalecanych. Warzywa mają bowiem korzystny wpływ na zdrowie sercowo – naczyniowe. Tutaj możemy wybierać spośród różnych opcji: brokuły, papryka, marchew czy szpinak to tylko część z puli. Do diety warto też włączyć nasiona roślin strączkowych np. fasolę czy groch. W internecie nierzadko pojawiają się też zapytania: “czego nie jeść przy miażdżycy” i “ziemniaki a miażdżyca tętnic”. Otóż, ziemniaki nie są szkodliwe i nie wpływają na rozwój miażdżycy. Niemniej, warto zachować umiar w ich spożyciu i unikać niezdrowych sosów dodawanych do tych warzyw. Alternatywą dla ziemniaków jest kasza gryczana.
  • Chude gatunki mięs – tłuste produkty zwierzęce mogłyby przyśpieszyć rozwój miażdżycy. Wyjaśniamy więc, co jeść a czego lepiej unikać. Stawiając na mięso, warto wybierać ryby morskie, bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega–3. Do polecanych gatunków w diecie miażdżycowej należą między innymi łosoś, sardynki, śledzie czy makrele. Oczywiście, na rybach morskich możliwości się nie kończą. W diecie często uwzględnia się także mięso mielone z indyka czy drób.

Jaka dieta przy miażdżycy jest najlepsza? Przede wszystkim zróżnicowana, pełna pełnowartościowych produktów zbożowych, warzyw, owoców czy chudych mięs.

Dieta przy miażdżycy to m.in. owoce i warzywa, które kupuje senior na zdjęciu.

Zioła na miażdżycę

Dieta przy miażdżycy tętnic to nie tylko produkty w postaci stałej. Istotne są także spożywane napoje. Zatem co pić na miażdżycę? Korzystne dla narządów wewnętrznych są niektóre zioła lecznicze, również te z własnego ogródka. Analizując domowe sposoby na miażdżycę, łatwo zauważyć, że pojawiają się wzmianki o spożywaniu naparów z mięty. Herbatki z tego zioła mają bowiem właściwości przeciwzapalne i wspomagają pracę całego organizmu.

Inna, równie polecana opcja to stosowanie żeń–szenia – ze względu na jego zdolność do poprawy krążenia krwi. Popularny jest też imbir – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, korzystne w obniżeniu poziomu cholesterolu. Dodatkowo napar z imbirem pomaga też w złagodzeniu dolegliwości żołądkowych i poprawie trawienia

Przykładowy jadłospis diety miażdżycowej

Czy dieta dla chorych na miażdżycę jest smaczna? Oczywiście, że taka może być! Wystarczy, że zastosujemy swoje ulubione, zdrowe produkty. Poniżej prezentujemy przykładowy jadłospis przy miażdżycy.

Śniadanie:

  • Omlet z warzywami (papryka, szpinak, pomidory) przygotowany na oliwie z oliwek
  • Kromka pełnoziarnistego pieczywa
  • Zielona herbata
  • Grejpfrut

Drugie śniadanie:

  • Jogurt naturalny z dodatkiem nasion chia i płatków owsianych
  • Kiwi lub ewentualnie owoce jagodowe

Obiad:

  • Pieczony filet z łososia z cytryną i ziołami
  • Pieczona batata
  • Sałatka z mieszanki liści, ogórka, papryki, pomidora i awokado, skropiona dressingiem z oliwy z oliwek i octu balsamicznego

Podwieczorek:

  • Marchewka i seler naciowy pokrojone w słupki, podawane z hummusem
  • Orzechy włoskie lub pestki dyni

Kolacja:

  • Sałatka z grillowanym kurczakiem, mieszanką sałat, pomidorem, ogórkiem, czerwoną cebulą i orzechami włoskimi, skropiona dressingiem z octu balsamicznego i oliwy z oliwek

Przekąska przed snem:

  • Kawałek sera typu feta z oliwkami

Dieta antymiażdżycowa skupia się na spożywaniu świeżych, nieprzetworzonych produktów, bogatych w błonnik, zdrowe tłuszcze, białko oraz składniki odżywcze, które wspierają zdrowie serca.

Oczywiście, jadłospis przy miażdżycy warto połączyć z innymi zdrowymi czynnościami. Przede wszystkim rekomendujemy rzucić palenie tytoniu lub przynajmniej zacząć ograniczać nawyk palenia papierosów i zniwelować inne, szkodliwe nawyki. Dieta miażdżycowa powinna być też połączona z ulubionymi formami aktywności fizycznej – wtedy może być widoczny realny efekt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *