Wypadanie włosów u seniora – czy możesz temu zaradzić? Sprawdź

wypadanie włosów u seniora

Wypadanie włosów to naturalny proces. Wraz z wiekiem szczególnie u mężczyzn przybiera na sile, a przez to staje się uciążliwy. Czy wypadaniu włosów można zapobiec? Jak je spowolnić?

Co warto wiedzieć o włosach?

Pojawiają się w okresie życia płodowego, a tuż przed urodzeniem determinuje się ich gęstość. Każdy z nas ma średnio około 100–150 tys. włosów. Budulcem każdego z nich w nawet 85% jest keratyna, a w 10% woda; 5% to minerały oraz lipidy. Cykl włosowy nie jest zsynchronizowany. Włos rośnie przez kilka lat, wypada i zostaje zastąpiony przez kolejny.  

Kiedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów?

Codziennie tracimy ich około 100. Jeśli liczba ta jest większa, a stan utrzymuje się przez kilka tygodni, mamy do czynienia z anomalią, taką jak nadmierne wypadanie włosów. Dotyczy ono około 40% kobiet i mniej więcej 80% mężczyzn. W przypadku panów proces zaczyna się około 40. roku życia, natomiast dla kobiet bardziej dotkliwy staje się po pięćdziesiątce. Ma to związek z wkroczeniem w okres menopauzalny, w którym kondycja włosów zostaje osłabiona przez znaczny spadek estrogenów i progesteronu.

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne, ale najczęściej czynnikami dodatkowo warunkującymi podatność na tę dolegliwość są:

  • przyjmowanie niektórych leków,
  • nieprawidłowo zbilansowana dieta,
  • przebyte choroby,
  • używki (np. papierosy bądź alkohol),
  • nadmierny stres.

Jaki typ łysienia jest najpopularniejszy wśród seniorów?

Zarówno seniorki, jak i seniorów dotyka łysienie o podłożu hormonalnym – tzw. łysienie androgenowe. Jest ono najczęstszą przyczyną wypadania włosów. U mężczyzn objawia się poprzez zakola na czole i czubku głowy, z kolei kobietom włosy przerzedzają się na całej ich długości. Do łysienia androgenowego powszechnie dochodzi to wynikające z fizjologicznego starzenia się organizmu.

Jak można zaradzić wypadaniu włosów po 60. roku życia?

Włosy po 60. roku życia wymagają odpowiedniej, starannie dobranej pielęgnacji. Systematyczne i świadome dbanie o ich kondycję, regularne podcinanie, właściwe mycie oraz suszenie znacznie poprawi ich wygląd. Pamiętaj, że żadne preparaty nie działają natychmiast – kluczem do celu jest regularna pielęgnacja. Wypadające włosy i osłabione włosy to problem, któremu choć częściowo można zaradzić.

By nie mieć do czynienia z nasilonym nadmiernym wypadaniem włosów, należy zachować je w odpowiedniej kondycji oraz stosować profesjonalne kosmetyki na bazie naturalnych elementów w zakresie skóry głowy wraz z suplementacją (w postaci składników odżywczych).

Uzupełnianie diety powinno objąć tłuszcz z wątroby świeżych ryb (tran), owoce i warzywa oraz produkty pełnowartościowe, bogate w selen i cynk. Organizm należy wspomagać substancjami witaminowymi w postaci witaminy B6 i B12, które wspomagają syntezę aminokwasów biorących udział w procesie syntezy keratyny (głównego budulca włosa).

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja włosów?

Właściwa pielęgnacja włosów jest ważna zwłaszcza u osób starszych, których cebulki włosowe są zniszczone, a owłosienie jest narażone na nadmierne wypadanie. Seniorzy podczas codziennej pielęgnacji nie powinni zapominać o podstawowych zasadach mycia włosów. Zwykły szampon należy zastąpić tym skupionym na hamowaniu wypadania włosów. Woda, którą dokładnie spłukujemy pianę, nie powinna być gorąca. Po każdym myciu warto nałożyć odżywkę (zwłaszcza tę z dodatkiem propolisu). W miarę możliwości powinniśmy ograniczyć stosowanie suszarki, lodówki oraz innych urządzeń tego typu i pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie. Nie należy ich upinać, gdyż może to dodatkowo osłabić ich strukturę. Do czesania najlepiej używać grzebienia o rzadkich zębach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *