Sucha skóra pod oczami – tak możesz sobie z nią radzić

sucha skóra pod oczami

Skóra pod oczami to bardzo wrażliwa powierzchnia ciała. Jej delikatność sprzyja częstym podrażnieniom i innym urazom. Ratunkiem jest odpowiednia pielęgnacja. Jak seniorka powinna dbać o przesuszoną okolicę oczu?

Czym jest sucha skóra?

Sucha skóra jest strukturą, w której nie został zachowany balans pomiędzy zawartością wody, elementów odżywczych oraz lipidów. Zaburzenie w wytwarzaniu składników tłuszczowych jest przyczynkiem do nieprawidłowego złuszczania się naskórka.

Sucha skóra pod oczami – objawy

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, dlatego też ma zwiększoną podatność na uszkodzenia, w tym wiotczenie. Gdy jest przesuszona, staje się zaczerwieniona, swędzi i piecze. Tracimy promienne spojrzenie, a dyskomfort fizyczny jest dodatkowo wzmacniany przez negatywny wpływ na psychikę. Z suchą skórą pod oczami czasami wiąże się opuchlizna powiek.

Jakie są najczęstsze przyczyny suchej skóry pod oczami?

Sucha skóra pod oczami może wynikać z różnych przyczyn. Jej podatność na uszkodzenia jest w dużej mierze skutkiem uwarunkowań anatomicznych. Skóra pod oczami jest cieńsza z uwagi na niemalże całkowity brak gruczołów łojowych. Niewłaściwa pielęgnacja – z naciskiem na nieużywanie kremów z filtrem UV nieprawidłowe oczyszczanie – prowadzi do dodatkowego osłabienia i tak wątłej warstwy hydrolipidowej. Z suchą skórą pod oczami często zmagają się seniorzy, gdyż to proces starzenia prowadzi do spadku aktywności komórek produkujących elastynę i kolagen (fibroblastów), a tym samym utraty nawilżenia.

Tak samo niesprzyjające dla kondycji naszej skóry będą:

  • przemęczenie i brak wystarczającej ilości snu,
  • chroniczny stres,
  • źle zbilansowana dieta (uboga w witaminy, bogata w cukry),
  • silne pocieranie skóry i jej rozciąganie,
  • brak demakijażu bądź jego niewłaściwe przeprowadzenie (w usuwaniu „upiększaczy” warto stosować naturalne płyny micelarne, emulsje, mleczka bądź olejki. Ich skład powinien być pozbawiony dodatków takich jak: alkohol, SLS, SLES czy sztuczne barwniki i silne konserwanty).

Jak zapobiegać suchej skórze pod oczami?

By nie przejmować się suchą skórą wokół oczu, kluczowe jest uzupełnianie niedoborów w nawilżeniu. Trzeba o tym pamiętać szczególnie mocno w sytuacji, gdy większa utrata wody jest wynikiem czynników zewnętrznych. Każdy człowiek powinien przyjmować przynajmniej 2 litry płynów dziennie przy średniej temperaturze powietrza. Jeśli temperatura wzrośnie, spożywanie płynów powinno być analogicznie obszerniejsze z uwagi na wzmożoną potliwość. Tak samo należy postąpić po skorzystaniu z solarium czy łaźni parowej (przeciwwskazaniem do korzystania z sauny jest cera naczynkowa).

Naturalny proces starzenia skóry rozpoczyna się dość wcześnie; nawet około 25-30 roku życia. Z tego względu już wtedy warto zadbać o prawidłową regenerację, wdrażając do codziennej pielęgnacji m.in. preparaty z kwasem hialuronowym.

Czym smarować suchą skórę pod oczami?

Kremy używane do pielęgnacji suchej skóry wokół oczu powinny zawierać substancje nawilżające, odżywiające i uzupełniające poziom lipidów. Poprawa kondycji naszej skóry będzie możliwa, jeśli w składzie preparatów znajdą się np.:

  • olej kokosowy,
  • olej arganowy,
  • olej sojowy,
  • olej rokitnikowy,
  • olej z pestek moreli,
  • wspomniany kwas hialuronowy,
  • allantoina,
  • gliceryna,
  • aloes,
  • mocznik,
  • kwas mlekowy,
  • witaminy: A, C i E,
  • przeciwutleniacze, np. kofeina,
  • D-panthenol,
  • naturalne masła,
  • ekstrakty roślinne.

Składniki aktywne pozwolą skutecznie nawilżyć skórę wokół oczu. Pamiętaj, że przesuszona skóra źle reaguje zwłaszcza na dym papierosowy, dlatego tak ważne jest, by stworzyć płaszcz ochronny, który odseparuje ją od niekorzystnych warunków. Skóra stale oddziałująca z promieniowaniem UV szybko traci wodę, przez co w okolicach oczu dość wcześnie pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Sucha skóra pod oczami a zabiegi kosmetyczne

Ulgę przesuszonej skórze pod oczami przyniosą wszelkiego rodzaju płatki, których zadanie skupia się na natychmiastowej poprawie wyglądu skóry i zmniejszeniu nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia. Nieco odważniejsze seniorki mogą poddać się bardziej złożonym zabiegom kosmetycznym, które pozwolą im pozbyć się efektu ciągłego zmęczenia i smutnego wyrazu twarzy.

Mezoterapia igłowa

Jedną z najskuteczniejszych aktywności odpowiadającą za rewitalizację skóry wokół oczu jest mezoterapia igłowa. To niezbyt skomplikowany zabieg polegający na płytkim nakłuciu skóry. Nakłuwaniu często towarzyszy dyskomfort, stąd też w salonach kosmetycznych wrażliwe miejsce poddawane zabiegowi zostaje wcześniej znieczulone. Następnie specjalista wstrzykuje skoncentrowane substancje aktywne zawierające odpowiednio dobrane składniki. Dzięki zabiegowi skóra staje się napięta, gładka i nawilżona. By utrwalić efekt, czynność należy powtórzyć w serii od 4 do 6 zabiegów, zachowując między nimi około 3-tygodniowy odstęp.

Karboksyterapia 

Karboksyterapia, czyli terapia dwutlenkiem węgla, polega na śródskórnej lub podskórnej iniekcji kontrolowanych dawek medycznego związku. Poprawia mikrokrążenie, usuwa sińce pod oczami i zagęszcza skórę. Dla umocnienia efektu należy wykonać około 6 zabiegów powtarzanych w mniej więcej tygodniowych odstępach.

Endolift

W tym przypadku energia wiązki laserowej zaaplikowana pod skórę działa od wewnątrz, redukując jej wiotkość i modelując okolice oczu. Tym samym inicjuje przebudowanie powierzchownych i głębokich warstw skórnych. Bardzo istotny jest fakt, że zabiegu nie trzeba powtarzać w seriach.

Okolice oczu można odmładzać również poprzez:

  • iniekcję toksyny botulinowej,
  • nici hialuronowe,
  • ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym,
  • plazmę Handy.

Domowe sposoby na suchą skórę pod oczami

Właścicielki suchej skóry pod oczami nie muszą od razu sięgać po produkty z drogerii. Wystarczy, że wśród „preparatów” znajdą się u nich świeże warzywa, chociażby ogórek. Zawarte w nim bogactwo witamin i minerałów warto w formie papki zaaplikować w okolice oczu. Jeśli nie chcesz maseczki, warzywo – uprzednio pokrojone w plasterki – możesz bezpośrednio położyć na skórę.

Pomocna będzie także maseczka ze startego, surowego ziemniaka. Jej działanie w ciągu 15-20 minut zmniejszy opuchliznę i cienie pod oczami. To idealny sposób, by nawilżyć i odżywić przesuszoną skórę. Dobrym rozwiązaniem są również kompresy z rumianku, które łagodzą pieczenie skóry i niwelują opuchliznę, dzięki czemu cera odzyskuje wigor.

Do poprawienia kondycji skóry wokół oczu możesz skorzystać też z hydrolatów, czyli wód kwiatowych, aplikowanych w formie nasączonych nimi kompresów. W tej roli dobrze sprawdzą się hydrolat z bławatka i czystka. Pierwszy wykazujący właściwości łagodzące i kojące zmniejszy opuchliznę powiek; drugi poprawi mikrokrążenie i wyrówna koloryt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *