Makijaż permanentny ust – czy warto go wykonać, jak się przygotować?

makijaż permanentny ust seniorki

Makijaż permanentny ust subtelnie podkreśla urodę i dodaje pewności siebie. Dzięki niemu seniorka może częściowo zrezygnować z kosmetyków, a i tak będzie wyglądała młodo. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na makijaż permanentny i jak przygotować się do zabiegu?

Na czym polega makijaż permanentny ust?

Makijaż permanentny pozwala na utrzymanie ust w nienagannym wyglądzie bez konieczności codziennej kosmetyki. Polega na wprowadzeniu pigmentu koloryzującego wargi i obrysowującego ich kontur. Zabieg makijażu permanentnego nie jest skomplikowany i cieszy się dużą popularnością. Naturalne efekty i podkreślony kształt ust dobrze współgrają z całością. Obok permanentnego makijażu ust uznaniem cieszy się także makijaż permanentny brwi. Oba zabiegi powinny być wykonywane wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetycznych.

Jak przygotować się do makijażu permanentnego ust?

Przygotowanie do makijażu permanentnego jest równie ważne jak stricte fachowe wykonanie zabiegu. Odpowiednio oczyszczona cena sprawi, że jakość i trwałość charakteryzacji będą o wiele większe. Przed zabiegiem skóra powinna być w pełni zdrowa, gdyż tylko taka jest w stanie szybciej się zagoić i zregenerować. To ważne zwłaszcza w kontekście makijażu permanentnego, podczas którego dochodzi do przerwania ciągłości naskórka. Tak samo ważne jest nawilżenie ust i okalającej je skóry oraz powstrzymanie się od spożywania alkoholu na minimum 24 godziny przed wykonaniem zabiegu.

Makijaż permanentny ust – przeciwwskazania

Makijaż permanentny ust należy do zabiegów inwazyjnych, dlatego nie może być wykonany u każdego. Mimo że usta permanentne wyglądają bardzo kobieco, zawsze najważniejsze jest zdrowie. Istnieją liczne przeciwwskazania, które wykluczą seniorkę z wykonania zabiegu makijażu permanentnego. Najważniejsze z nich to:

  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze,
  • cukrzyca,
  • zmiany skórne (np. łuszczyca),
  • alergie,
  • hemofilia,
  • opryszczka w fazie aktywnej,
  • choroby zakaźne, autoimmunologiczne, nowotworowe,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • przyjmowanie leków sterydowych oraz retinoidów,
  • wypełnienie ust kwasem hialuronowym w okresie krótszym niż 4 tygodnie.

Jak usta goją się po makijażu permanentnym?

W makijażu permanentnym ust naruszenie ciągłości naskórka inicjuje fazę zapalną, rozrost i różnicowanie. Pierwszy etap trwa około 3 dni po zabiegu i polega na rozszerzeniu i zwiększeniu przepuszczalności naczyń krwionośnych. Drugi etap rozpoczyna się około 4 dnia po zabiegu, gdy powstałe cytokiny i czynniki wzrostu pomagają w tworzeniu nowych tkanek i naczyń. Ostatnia faza przebiega między 7 a 10 dobą. Polega na dojrzewaniu włókien kolagenowych, a kończy się gojeniem oraz procesem tworzenia nowych komórek naskórka.

Na pełne wygojenie makijażu permanentnego zwykle potrzeba około 14 dni. By nie przedłużyć tego okresu, należy powstrzymać się przed zrywaniem łuszczącego się naskórka. Proces ten rozpoczyna się w około 3 dobie po zabiegu, po tygodniu prezentując odcień barwnika jaśniejszy nawet o połowę.

Makijaż permanentny ust – możliwe powikłania po zabiegu

Makijaż permanentny jest bezpieczny, jednak tak jak w każdym przypadku ingerencji w organizm, i tu niekiedy mogą pojawić się powikłania. Mogą one objąć:

  • reakcję alergiczną na pigment,
  • opryszkę,
  • infekcję bakteryjną,
  • zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B i C lub wirusem HIV.

Infekcja bakteryjna i zakażenie wirusem są związane z niedostateczną dbałością o higienę. Z kolei opryszczka to wynik nierównomiernego rozłożenia barwnika na wargach. Narażone są na nią zwłaszcza osoby będące nosicielem wirusa HSV. Jeśli wiele wskazuje na to, że jesteśmy podatne na opryszczkę, na 3 dni przed planowanym zabiegiem powinnyśmy zacząć przyjmować leki minimalizujące ryzyko jej wystąpienia.

Jak dbać o usta po makijażu permanentnym?

Pielęgnacja ust po makijażu permanentnym jest szczególnie istotna. Dbając o higienę, zredukujesz ryzyko kontaktu z wszelkimi bakteriami. W pierwszej dobie po zabiegu zęby myj po każdym posiłku (najlepiej korzystając z płynów antybakteryjnych i przeciwzapalnych); pij przez słomkę. Unikaj moczenia, tarcia i zbędnego dotykania ust. Na 3 dni po zabiegu powstrzymaj się od aktywności fizycznej; na 2 tygodnie zrezygnuj z sauny, basenu i solarium. Zapewnij odpowiedni poziom nawilżenia ust. Jeśli odczuwasz delikatny świąd, staraj się powstrzymać od drapania. Pamiętaj o szczególnej ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

Czym smarować usta po makijażu permanentnym?

Postaw na pomadki ochronne o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Preparaty zawierające w swoim składzie oleje roślinne: olej z awokado, olej makadamia czy masło shea, pomogą odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową skóry i zmniejszyć podrażnienia.

Czy warto wykonać makijaż permanentny?

Makijaż permanentny ust czy microblanding brwi to zabiegi, bez których wiele seniorek nie wyobraża sobie życia. Pozwalają każdego dnia zaoszczędzić cenny czas, który byłby potrzebny na wykonanie tradycyjnego makijażu. Trwałość makijażu permanentnego wynosi od 2 do 5 lat. Są to jednak inwazyjne zabiegi – naruszając ciągłość naskórka, niosą ryzyko wystąpienia rozmaitych powikłań, blizn i przebarwień. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi, zawsze należy rozważyć wszystkie plusy i minusy takiego działania. W tym celu najlepiej skonsultować się z dermatologiem bądź kosmetologiem.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *