Pielęgnowanie siwych włosów – sprawdź, jak dbać o fryzurę

Jak senior może pielęgnować siwe włosy?

Wraz z upływem lat przybywa nam siwych włosów. Ich struktura – inna niż dotychczas – sprawia, że są m.in. mniej przyjemne w dotyku. Jak należy pielęgnować szare kosmyki, by nadal wyglądać zdrowo?

Skąd biorą się siwe włosy?

Siwienie włosów, tak jak ich wypadanie, naturalny efekt fizjologicznego starzenia się organizmu. Utrata pigmentu odpowiadającego za nasz naturalny kolor włosów jest spowodowana przez postępowe zanikanie aktywności melanocytów. To sprawia, że zmniejsza się ilość melaniny, a cebulki włosów stają się słabsze. Włosy siwieją stopniowo. Nie ma przy tym minimalnej granicy, kiedy ów cykl się rozpoczyna. Proces siwienia dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Jakie czynniki sprzyjają siwieniu?

Siwe włosy pojawiają się u niektórych osób nawet przed ukończeniem przez nich 40. roku życia. U innych pierwsze siwe włosy uwidaczniają się dopiero około sześćdziesiątki, czyli typowego wieku senioralnego. W dużej mierze jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji genetycznych. Mimo wszystko wyróżnia się szereg czynników, które mogą przyspieszyć siwienie. Zalicza się do nich m.in.:

  • anemię,
  • chroniczny stres,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • niezdrowy tryb życia (zła dieta oraz używki zaburzają równowagę między przeciwutleniaczami i wolnymi rodnikami),
  • cukrzycę,
  • nadczynność tarczycy,
  • palenie tytoniu.

Czego potrzebują siwe włosy?

Pielęgnacja siwych włosów czy siwiejących włosów nieco różni się od dbania o włosy w naturalnym kolorze. Choć siwieniu nie da się zapobiec, poprzez odpowiednią dietę można je spowolnić. Szczególnie ważne jest zbilansowanie jadłospisu oraz wzbogacenie go o witaminy takie jak:

  • witamina A – zapobiegająca nadmiernemu wypadaniu włosów. Zawierają ją produkty mleczarskie, jarmuż i niektóre ryby, np. łosoś bądź makrela.
  • witamina E – która jest aktywna antyoksydacyjnie, dzięki czemu przeciwdziała starzeniu. Jej źródłem są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, np. orzechy.
  • witamina H – zapobiegająca siwieniu włosów oraz poprawiająca ich kondycję. Bogactwo tej witaminy znajdziesz w grzybach, jajkach, grochu oraz wątróbce.
  • witaminy B9 i B10 – również zapobiegają siwieniu, a na dodatek stymulują wzrost włosów.

Obok witamin w walce z siwymi włosami warto wzbogacić swoją aktywność o kwasy tłuszczowe wzmacniające warstwę hydrolipidową, keratynę działającą odżywczo na strukturę włosów i wspomagającą ich regenerację oraz kolagen zapobiegający wypadaniu włosów. Możemy go znaleźć m.in. w galaretkach i podrobach.

Jak senior powinien dbać o siwe włosy?

Oprócz diety w pielęgnacji siwych włosów niezwykle ważny jest aspekt higieniczny. Zaniedbując ten punkt, narażamy się na dodatkowe osłabienie i tak kruchych i łamliwych włosów. Gdy masz zamiar pielęgnować siwe włosy, przede wszystkim musisz pamiętać o tym, by:

Regularnie myć siwe włosy

Srebrne włosy należy myć co 2–3 dni, a przy tym delikatnie i umiejętnie dobierać preparaty odpowiednie dla skóry głowy. Zbyt silne środki w łatwy sposób mogą pogłębić zniszczenie struktury włosa. Nadmiar wody z włosów zbierajmy za pomocą bawełnianej tkaniny. Nie korzystajmy w tym celu z szorstkiego ręcznika.

Nawilżać siwe włosy

Pasma pozbawione blasku to głównie efekt spadku aktywności gruczołów łojowych. Stąd też ważne jest, by regularnie nawilżać włosy. Wybór preparatów o takim działaniu na skórę głowy jest szeroki. Poprawę kondycji – miękkości i elastyczności – umożliwią nam odżywki bądź maski na włosy wzbogacone o kwas pantotenowy, szerzej znany jako witamina B5.

Podcinać końcówki

Rozdwojone, zniszczone końcówki to efekt, który szczególnie widać na siwych włosach. By go uniknąć, seniorka powinna zdecydować się na krótką fryzurę umiejętnie ukrywającą matowość długich włosów.

Pamiętaj, aby używać delikatnych szamponów, które odżywią cebulki włosowe i nadadzą Twoim włosom ładny połysk. Mogą zawierać np. siemię lniane, masło shea bądź materiał z łupin orzecha włoskiego. Połysk możemy nadać również poprzez olejowanie włosów. W pielęgnowaniu suchych, siwych włosów najważniejsze jest bycie konsekwentnym w podejmowaniu określonych czynności.

Czy warto farbować siwe włosy?

To kwestia uznaniowa. Ciemne włosy zwykle wyglądają dobrze, jednak obecnie trend nakazujący koloryzację już po pojawieniu się pierwszego kosmyka siwych włosów ustępuje miejsca rozsądnemu podkreślaniu naturalności. Mimo wszystko, decydując się na farbowanie, pamiętaj, aby wybrać farby z mocnym kryciem, gdyż siwe włosy słabiej wchłaniają pigment. Jeśli nie wiesz, czym farbować włosy siwe, wybierz się do salonu fryzjerskiego, w którym profesjonalista dobierze odpowiedni kolor, farbę i sposób farbowania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *