Z aplikacją Sorteusz segregowanie śmieci jest prostsze

segregowanie odpadów

Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić z kartonem po mleku, zniszczoną zabawką czy przeterminowanymi lekami, to nowa aplikacja – Sorteusz – pomoże Ci rozwiać te wątpliwości. Czy folia po chipsach jest recyklingowana, co zrobić z torebką po budyniu czy tacką po mięsie, dokąd oddać zużyte baterie i czym jest PSZOK? Zapytaj Sorteusza.

Segregowanie śmieci – pomoże aplikacja Sorteusz

W Polsce odpady segregowane są na kilka frakcji. Wiele osób, które troszczą się o środowisko, często gubi się w skomplikowanym systemie segregacji odpadów. Brakuje im jasnych, łatwo dostępnych informacji o tym, gdzie wrzucić konkretny rodzaj odpadu. Często zapominają o terminie odbioru odpadów, co prowadzi do gromadzenia się odpadów zmieszanych.

Aplikacja Sorteusz to odpowiedź na potrzebę szybkiego dostarczenia rzetelnych informacji w zakresie ochrony środowiska. Jest wyposażona w funkcję skanowania kodów kreskowych opakowań lub wpisywania nazwy odpadu, która podpowiada, do którego koloru kontenera powinien dany odpad trafić.

aplikacja Sorteusz

Sorteusz pomaga w zrozumieniu tych zasad i wytycznych segregacji, a także dostarcza informacji o specyficznych rodzajach odpadów, takich jak butelki po napojach, plastikowe opakowania czy odpady bio luzem. Doradzi zarówno w przypadku odpadów komunalnych, jak i tworzyw sztucznych bądź odpadów budowlanych. Dodatkowo aplikacja została wyposażona w kalendarz, który przypomina o terminie odbioru nieczystości.

Sorteusz doradza i nagradza

Sorteusz nie tylko informuje, ale również edukuje. Demaskuje mity związane z odpowiednim postępowaniem z odpadami, wyjaśnia zasady recyklingu i podkreśla wartość segregacji odpadów.

Aplikacja zachęca również do zabawy i rywalizacji. Użytkownicy otrzymują punkty za skanowanie produktów i wyszukiwanie odpadów, a także za dodawanie nowych kodów kreskowych do bazy. Wszystko to wpływa na współtworzenie bazy wiedzy, która pomoże innym prawidłowo segregować odpady.

Skąd pobrać aplikację Sorteusz?

Twórcą Sorteusza jest Magdalena Dziczek, od wielu lat jest zaangażowana w sektor odpadowy i opakowaniowy. Aplikacja została stworzona dzięki wsparciu takich organizacji jak Biedronka, Fundacja PlasticsEurope Polska, Nestlé Polska i Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań. Aplikację można pobrać za darmo z Google Play lub AppStore i wykorzystać jako praktyczne narzędzie do nauki i praktykowania prawidłowej segregacji odpadów.

plakat promujący aplikację Sorteusz

Segregacja śmieci – przypominamy najważniejsze zasady segregacji odpadów

Pierwszym krokiem w zarządzaniu odpadami komunalnymi jest ich segregacja na cztery główne kategorie: metale i tworzywa sztuczne (do żółtego kontenera), papier (do niebieskiego), szkło (do zielonego) oraz bioodpady (do brązowego). Odpady, które nie są gromadzone selektywnie, trafiają do pojemnika na odpady zmieszane.

Do niebieskiego kontenera wrzucamy m.in. papierowe opakowania, tekturowe pudła, gazety, magazyny, papiery biurowe i szkolne. Żółty kontener gromadzi zgniecione opakowania i butelki z tworzyw sztucznych, foliowe torby na zakupy, puszki, nakrętki, metalowe pokrywki oraz opakowania wieloskładnikowe, takie jak kartony po mleku. Zielony kontener jest przeznaczony na szklane opakowania – puste butelki szklane, słoiki i inne. Do brązowego pojemnika powinny trafiać odpady biodegradowalne – resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie.

Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo promującego aplikację Sorteusz.

Odpady, które nie są przeznaczone do segregacji w kolorowych kontenerach, mogą być przekazywane do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-u). W PSZOK-u można pozbyć się zużytych opon, baterii i akumulatorów, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlanych i zużytego sprzętu elektronicznego.

Ucząc się i praktykując prawidłową segregację śmieci, możemy wszyscy przyczynić się do lepszego środowiska i zdrowszej planety.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *