Nawodnienie na wyciągnięcie ręki – przewodnik po przydatnych aplikacjach

Regularne picie wody może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów, ale nie tylko. Jako ludzie w większości składamy się z wody. Niestety, często zapominamy o konieczności nawadniania się w ciągu dnia. Na szczęście współczesne technologie przychodzą nam z pomocą.

Jakie korzyści ma korzystanie z aplikacji do picia wody?

Zachowanie zdrowia na lata wymaga nie tylko wybierania wartościowych posiłków, ale również dbania o odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto zwrócić uwagę na wodę źródlaną lub mineralną, która oprócz tego, że nawodni, to jeszcze dostarczy przydatnych minerałów. Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania każdej komórki, tkanki i narządu w ciele. Pomaga w regulacji temperatury ciała, utrzymaniu dobrej kondycji skóry, wspomaga trawienie i eliminuje toksyny.

Jeśli zazwyczaj zapominamy o regularnym piciu wody, warto wesprzeć się technologią w postaci aplikacji. Korzystanie z aplikacji do monitorowania spożycia wody niesie za sobą szereg korzyści i może znacznie przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć korzystanie z takiej apki:

  • Pomoc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia: wiele osób zapomina regularnie pić wodę w ciągu dnia, szczególnie jeśli są skoncentrowani na pracy. Aplikacje do picia wody o tym przypominają.
  • Śledzenie spożycia wody: apki zwykle pozwalają na monitorowanie, ile wody wypijasz każdego dnia. To pozwala Ci na świadome śledzenie nawyków tak, aby osiągnąć zalecane dzienne spożycie wody.
  • Motywacja i cele: ustawianie codziennych celów dotyczących spożycia wody i ich osiąganie może być bardzo motywujące. Aplikacje często oferują funkcje nagradzania i śledzenia postępów.
  • Zdrowe nawyki: regularne przypomnienia o piciu wody pomagają wykształcić zdrowe nawyki, dzięki czemu z czasem picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia stanie się naturalną częścią codziennej rutyny.
  • Wsparcie dla poprawy kondycji fizycznej i odchudzania: nawodnienie jest bardzo ważne podczas ćwiczeń oraz odchudzania. Woda pomaga w transporcie składników odżywczych do komórek, wspomaga metabolizm i może pomóc w kontrolowaniu apetytu.
  • Edukacja: niektóre aplikacje oferują łatwy dostęp do cennych informacji i artykułów na temat zdrowia i odżywiania i w ten sposób pomagają zwiększyć świadomość użytkownika na temat zdrowego stylu życia.

Ile wody pić dziennie?

Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała powinniśmy wypijać około 0,02 litra wody. Jednak nie należy kierować się tym schematycznie, ponieważ zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników.

Szacuje się, że zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody – w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów, nawet do 4–5 litrów na dobę.

Jakie zalety ma picie wody? Picie wody ma mnóstwo atutów. A najważniejszym zadaniem wody jest zapobieganie odwodnieniu. Nerki są w stanie w ciągu godziny przefiltrować do 1 litra płynów, a więc nie więcej niż zawartość 3-4 szklanek.

Zwolennicy zdrowego trybu życia proponują picie szklanki wody codziennie rano, przed posiłkiem. To wszystko dobrze wiemy. Woda pozwala zwalczyć infekcje. Nawodniony organizm jest w stanie skuteczniej radzić sobie z bakteriami i wirusami. Przyjmowane płyny rozrzedzają wydzielinę, która gromadzi się podczas infekcji. Nawadnianie zalecane jest szczególnie wtedy, gdy pacjent cierpi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Woda to recepta na dobry humor

Czy prawdziwe jest powszechne przekonanie, że woda gazowana przyczynia się do tycia przez to, że wzmaga apetyt i rozpycha żołądek? Może się tak dziać, jeśli zaraz po wypiciu wody gazowanej zjemy obfity posiłek. Jeśli nie, to nie ma obaw przed negatywnymi konsekwencjami, ponieważ jest ona tak samo zdrowa jak woda niegazowana. Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest zawartość dwutlenku węgla w jednej z nich. A leki? Czym popijać? Oczywiście, leki popijamy tylko wodą! Woda jest napojem neutralnym, co oznacza, że nie wchodzi w interakcje z substancjami zawartymi w lekach.

Picie wody jest receptą na dobry humor. Kiedy uświadomimy sobie, że nasz mózg w 83 proc. składa się z wody, staje się oczywiste, że odwodnienie organizmu może znacznie ograniczyć jego funkcje. Zmęczenie, zły nastrój, zaburzenia pamięci, problem ze skupieniem uwagi – wszystkie pojawiają się już przy dwuprocentowym odwodnieniu organizmu. Picie niedostatecznej ilości wody naraża na odwodnienie szczególnie dzieci i młodzież oraz najstarszych, ze względu na większą wrażliwość ich organizmów na jakiekolwiek niedobory.

Powinniśmy sięgać wyłącznie wodę dobrej jakości, czyli bezpieczną dla zdrowia – czystą pod względem fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Taka musi być – na mocy obowiązujących w Polsce przepisów – woda butelkowana. Wysokie standardy spełnia też woda wodociągowa, choć ta nie zawsze cechuje się najlepszym smakiem (np. ze względu na obecność resztek użytego do uzdatniania chloru). Poza tym taka woda może zostać łatwo zanieczyszczona, np. w starej instalacji wodnej. Rozwiązaniem tego problemu będzie chociażby zamontowanie filtra podzlewowego.

Badania wskazują, że picie wody alkalicznej przed, w trakcie i po wysiłku pomaga przeciwdziałać wzrostowi poziomu kwasu mlekowego i tym samym pozwala zmniejszyć ból mięśni po treningu. A to nie wszystko. Woda alkaliczna ma duży wpływ na zdrowie jamy ustnej. Regularnie pijąc wodę alkaliczną, możemy ograniczyć próchnicę zębów, a także dobrze wpłynąć na płytkę nazębną i zapobiec zapaleniom jamy ustnej oraz dziąseł.

Aplikacje pomogą Ci zadbać o zdrowie

Jak wspomnieliśmy, aplikacje przypominające o piciu wody to przydatne narzędzia pomagające utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Umożliwiają one dostosowanie ilości wody do indywidualnych potrzeb użytkownika, biorąc pod uwagę wiele czynników, jak: aktywność fizyczna, temperatura otoczenia czy stan zdrowia.

Przeczytaj także:

Warto zwrócić uwagę na to, że takie aplikacje mogą również zaproponować spożywanie różnych rodzajów wody – wodociągowej, butelkowanej czy gazowanej – oraz innych napojów, jak napary ziołowe, które również przyczyniają się do nawodnienia organizmu. Przy regularnym użytkowaniu te aplikacje mogą znacznie poprawić nawyki związane z piciem wody, co przekłada się na lepszy ogólny stan zdrowia.

Drink Water

Aplikacja DrinkingWater to świetne narzędzie, które zachęca do regularnego nawadniania się. Dzięki niej możemy obliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie na wodę, uwzględniając takie czynniki jak: wiek, waga czy tryb życia. Użytkownik apki regularnie otrzymuje powiadomienia przypominające mu o konieczności sięgnięcia po kolejną szklankę wody.

Drink Water

Możemy samodzielnie ustawić częstotliwość tych przypomnień, a każdą wypitą szklankę zapisać w aplikacji. Dzięki temu, na koniec dnia lub miesiąca, mamy dostęp do statystyk i wykresów naszego nawodnienia.

Water Time Pro

Inną aplikacją, która może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia, jest Water Time Pro. Jej prostota i funkcjonalność mają na celu wyrobienie w nas zdrowego nawyku sięgania po wodę. Aplikacja dostosowuje przypomnienia do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Każda porcja wypitej wody zostaje zarejestrowana, co pozwala na perspektywiczne śledzenie codziennego postępu. Dodatkowo aplikacja umożliwia analizę naszych nawyków picia wody, co może być motywujące do zmiany złych nawyków, takich jak zastępowanie wody słodkimi napojami.

Water Tracker

Water Tracker jest minimalistyczną aplikacją służącą do śledzenia ilości wypitej wody. Użytkownik wprowadza dane o ilości wypitej wody, a aplikacja przedstawia podane informacje w formie przejrzystego wykresu kołowego. Apka wymaga od użytkownika podania wieku, wagi oraz poziomu aktywności fizycznej, co pozwala na dostosowanie zalecanej ilości wody do indywidualnych potrzeb.

Water Tracker

Umożliwia także zdefiniowanie pojemności trzech naczyń różnego typu, dzięki czemu zapisanie wypitej ilości wody jest szybkie i proste. Funkcja alarmu ma na celu przypominanie o konieczności picia wody, choć nie oferuje możliwości personalizacji godzin przypomnień.

Hydro Coach

Hydro Coach to popularna aplikacja mająca na celu przypominanie o konieczności uzupełniania płynów oraz służąca obliczaniu dziennego zapotrzebowania na wodę. Użytkownik podaje informacje takie jak waga, płeć, styl życia i spożycie wody z jedzenia, co pozwala aplikacji na dokładne wyliczenie potrzeb. Dostępna w wersji bezpłatnej oraz płatnej; ta druga oferuje dodatkowe funkcje, jak eksport danych i brak reklam, a także wspiera cele charytatywne.

Hydro Coach

Water Your Body

Water Your Body monitoruje spożycie płynów i informuje użytkownika, ile jeszcze może wypić w danym dniu. Na podstawie wagi apka określa dzienną normę spożycia wody. Dostępnych jest wiele różnych pojemności naczyń, co ułatwia precyzyjne śledzenie spożycia wody.

Water Your Body

Waterbalance

Waterbalance wyróżnia się spośród innych aplikacji do śledzenia nawodnienia głębszą analizą potrzeb użytkownika. Oprócz podstawowych danych, typu waga czy wiek, aplikacja uwzględnia także wzrost, płeć, godzinę pobudki, dni treningowe i czas snu. Funkcja geolokalizacji dostosowuje zalecenia do temperatury otoczenia.

Waterbalance

Aplikacja dodatkowo oferuje możliwość dzielenia się osiągnięciami w mediach społecznościowych i zawiera kompendium wiedzy o znaczeniu nawodnienia.

My Water ReMinder & Alarm

My Water ReMinder & Alarm to kolejna prosta, a zarazem efektywna aplikacja, przypominająca o regularnym piciu wody. Umożliwia stworzenie profilu użytkownika uzupełnionego podstawowymi danymi i automatycznie oblicza dzienny cel nawodnienia. Aplikacja pozwala na łatwe śledzenie ilości wypitej wody dzięki funkcji wpisywania spożycia.

My Water ReMinder & Alarm

Wypij wodę

Wypij wodę to ostatnia w naszym zestawieniu aplikacja skoncentrowana na przypominaniu o regularnym nawodnieniu. Po wpisaniu wagi użytkownika program automatycznie ustali dzienną normę spożycia wody, a po spożyciu każdej porcji użytkownik może to odnotować w aplikacji i tym samym aktywować apkę do automatycznego przypomnienia o kolejnej porcji.

Wypij wodę

Aplikacja ułatwia monitorowanie postępów dzięki czytelnym wykresom i raportom dziennym, co jest przydatne dla osób starających się poprawić swoje nawyki w zakresie picia wody.

Jak widać, korzystanie z aplikacji do picia wody może być prostym, a jednocześnie skutecznym sposobem na poprawę nawyków dotyczących nawodnienia i ogólnego stanu zdrowia. Aplikacji szukaj na Google Play i App Store.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *