Inteligentny dom – technika, która zapewni Ci komfort

inteligentny dom

Technologie coraz śmielej wkraczają w nasze życie. Jeśli tylko umiemy je odpowiednio wykorzystać, możemy znacznie polepszyć swój komfort. Sprawdź, jakie osiągnięcia najnowszej techniki mogą mieć dobry wpływ na nasze życie.

Co to znaczy inteligentny?

Dom inteligentny to miejsce, w którym wszystkie mechanizmy i systemy bardzo dobrze ze sobą współpracują i wyręczają człowieka w wielu zadaniach – niejako przewidując jego oczekiwania i potrzeby. Owa inteligencja jest oczywiście oparta na zaawansowanej technologii. Centralka smart home wymaga stałego połączenia z routerem (przez wi-fi lub przewód Ethernet). Inteligentny dom działa na podstawie systemu zarządzania budynkiem BMS (Building Management System).

System inteligentnego domu to sieć rozmieszczonych czujników. Samodzielnie podejmuje różnego rodzaju decyzje, np. o uchyleniu okien, uruchomieniu nawadniania trawnika przed domem czy o włączeniu zabezpieczeń przeciwpożarowych. System reaguje na określone sygnały, które do niego docierają i odpowiada na nie odpowiednio zaprogramowanymi reakcjami. System smart home potrafią wysyłać powiadomienia na telefon na temat wilgotności i sterować klimatyzacją. W takim mieszkaniu wszystkimi podłączonymi urządzeniami można sterować za pomocą jednego pilota, urządzenia (np. smartfona), a nawet jednego przycisku. 

Dla kogo jest inteligentny dom?

Smart home można w pewnym sensie traktować jako „zabawkę”. To prawda, że ułatwia korzystanie z domu i zwiększa wygodę mieszkania, ale to mimo wszystko system bez którego można żyć i nie odczuwać jego braku. Poza oszczędnością energii czy podniesieniem bezpieczeństwa – wiele funkcji inteligentnego domu są pożądane głównie przez wielbicieli technologii.

Jakie są elementy inteligentnego domu?

Na system smart home składa się mnóstwo akcesoriów, które pozwalają zarządzać niemal każdym urządzeniem oraz monitorować każdy metr kwadratowy gospodarstwa domowego.

Podstawowy podział – elementy inteligentnego domu:

  • Urządzenia sterujące, dzięki którym możliwe jest kontrolowanie oświetlenia lub pieca do ogrzewania.
  • Czujniki, których zadaniem jest na przykład wykrywanie ruchu obiektów w zasięgu widzenia, czy też występowania trujących gazów.
  • Jednostka centralna w ramach której połączone jest każde urządzenie inteligentnego mieszkania. Pozwala ona na sterowanie wieloma akcesoriami jednocześnie.

Inteligentne gniazdko

To jedno z najprostszych i jednocześnie najtańszych elementów inteligentnego domu. Jednym z zastosowań inteligentnego gniazdka jest sterowanie oświetleniem w domu. Podłączenie do smart gniazdka np. lampy pozwala oczywiście wyłączyć światło, kiedy idziemy spać – bez wstawania z łóżka, ale też oszczędzać energię, ustalając harmonogram, w jakich godzinach konkretnie ma pracować wybrane źródło.

Inteligentne żarówki

System inteligentnego oświetlenia to zaraz obok smart plug-ów jedne z najpopularniejszych akcesoriów smart home. Od tych konwencjonalnych różnią się przede wszystkim tym, że zwykle zainstalowane w nich LED-y (RGB) pozwalają oświetlić pomieszczenie niemal każdym możliwym kolorem. Poza kolorem możliwa jest również konfiguracja natężenia światła, co doskonale sprawdzi się wieczorami – kiedy chcemy uzyskać delikatne, nieco przygaszone oświetlenie.

Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w system automatyzacji włączyć inteligentny termostat, który pozwala zaprogramować harmonogram pracy ogrzewania. Oszczędność na rachunkach oraz zdecydowana poprawa komfortu mieszkania to kluczowe czynniki przemawiające za włączeniem do inteligentnego domu urządzenia, które steruje temperaturą w pomieszczeniach.

Konwencjonalne termostaty mają tę wadę, że ich ustawienie reguluje się manualnie. Nie pozwalają zatem na czas nieobecności w domu (np. zimą) zmniejszyć temperatury, a na godzinę przed powrotem ogrzać pomieszczenie do komfortowych warunków.

Taką funkcję spełnia inteligentny termostat, którego zakres możliwości jest jeszcze szerszy w połączeniu z dodatkowymi akcesoriami inteligentnego domu. Może on zostać połączony z zewnętrznymi czujnikami temperatury i regulować ogrzewanie w najbardziej efektywny sposób.

Przy współpracy z jednostką centralną inteligentnego domu za pośrednictwem Wi-Fi możliwe jest również dostosowanie ogrzewania lub klimatyzacji na podstawie lokalizacji telefonu użytkownika. System potrafi nauczyć się, jaki rytm dnia prowadzą domownicy i na tej podstawie zarządzać temperaturą w domu.

Sterowanie roletami

Nie tylko inteligentny termostat jest w stanie regulować temperaturę w domu. Pośrednio ma na to wpływ również odpowiednie zarządzanie roletami w domu.

Inteligentne systemy sterowania roletami mogą zostać zaprogramowane w ten sposób, aby o świcie, kiedy światło wpada do domu – rolety zostały automatycznie odsłonięte, a kiedy tylko nastąpi zachód Słońca – zostaną zamknięte.

Inteligentne przyciski

Wymieniając sterujące elementy inteligentnego domu nie sposób nie wspomnieć o przyciskach, które mogą zintegrować kilka urządzeń jednocześnie.

Nie wszystko w systemie smart home musi być zautomatyzowane. Czasami potrzebujemy kontroli manualnej.

Inteligentny przycisk

Generalnie służy on do kontroli konkretnego urządzenia lub ich grupy. Dzięki temu, bez potrzeby użycia telefonu możesz jednym kliknięciem uruchomić automatyczny odkurzacz, zgasić światła i zasłonić rolety – jednocześnie. Zastosowań inteligentnego przycisku jest wiele, choć w zasadzie wszystkie ograniczają się do tego, że pozwala on na uruchomienie sekwencji zaprogramowanych czynności na podłączonych urządzeniach. Ot, to przede wszystkim sprawienie, by zainstalowane w inteligentnym domu urządzenia były jeszcze wygodniejsze w obsłudze.

Czujniki w inteligentnym domu

Czujnik ruchu ma przede wszystkim zapewnić domownikom większe bezpieczeństwo (właściwie tak, jak większość czujników w mieszkaniu). Zadaniem tego urządzenia jest wykrycie ruchu w obszarze, który pokrywa pole widzenia czujnika – jednak to, do czego zostanie wykorzystana informacja o pojawieniu się ruchu zależy tylko od użytkownika.

Czujnik ruchu można zintegrować z systemem alarmu w inteligentnym domu (których elementem mogą być syreny alarmowe). To zastosowanie z pewnością zwiększa poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu.

Innym zastosowaniem, do którego można wykorzystać czujnik ruchu jest jego połączenie z oświetleniem. Tym sposobem – szukanie włącznika po omacku w nocy nie będzie już sprawiać problemu żadnemu z domowników.

Inteligentny czujnik zalania

Urządzenia w inteligentnym domu mają sprawić, że mieszka się wygodniej. Idealnym tego przykładem są czujniki zalania. Przeznaczone są właściwie tylko do jednego celu i raczej nie sposób znaleźć dla nich zastosowania innego niż wykrywanie, czy w miejscu, w którym zostało zainstalowane takie urządzenie, nie doszło do zalania.

W momencie, kiedy wykryją kontakt z wodą – automatycznie powiadomią właściciela wiadomością na smartfona. Mogą również emitować sygnały świetlne oraz audio, aby pozwolić na jak najszybszą reakcję któregoś z domowników w razie ich obecności.

Choć zalania nie są problemem, który pojawia się systematycznie to zdecydowanie warto mieć w swoim smart lokum chociaż jeden taki czujnik.

Inteligentny czujnik gazu i dymu

Czujniki gazu, dymu, czy też czadu to kolejne urządzenia, które mają tylko jedno zadanie – monitorować konkretny obszar i w razie wykrycia nieprawidłowości poinformować o tym fakcie domowników. Z racji tego, że w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym (bloki mieszkalne) odchodzi się od dostępu do gazu.

Inteligentny czujnik otwarcia

To kolejny rodzaj czujników, które można wykorzystać zarówno do zwiększenia komfortu mieszkania, jak i zabezpieczenia. Są to urządzenia, które monitorują otwarcie drzwi, okien ale też bram. Bez wątpienia jest to dobre rozwiązanie antywłamaniowe. Oprócz tego, że czujnik poinformuje o otwarciu danych drzwi – może też skutecznie zapobiegać włamaniom, jeśli okaże się, że przed pójściem spać, któreś z okien nie zostało zamknięte.

Inteligentny czujnik temperatury

Czujniki temperatury to kolejne, niewielkich rozmiarów urządzenia, które w systemie smart home przede wszystkim spełniają się jako termometry. Ich użytkownicy mogą na bieżąco monitorować temperaturę wewnątrz nieruchomości (albo nawet na zewnątrz) i często też wilgotność powietrza. Jako samodzielne produkty pełnią głównie funkcję informacyjną dla domowników. Jeśli jednak zostaną zintegrowane z dodatkowym akcesorium w mieszkaniu – mogą regulować temperaturę w taki sposób, aby utrzymywała się na stałym poziomie.

Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?

Jakie korzyści niesie ze sobą zastosowanie systemu inteligentnego domu? Czy chodzi tu wyłącznie o życie w wygodzie i luksusie? Jeśli by tak było, na montaż automatyki decydowaliby się tylko najzamożniejsi ludzie. Tymczasem ideą producentów jest to, by system zarządzania domem był dostępny coraz szerszemu gronu odbiorców. Inteligentne domy mają więc szereg zalet atrakcyjnych właściwie dla każdego.

Wygoda

Zacznijmy od wspomnianej wygody. Czy rzeczywiście jest ona zbędnym luksusem dla bogatych ludzi? Niekoniecznie. W dzisiejszych czasach to coś, czego potrzebuje każdy i co należy się każdemu. Żyjemy w czasach, w których obowiązków tylko nam przybywa, więc odciążenie w wypełnianiu niektórych z nich jest na wagę złota.

Oszczędność czasu

Skoro system przejmuje część naszych obowiązków, oszczędzamy czas. Np. zamiast odkurzać dom, możesz wydać komendę głosową, na którą zareaguje odkurzacz automatyczny. Zamiast sprawdzać co kwadrans, czy pranie już się skończyło, możesz zajmować się czymś innym, bo powiadomienie o tym fakcie otrzymasz… za pośrednictwem światła lamp w salonie. Taką korzyść docenią zwłaszcza posiadacze dużych domów, gdzie salon i pralnię dzieli znaczna odległość.

Prestiż

To na pewno nie najważniejsza, ale za to bardzo przyjemna zaleta. Dzięki automatyce budynkowej Twój dom staje „o poziom wyżej”. Budzi podziw i pozwala zabłysnąć w towarzystwie.

Ekologia

Inteligentny dom jest ekologiczny. Dlaczego? Bo pozwala w bardziej zrównoważony sposób korzystać z domowych urządzeń, a tym samym zużywać mniej prądu. W zależności od stopnia zaawansowania, system daje możliwość wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a nawet stworzyć dom o statusie energooszczędnego, czy wręcz pasywnego.

Redukcja kosztów

Skoro automatyka budynkowa oszczędza prąd, to tym samym pozwala zaoszczędzić na rachunkach. To jedna z najważniejszych korzyści.

Bezpieczeństwo

Czujniki systemu wykryją nawet najmniejsze objawy związane z tlącym się pożarem, zareagują zamknięciem okien w przypadku deszczu albo silnego wiatru, zwiększą wentylację, gdy wyczują w powietrzu tlenek węgla, zaalarmują Cię, gdy wykryją zagrożenie włamaniem.

Aby zmniejszyć koszt inteligentnego mieszkania, warto zaplanować go już na etapie budowy domu. Wówczas od razu można rozprowadzić w budynku inteligentną instalację elektryczną, która daje o wiele więcej możliwości niż system zainstalowany w już istniejącym budynku z tradycyjną instalacją elektryczną. Na etapie budowy domu możesz zaplanować automatykę w swoim domu bardzo szczegółowo, uwzględniając nawet osobne sterowanie do dosłownie każdej żarówki.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Z roku na rok cena systemu inteligentnego domu staje się bardziej przystępna. Trudno jest wskazać konkretne kwoty, bo system inteligentnego budynku nie jest pojedynczym, zdefiniowanym od początku do końca produktem, który leży na sklepowej półce i czeka na zakup. System jest każdorazowo dostosowywany do potrzeb konkretnego użytkownika. Może mieć tylko podstawowe funkcje, ale można go poszerzać o wybrane dodatkowe. Oznacza to, że automatyka budynkowa może równie dobrze kosztować kilkanaście tysięcy złotych, jak i kilkadziesiąt. Np. system sterujący oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją/wentylacją oraz roletami w oknach kosztuje od 350 do 500 zł za mkw. domu.

Jak inteligentny dom może ochronić przed kradzieżą?

Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad tym, kto wchodzi na teren posiadłości, możesz nadać dostęp określonym osobom. Wyjeżdżasz, a ogrodnik musi raz w tygodniu zadbać o Twój ogród? Nadaj mu unikatowy PIN, który pozwoli mu na wejście. 

Inteligentny dom a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Systemy automatyki budynkowej jawią się jako doskonałe zabezpieczenie dla domu. Czego chcieć więcej? Cóż, jak każda technologia, także i ta może być zawodna. Co to oznacza? Że do systemu również można się włamać. Im droższy i bardziej zaawansowany, tym jest to trudniejsze, jednak nie niemożliwe. A urządzenia systemu gromadzą mnóstwo danych, których kradzież może obniżyć bezpieczeństwo domu do zera. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że o kradzieży wcale nie musisz wiedzieć. Cyberprzestępca wykorzysta skradzione dane w najdogodniejszym dla siebie momencie, tak, by było to jak najdotkliwsze dla Ciebie i dało mu jak najwyższy zysk.

Inteligentne kamery do monitoringu

Kamery IP wyróżniają się tym, że są w stanie w czasie rzeczywistym przesyłać rejestrowany obraz do sieci Internet, a to w efekcie umożliwia na podgląd tego, co dzieje się w domu (lub poza domem) właściwie z dowolnego miejsca na świecie na ekranie dedykowanej aplikacji.

Wybór inteligentnych kamer do monitoringu jest bardzo szeroki, a ich podstawowy podział to:

  • kamery zewnętrzne, których konstrukcja pozwala na używania ich na dworze. Nie jest im straszny deszcz lub niskie/wysokie temperatury otoczenia. Idealne do monitorowania bliskiego otoczenia miejsca zamieszkania;
  • kamery wewnętrzne przeznaczone przede wszystkim dla osób, które często pozostawiają mieszkanie bez opieki i potrzebują stałego podglądu na to, co dzieje się wewnątrz.

Bez względu na przeznaczenie kamery – wszystkie występują w przeróżnych kształtach ułatwiających montaż na różnych powierzchniach (na przykład sufitowe, naścienne, stołowe). Dzięki temu każdą z nich można zamontować w taki sposób, aby była jak najmniej zauważalna.

Dobrym (choć nieco droższym) wyborem są kamery z wbudowanym czujnikiem ruchu. Pozwala on zawiadomić zainteresowaną osobę, kiedy w polu widzenia urządzenia pojawi się niechciany „obiekt”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *