Dane kontaktowe:
Sanatorium „Ondraszek” to kameralny obiekt, położony w centrum Długopola-Zdroju. Ośrodek jest przystosowany do przyjmowania osób niepełnosprawnych, w tym gości poruszających się na wózkach inwalidzkich. Sanatorium dysponuje własnym terenem rekreacyjno–wypoczynkowym, który zlokalizowany jest bezpośrednio nad malowniczą rzeką Nysą Kłodzką.
Spis treści
Położenie geograficzne
Długopole-Zdrój to niewielka wieś uzdrowiskowa zlokalizowana w zachodniej Polsce. Miejscowość leży w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Kurort usytuowany jest nad rzeką Nysą Kłodzką, w Obniżeniu Bystrzycy Kłodzkiej.
Lokalizacja i dojazd
Sanatorium „Ondraszek” mieści się przy ulicy Zdrojowej 10a w Dłudopolu-Zdroju. Obiekt leży w centrum uzdrowiska. Jednym z jego atutów jest prywatny teren rekreacyjny zlokalizowany bezpośrednio nad Nysą Kłodzką.
To nie jedyna zaleta tej lokalizacji. W niewielkiej odległości od ośrodka znajdują się ważne punkty, w tym:
- sklepy spożywcze i wielobranżowe – 50 m,
- kaplica uzdrowiskowa (w lewym skrzydle szpitala „Mieszko”) – 50 m,
- przechowalnia rowerów i nart (Szpital uzdrowiskowy „Mieszko”) – 50 m,
- Park Uzdrowiskowy z Pijalnią Uzdrowiskową – 150 m,
- Zakład Przyrodoleczniczy „Karol” – 150 m,
- przystanek autobusowy – 150 m,
- stacja kolejowa – 1000 m.
Do sanatorium można bez większych problemów dojechać autobusem i pociągiem. Możliwy jest też dojazd prywatnym samochodem. W niewielkiej odległości od Długopola biegnie droga krajowa nr 33, łącząca Kłodzko z granicą z Czechami w Boboszowie.
Warunki lokatorskie
,,Ondraszek” to kameralny ośrodek, wybudowany w 1974 roku. W 2000 roku obiekt przeszedł kapitalny remont. Obecnie dysponuje 56 miejscami noclegowymi w gustownie urządzonych pokojach 1-, 2- i 3-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. W każdym z nich znajduje się telewizor i czajnik.
Budynek przystosowany jest do przyjmowania osób niepełnosprawnych. Na miejscu znajduje się winda osobowa oraz pokoje dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Inne udogodnienia dla gości to:
- opieka lekarska i pielęgniarska,
- świetlica – sala wielofunkcyjna,
- teren rekreacyjno–wypoczynkowy,
- bankomat,
- parking niestrzeżony płatny,
- dostęp do Wi-Fi.
Specjalizacja leczenia
Główne profile leczenia w Uzdrowisku Długopole-Zdrój to:
- choroby krwi i układu krwiotwórczego,
- choroby ortopedyczno-urazowe,
- choroby naczyń obwodowych,
- choroby reumatologiczne,
- choroby układu trawienia,
- cukrzyca.
Zabiegi
Sanatorium „Ondraszek” w Długopolu-Zdroju nie dysponuje własną bazą zabiegową. Kuracjusze mogą jednak korzystać z bogatej oferty zabiegów leczniczych w innych obiektach należących do uzdrowiska:
- Zakład Przyrodoleczniczy „Karol” – hydroterapia, balneoterapia, fizykoterapia, kinezyterapia, masaże, zabiegi relaksacyjne;
- Szpital Uzdrowiskowy „Mieszko” – hydroterapia, fizykoterapia, kinezyterapia, masaże, zabiegi relaksacyjne;
- SPA Medical „Dwór Elizy” – gimnastyka w basenie, basen, sauny.
Atrakcje turystyczne
Dom Zdrojowy w Długopolu-Zdroju to centralny obiekt uzdrowiska i jedna z jego największych atrakcji. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to wybudowano tu drewnianą halę spacerową. W 1930 roku obiekt został zmodernizowany. Po II wojnie światowej Dom Zdrojowy rozrósł się o kawiarnię, świetlicę i czytelnię. Obecnie Dom Zdrojowy jest ważnym miejscem spotkań kuracjuszy i turystów. W budynku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie można spróbować wody z tutejszych źródeł. Jakie jeszcze atrakcje czekają na kuracjuszy? Oto kilka z nich:
- Park Zdrojowy,
- Kościół świętych Piotra i Pawła,
- Pijalnia Uzdrowiskowa,
- Dom Zdrojowy,
- Jaskinia Solna Jama,
- Ruiny Zamku Szczerba w Gniewoszowie.
Fot.: www.uzdrowisko-ladek.pl