Sanatorium „Gracja” w Świeradowie-Zdroju to jeden z obiektów mieszkalnych należących do Uzdrowiska Świeradów. Ośrodek dysponuje 52 miejscami noclegowymi w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami. Na miejscu dostępna jest również jadalnia i całodobowa dyżurka pielęgniarska. Cały obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Położenie geograficzne
Świeradów-Zdrój to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, w powiecie lubańskim. Geograficznie leży na Dolnym Śląsku, w Sudetach Zachodnich, niedaleko Jeleniej Góry. Miejscowość sąsiaduje z gminami: Mirsk i Leśna oraz z Czechami.
Lokalizacja i dojazd
„Gracja” mieści się przy ulicy Parkowej 3 w Świeradowie-Zdroju. Obiekt położony jest w samym sercu uzdrowiska, na skraju Parku Zdrojowego. W niewielkiej odległości od sanatorium znajduje się główny deptak, Dom Zdrojowy oraz kawiarnia ,,Zdrojowa Cafe”.
Jak dojechać do Świeradowa-Zdroju? Dojazd możliwy jest na przykład samochodem. W mieście krzyżują się dwie drogi wojewódzkie (DW362 i DW358). Transport do uzdrowiska oferuje również PKS Jelenia Góra zapewniający połączenia z Jeleniej Góry i Wrocławia.
Na terenie miasta funkcjonuje Izerska Komunikacja Autobusowa, zapewniająca w dni robocze połączenia w obrębie powiatu lubańskiego. Linia nr 12 z Lubania do Świeradowa-Zdroju uruchamiana jest również w weekendy.
Warunki lokatorskie
Ośrodek dysponuje 52 miejscami noclegowymi w pokojach 2- i 3-osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. W każdym z pokoi znajduje się radioodbiornik, telewizor (za dodatkową odpłatnością), a także zestaw do parzenia kawy i herbaty.
Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na miejscu znajduje się jadalnia oraz całodobowa dyżurka pielęgniarska. Przed budynkiem znajduje się płatny parking niestrzeżony.

Specjalizacja leczenia
Uzdrowisko Świeradów-Zdrój specjalizuje się w leczeniu różnorodnych schorzeń. Główne profile leczenia to:
- choroby ortopedyczno-urazowe (ortopedia),
- choroby reumatologiczne (reumatologia),
- choroby górnych dróg oddechowych (laryngologia),
- choroby układu nerwowego (neurologia).
Zabiegi
Sanatorium ,,Gracja” nie dysponuje własną bazą zabiegową. W budynku znajduje się jedynie całodobowa dyżurka pielęgniarska. Kuracjusze mogą jednak korzystać z zabiegów w innych obiektach należących do Uzdrowiska Świeradów. Oferta wykonywanych zabiegów leczniczych obejmuje m.in.:
- zabiegi z zakresu fizykoterapii – diadynamik, elektrostymulacja, fala uderzeniowa, galwanizacja, jonoforeza, lampa Sollux i Bioptron, laseroterapia, magnetronik, tonoliza, ultradźwięki;
- zabiegi wodolecznicze i balneologiczne – fasony borowinowe, hydromasaż, inhalacje, kąpiel borowinowa, kąpiel ozonowa, kąpiel radoczynna, kąpiel świerkowa, kąpiel w wodzie mineralnej, kąpiel perełkowa, okłady parafinowe, zawijania borowinowe;
- zabiegi z zakresu kinezyterapii – gimnastyka indywidualna i zbiorowa, gimnastyka w basenie, ćwiczenia na przyrządach, nordic walking;
- masaże – masaż pulsacyjny BOA, masaż suchy, masaż wibracyjny, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, suchy masaż wodny.
Atrakcje turystyczne
Świeradów-Zdrój to nie tylko ośrodek leczniczy, ale również malownicza miejscowość, bogata w różnorodne atrakcje dla turystów. Wiele z nich niesie ze sobą unikalny charakter uzdrowiskowy, takie jak Pijalnia Wód Mineralnych czy Park Zdrojowy. Jednak jednym z najbardziej fascynujących punktów jest wieża widokowa „Sky Walk”, z której można podziwiać rozległe widoki na Sudety. Z jej szczytu można także zjechać specjalną zjeżdżalnią o długości 105 metrów, co stanowi dodatkową atrakcję dla odwiedzających. W Świeradowie i okolicy warto odwiedzić też inne miejsca, w tym m.in.:
- Czarci Młyn,
- SKI&SUN Świeradów Zdrój,
- Wodospad Kwisy,
- Muzeum Zdrojowe,
- Łazienki Marii – Zakład Kuracji Borowinowej,
- Ogród dydaktyczny Izery Trzech Żywiołów,
- Izerski Park Ciemnego Nieba.
Fot.: www.uzdrowisko-swieradow.pl