Jak poradzić sobie z chorobą bliskiej osoby – jak dostosować się do sytuacji?

jak poradzić sobie z chorobą seniora

Wraz z seniorem chorującym przewlekle cierpi cała rodzina. Bardzo ważnym elementem terapeutycznym w każdym przypadku jest udzielenie mu wsparcia. Silne i dobre relacje z chorym pomagają wspólnie przetrwać kryzys. Jak radzić sobie z chorobą bliskiej osoby?

Choroba bliskiego – jak reagujemy?

Informacja o chorobie bliskiej nam osoby to najczęściej bardzo trudne przeżycie. Zwykle potrzebujemy czasu, by się z nią oswoić, najpierw reagując niedowierzaniem zmieszanym ze złością, a następnie akceptując stan rzeczy i próbując znaleźć wyjście z impasu. Wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej dolegliwości zdrowotnych, co zwiększa prawdopodobieństwo choroby wśród naszego członka rodziny.

Niezależnie od diagnozy i prywatnego podejścia do sprawy przede wszystkim w trudnych chwilach powinniśmy wspierać bliskiego, ochoczo pokazując gotowość do wspólnego zmagania się z chorobą.

Jak pojawienie się przewlekłej choroby w rodzinie wpływa na jej członków?

Choroba przewlekła oznacza konieczność przeorganizowania domu. To przecież dolegliwość o wiele większej rangi niż standardowe przeziębienie (a i to potrafi nieźle zmącić familijną harmonię). Przede wszystkim zmaganie się z chorobą bliskiego oznacza konieczność podporządkowania swojego życia nowym czynnościom niezbędnym do opieki nad chorym.

Jak radzić sobie z silnymi emocjami?

Wraz z wiadomością o chorobie bliskiego zaczynają targać nami silne emocje. Płacz i smutek, żal oraz gniew przeplatają się z okresami radości popartej nadzieją na wyleczenie. Kluczem jest odpowiednie dostosowanie palety emocji do swoich potrzeb i możliwości radzenia sobie ze stresem. Jeśli nie będzie w stanie zrobić tego samodzielnie, konieczne stanie się skorzystanie z pomocy specjalisty.

Pomoc choremu – dom czy szpital?

Czasem stan zdrowia bliskiego uniemożliwia sprawowanie nad nim opieki domowej. W niektórych przypadkach taka możliwość istnieje, lecz należy poprzedzić ją krótkim szkoleniem. Opieka paliatywna w sytuacji, gdy objawy choroby się nasilają, to bardzo złożone zagadnienie, a także trudny i kontrowersyjny temat. Często wykracza ona ponad możliwości opieki, jaką jest w stanie zagwarantować rodzina. Sprzeciw wobec opieki paliatywnej domowej nad umierającym seniorem często bywa nierozumiany społecznie i może budzić skrajnie nieprzyjemne reakcje otoczenia.

Jak znaleźć swój sposób na poradzenie sobie z sytuacją?

Sytuacja, w której mamy pewność, że danej osoby nie da się uratować (gdy w grę wchodzi np. choroba nowotworowa), to ogromne obciążenie psychiczne. W reakcji obronnej niektórzy z nas zamykają się w sobie; uciekają w samotność. Inni sięgają po używki. Dla ukojenia atmosfery często konieczne staje się skorzystanie z grup wsparcia.

W jeszcze innych przypadkach to chory razem z bliskimi wzajemnie dają sobie wsparcie. Dużo rozmawiają o nowej sytuacji i wspólnie stawiają jej czoła. Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie się próbowało poradzić sobie z tak przykrą wiadomością, trzeba koniecznie pamiętać, że przede wszystkim cierpi osoba chora. Trzeba jak najbardziej starać się zapewnić jej największy komfort psychiczny, jaki tylko będzie możliwy w takich okolicznościach.

Dlaczego rozmowa jest ważna?

Członkowie rodziny mogą pomóc swoim bliskim na różnych płaszczyznach. Przy wspieraniu najważniejsze jest to, by się nie poddawać. Załamanie, choć to najłatwiejsza z opcji, jest elementem, który później najtrudniej przezwyciężyć. Wsłuchujmy się w potrzeby bliskiego, które powinny być drogowskazem dla naszego postępowania. Jeżeli bliski nie ma ochoty na rozmowę o chorobie, usilnie nie drążmy tego tematu, lecz rozmawiajmy z osobą chorą o tym, co sprawia jej przyjemność. Jeśli bardzo się interesuje zwykłymi, codziennymi sprawami w życiu rodzinnym, to tych tematów należy się trzymać.

Oczywiście nie znaczy to, że od trudnych tematów powinniśmy uciekać. Jeżeli nie potrafimy ich poruszać, gdyż nie mamy psychicznej siły na trudne tematy, skorzystajmy z pomocy kogoś mającego więcej odwagi w tym zakresie: inna członka rodziny albo psychologa.

Empatyczna rozmowa działa uspokajająco. W trudnej sytuacji w pierwszej kolejności powinniśmy dążyć do tego, by pomóc choremu. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, możemy skorzystać z grup wsparcia. Proces zdrowienia nie zawsze jest prosty, ale nawet proste komunikaty wydawane osobie chorej są pomocne w sytuacjach trudnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *