Ewa Kasprzyk o intymności po sześćdziesiątce

Ewa Kasprzyk

Intymność po sześćdziesiątce to temat często owiany mitami i nieporozumieniami mogącymi wpłynąć na jakość naszych relacji. Jak wraz z wiekiem zmienia się podejście do bliskości? Ewa Kasprzyk postanowiła uchylić rąbka tajemnicy.

Zmiany fizjologiczne a intymność

Z wiekiem ciało przechodzi przez wiele faz, a subtelności fizjologiczne mogą wpłynąć na nasze relacje intymne. Nie jest tajemnicą, że to hormony odgrywają w tym kluczową rolę. Spadek poziomu estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn może wpłynąć na nasze pragnienia i odczucia w sypialni. Jednak to, że hormony szaleją, nie oznacza końca przyjemności ani dla kobiety, ani dla mężczyzny.

Nie dajcie się nabrać! Słyszymy wiele opowieści o tym, jak z wiekiem libido maleje, ale czy naprawdę tak jest? Owszem bywają momenty, w których jesteśmy mniej zainteresowani bliskością, ale wiele z tych zmian jest wynikiem czynników zewnętrznych takich jak stres czy zażywane leki. Poza tym intymność to nie tylko akt fizyczny. To bliskość emocjonalna często zwiększa pożądanie.

Znaczenie emocjonalne intymności po sześćdziesiątce

Nie jest nigdy za późno, by poznawać kogoś na nowo, odkrywać wspólne pasje i tworzyć wspomnienia. To czas, gdy naprawdę możemy docenić drobne gesty, spokojne chwile i skarby, jakie przynosi każdy nowy dzień spędzony razem.

Intymność w życiu pary to coś więcej niż seks. To głębokie poczucie bliskości, zaufania i zrozumienia między partnerami. W życiu intymnym mężczyzn i kobiet ważna jest nie tylko przyjemność, ale także dbanie o swoje potrzeby i potrzeby partnera. Niezależnie od tego, co się dzieje w naszym życiu, intymność zwykle pełni ważną rolę w utrzymaniu bliskości i zaangażowania w związku. Seksualność to prawda naszego życia, ale intymność to opowieść, którą tworzymy razem z partnerem w sypialni i poza nią.

intymność

Nie ma wątpliwości, że język jest mostem między duszami. Komunikacja jest kluczem, nie tylko w młodości, ale przede wszystkim w dojrzalszych latach, kiedy doświadczenie pozwala nam lepiej wyrażać swoje uczucia, pragnienia i obawy. Otwarta i uczciwa rozmowa z partnerem lub partnerką pozwala na pogłębienie bliskości i zrozumienie siebie nawzajem na poziomie, którego nie można osiągnąć w inny sposób.

Wraz z doświadczeniem zwykle przychodzi mądrość i zdolność do głębokiego zaufania. Zaufanie jest fundamentem każdej silnej relacji, a doświadczenie pomaga lepiej zrozumieć, jak to zaufanie budować i pielęgnować. Gdy ufamy sobie nawzajem, stajemy się bardziej otwarci, dzielimy się swoimi myślami, uczuciami i marzeniami i pogłębiamy intymność.

Ewa Kasprzyk o życiu erotycznym po sześćdziesiątce

Ewa Kasprzyk niedawno opowiedziała o swoich doświadczeniach z branży oraz o intymności w dojrzałym wieku. Aktorka z kultowego filmu „Kogel-mogel” i znana z seriali takich jak „Złotopolscy” czy „Magda M” w podcaście „Wojewódzki Kędzierski” przyznała, że nie rozumie, dlaczego w Polsce jest tak trudno mówić otwarcie o życiu intymnym. Dla niej bliskość, nawet po sześćdziesiątce, jest czymś naturalnym.

Podczas dyskusji z Kubą Wojewódzkim na temat intymności przyznała: „W młodości miałam inny obraz osób w średnim wieku. Teraz widzę, że intymność po sześćdziesiątce jest czymś naturalnym i potwierdzonym naukowo”. Dodała, że mimo upływu lat „zawsze jest czas na bliskość”.

Przy okazji wspomniała swoje wcześniejsze deklaracje. „Powiedziałam kiedyś, że bardziej kojarzę się z seksem niż z geriatrią”.

Wskazówki dla par

Bliskość to nie tylko sfera fizyczna. Emocje, rozmowy, dotyk, wspólne spędzanie czasu – to wszystko w połączeniu tworzy głębokie więzi. Znajdźcie wspólne pasje, które pozwolą Wam spędzać czas razem: taniec, joga, gotowanie albo oglądanie filmów, dzierżąc w dłoni kubek ciepłej herbaty. Róbcie to, co obojgu z Was sprawia przyjemność.

Korzystanie z pomocy specjalistów w zakresie zdrowia seksualnego

Nie bójmy się słowa „specjalista”. W dzisiejszych czasach seksuologia to dziedzina medycyny jak każda inna, oferująca pomoc parom w różnym wieku. Jeśli chcecie, by Wasze życie seksualne zyskało jakość, konsultacja się z ekspertem może być niezwykle wartościowa. Wasze do tej pory skrywane problemy wreszcie ujrzą światło dzienne i będą mogły zostać rozwiązane.

Kobieta uwikłana w stereotypy czasami myśli, że: „Tak to musi wyglądać”. Tym samym zgadza się na niesatysfakcjonujące życie intymne, w którym nie spełnia swoich potrzeb, a wyłącznie potrzeby drugiej osoby. To błąd, który pewnego dnia może poważnie zaważyć na przyszłości.

Rola aktywności fizycznej i diety w utrzymaniu zdrowej intymności

W jaki jeszcze sposób można poprawić relacje intymne? Jeść zdrowo i ćwiczyć. Aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, co bezpośrednio wpływa na nasze doznania w sypialni. Ale to nie wszystko. Regularne ćwiczenia, takie jak aerobik, jogging czy joga, mogą podnieść poziom energii, poprawić nastrój i zwiększyć libido. Endorfiny uwolnione podczas treningu sprawią, że poczujemy się bardziej zrelaksowani i pewni siebie.

Tak jak sport, tak i zdrowe jedzenie sprzyja intymności. Składniki odżywcze takie jak cynk, witamina E czy tłuszcze omega-3, mają zbawienny wpływ na zdrowie seksualne. Do swojego menu warto włączyć afrodyzjaki, takie jak czekolada, ostrygi, orzechy czy awokado. Nie pijmy zbyt dużo alkoholu, unikajmy tłuszczów trans i cukru.

Mity i stereotypy dotyczące intymności po sześćdziesiątce

Czas zburzyć pewne mity. Po pierwsze, nie jest prawdą, że z wiekiem powszechnie tracimy zainteresowanie intymnością. W rzeczywistości, wiele osób odkrywa na nowo swoją seksualność w późniejszym wieku i czerpie z tego ogromną radość. Nie ma określonego wieku, po przekroczeniu którego pragnienie bliskości znika.

intymność w dojrzałym wieku

Po drugie, mimo że wraz z wiekiem możemy napotkać na pewne fizjologiczne zmiany, nie oznaczają one końca życia seksualnego. Wiele z nich można skutecznie zminimalizować lub przeciwdziałać im za pomocą diety i ćwiczeń.

Często to, co społeczeństwo myśli o seksualności w starszym wieku, jest zakorzenione w stereotypach. W kulturze popularnej dominuje przekonanie, że życie intymne jest zarezerwowane dla młodych. Czy to prawda? Oczywiście, że nie! Każdy z nas ma prawo do przeżywania swojej seksualności w pełni niezależnie od tego, ile ma lat.

Edukacja seksualna to nie tylko lekcje dla nastolatków. Osoby w każdym wieku mogą korzystać z edukacji w zakresie zdrowia seksualnego. Dostęp do rzetelnej wiedzy pozwala rozwiać mity, zbudować pewność siebie i cieszyć się pełnią intymności.

Fot. główne: Ewa Kasprzyk / materiały promocyjne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *