Zanurz się w lekturze: 8 tomiszczy, po które warto sięgnąć

8 tomiszczy

We współczesnym świecie żyje się szybko. W tym zgiełku warto jednak czasem zatrzymać się chociaż na chwilę, aby oddać się literaturze, zdolnej do wypełnienia serc i umysłów nieskończonym bogactwem treści. Oto lista ośmiu tomów, które powinny znaleźć się na półce każdego miłośnika literatury.

Księgi Jakubowe

„Księgi Jakubowe” autorstwa Olgi Tokarczuk, wydane przez Wydawnictwo Literackie, to dzieło nagrodzonej polskiej noblistki. Otrzymało wiele wyróżnień, w tym Nagrodę Literacką „Nike” i Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

księgi jakubowe

To monumentalne dzieło skupia się na postaci Jakuba Lejbowicza Franka. Tajemniczy przybysz z odległej Smyrny zaczyna głosić idee, które szybko dzielą społeczność żydowską. Dla jednych to heretyk, a dla innych zbawca.

Niewyczerpany żart

Kolejna książka to „Niewyczerpany żart” Davida Fostera Wallace’a, wydana przez Wydawnictwo W.A.B. Jest to obszerny tom odnoszący się do wpływu rozrywki na życie ludzi w kontekście amerykańskiej popkultury.

niewyczerpany żart

To książka portretująca dysfunkcyjną rodzinę, zgłębiająca zasadnicze pytania o kondycję człowieka i o rozrywkę: czym ona jest i dlaczego w tak dużym stopniu zdominowała nasze życie.

Grona gniewu

„Grona gniewu” Johna Steinbecka, wydane przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka, przeniosą nas do Ameryki lat 30.

grona gniewu

Rodzina Joadów decyduje się opuścić rodzinną Oklahomę i w poszukiwaniu pracy przenieść się do Kalifornii. Niestety, gdy docierają na miejsce, okazuje się, że nie ma ono nic wspólnego z krainą mlekiem i miodem płynącą. Zamieszkują ją farmerzy dotknięci bezrobociem i ledwo wiążący koniec z końcem. Joadów czeka burzliwa walka o lepsze jutro.

Wyznaję

„Wyznaję” to dzieło, które stworzył Jaume Cabré, wydane przez Wydawnictwo Marginesy. Ta głęboka powieść skupia się na tematyce miłości i samotności.

wyznaję

To wyznanie miłosne i spowiedź człowieka starającego się przeniknąć istotę zła. Historia chłopca dorastającego samotnie wśród książek, który za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec zagłębia się w mroki hiszpańskiej inkwizycji i dwudziestowiecznej Europy.

Droga królów

Brandon Sanderson, znany z tworzenia epickich światach fantasy, prezentuje „Drogę królów” dzięki Wydawnictwu Mag.

droga królów

W książce obserwujemy cztery postaci. Pierwszą jest chirurg, zmuszony do zostania żołnierzem w brutalnej wojnie. Drugą – morderca, który płacze, kiedy zabija. Trzecią oszust, a ostatnią wojownik owładnięty żądzą krwi. Czy świat może wypełnić magia, a w sercach może zagościć honor?

Szczygieł

„Szczygieł” Donny Tartt, wydany przez Wydawnictwo Znak Literanova, zabiera nas w podróż po życiu Theo Deckera po traumatycznym incydencie w muzeum. Z ruin wykrada niewielki, ale fascynujący obraz. To ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu.

szczygieł

Książka jest klasyczną opowieścią o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa oraz bezlitosnych kolejach losu.

Serce jak smoła

Robert Galbraith w „Sercu jak smoła” opublikowanym przez Wydawnictwo Dolnośląskie. W agencji detektywistycznej Cormorana Strike’a i Robin Ellacott zjawia się roztrzęsiona młoda kobieta i błaga o rozmowę. To współtwórczyni popularnej kreskówki. Zdesperowana Edie prosi o ustalenie jej prawdziwej tożsamości.

serce jak smoła

Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1

Na zakończenie tej literackiej podróży polecamy dzieło „Antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1”, redagowana przez Mariusza Szczygła i wydana przez Wydawnictwo Czarne, to hołd złożony polskiej szkole reportażu, prezentujący zbiór tekstów ciekawych, a często niesłusznie zapomnianych.

antologia polskiego reportażu XX wieku. Tom 1

Współczesne życie pełne jest powierzchowności. Warto jednak pamiętać, że prawdziwa mądrość, emocje i inspiracje często kryją się w obszernych tomach. W zgiełku dnia warto więc znaleźć chwilę na pogłębioną lekturę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *