Krystyna Prońko zamierza wystąpić na Eurowizji

Krystyna Prońko

Krystyna Prońko, znana na polskiej scenie muzycznej ikona jazzu, w wieku 77 lat postanowiła podbić Eurowizję. Zgłosiła swój najnowszy utwór „Tempus Fugit” do krajowych eliminacji, mając nadzieję na wygranie preselekcji i reprezentowanie naszego kraju na międzynarodowej arenie.

Krystyna Prońko – od rodzinnych występów do ogólnopolskiej sceny muzycznej

Krystyna Prońko urodziła się w styczniu 1947 roku, a ogólnopolski rozgłos zyskała w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Nie ograniczała się do występów na scenie – również uczyła i pełniła rolę producentki muzycznej. Co przyczyniło się do jej sukcesu? Otóż, wsparcie rodziny, również związanej z muzyką.

Pasja do muzyki towarzyszyła jej od najmłodszych lat. W 1968 roku wraz z rodzeństwem i przyjaciółmi założyła zespół „Reflex”. Każdy z członków wnosił do grupy coś wyjątkowego – od talentu wokalnego po umiejętności instrumentalne. Już rok później zespół doceniono na festiwalu muzycznym. Studiowała na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki wyróżniony nagrodą rektorską rektora Henryka Mikołaja Góreckiego.

Krystyna Prońko

Krystyna Prońko nie tylko zdobywała laury na krajowych konkursach piosenki, ale także z entuzjazmem uczestniczyła w festiwalach i koncertach, często wspierając innych artystów. Zawsze podkreślała swoje zainteresowanie różnorodnością gatunków muzycznych. Była zapraszana na prestiżowe wydarzenia muzyczne w wielu krajach, w tym w Czechosłowacji, ZSRR, Szwecji, NRD i Stanach Zjednoczonych.

Lata usłane sukcesami

W 1974 za utwór „Papierowe ptaki” otrzymała nagrodę za najlepszą aranżację podczas 12 KFPP w Opolu. W 1975 roku wydała pierwszy solowy album i zdobyła główną nagrodę na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

W 1991 założyła własne wydawnictwo płytowe Power Music. W latach 1992–1995 zajmowała się dziennikarstwem muzycznym, prowadziła wiele autorskich programów radiowych. Wielokrotnie prowadziła warsztaty bluesowe dla wokalistów w Bolesławcu.

Od października 2001 roku kierowała klasą śpiewu na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie. Wraz z Markiem Kościkiewiczem i Markiem Tysperem wiosną 2010 zasiadała w jury pierwszej edycji programu TVP1 Śpiewaj i walcz. W 2013 wystąpiła na gali jubileuszowej – Opole! Kocham Cię. Teraz postanowiła zaśpiewać na Eurowizji.

Krystyna Prońko chce zaśpiewać na Eurowizji

Eurowizja od lat wywołuje mieszane uczucia. Dla jednych to synonim kiczu, dla innych – okazja do podziwiania różnorodności muzycznej i spektakularnych występów. Mimo że czasem przepych wizualny przysłania muzyczne walory, to wśród uczestników nie brakuje artystów z talentem. W Polsce emocje zawsze rosną wokół wyboru krajowego reprezentanta i nawet sceptyczni fani tradycyjnie trzymają kciuki za polskich wykonawców podczas półfinałów.

wokalistka Krystyna Prońko

Na listę chętnych do reprezentowania Polski wpisała się nieoczekiwanie Krystyna Prońko. Co prawda Prońko nie powiedziała wprost słowa: „potwierdzam”, ale na swoim profilu na Instagramie publikowała „ścieżki” do postów z taką informacją.

Jej kandydatura to zaskoczenie, ponieważ Eurowizja kojarzy się głównie z młodymi artystami. Prońko, z niezaprzeczalnym bagażem doświadczeń i takimi hitami jak „Jesteś lekiem na całe zło” czy „Psalm stojących w kolejce” na koncie, niewątpliwie może wnieść na konkurs dojrzałość i klasę. Swoją decyzję o starcie podjęła niemal w ostatniej chwili. Jej udział mógłby być ciekawym akcentem podczas 68 edycji Eurowizji, która odbędzie się w Malmö, w Szwecji.

Do polskich preselekcji do Eurowizji 2024 wpłynął utwór „Tempus Fugit” w wykonaniu Prońko. Piosenkę skomponował Mietek Jurecki do słów Staszka Głowacza. Premiera odbyła się 2 lutego, czyli w dniu zamknięcia zgłoszeń do preselekcji.

Wkrótce poznamy zwycięzcę

Komisja konkursowa dokonała selekcji spośród wszystkich kandydatów i wybrała tego, który będzie miał zaszczyt reprezentować Polskę na Eurowizji. Nie wiadomo jednak, czy najnowsza piosenka znanej artystki, nosząca tytuł „Tempus Fugit”, podbije serca słuchaczy w Europie. Odpowiedź na to pytanie poznamy wkrótce. TVP oficjalnie ogłosi to w poniedziałkowym wydaniu Pytania na Śniadanie.

Do grona potencjalnych kandydatów do reprezentowania Polski na Eurowizji 2024, oprócz Krystyny Prońko, zaliczono m.in. Justynę Steczkowską, grupę Dagadana z możliwym udziałem Kayah, Marcina Maciejczaka, Lunę i Edytę Górniak.

Fot. Wikipedia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *