Franciszek Pieczka – życiowa historia „Gustlika”

Franciszek Pieczka

Franciszek Pieczka to aktor doskonale znany zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Ponad 100 większych i mniejszych ról filmowych i bogaty dorobek teatralny zapewniły mu miejsce w panteonie najwybitniejszych polskich artystów. Nie każdy jednak zna koleje losu Franciszka Pieczki, które doprowadziły go do sławy.

Młodość Franciszka Pieczki

Franciszek Maksymilian Pieczka przyszedł na świat 18 stycznia 1928 roku w Godowie, na Śląsku, gdzie również spędził swoje dzieciństwo. Jego matką była Waleria Pieczka, z domu Popek, a ojcem – śląski powstaniec, po którym przyszły aktor otrzymał imię. Franciszek był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa. W dzieciństwie próbował swoich sił w grze na organach (jego ojciec pełnił funkcję kościelnego). Mimo to codzienność Franciszka wypełniały zajęcia typowe dla tamtego regionu – wypasanie krów na łąkach przy rzece Olza oraz prace rolnicze.

Franciszek od najmłodszych interesował się kinem. Seanse odbywały się w Wodzisławiu Śląskim, oddalonym o kilka kilometrów od Godowa, co nie było przeszkodą dla młodego Pieczki. Regularnie odwiedzał też Zawadę, pobliską miejscowość, w której zbierali się kinomaniacy. W okresie dojrzewania zaczął poważnie rozważać karierę aktorską. Mimo sceptycznego nastawienia ojca, który uważał, że aktorstwo nie gwarantuje stabilności w życiu, młody Franciszek nie zrezygnował ze swoich marzeń.

Franciszek Pieczka

Fot. 1: Franciszek Pieczka

Po II wojnie światowej pracował jako górnik; przeżył oberwanie się stropu chodnika. Wiedziony namową ojca rozpoczął studia na gliwickiej politechnice, jednak ostatecznie po miesiącu nauki wybrał studia aktorskie. Swoich sił spróbował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Uczelnię ukończył w 1954 roku.

Teatralny debiut

Po studiach został zatrudniony w Jeleniej Górze, w Teatrze Dolnośląskim. Na jego deskach zadebiutował w czerwcu 1954 – zagrał Majstra w spektaklu „Pilnie poszukiwany”. Następnie swój talent rozwijał, grając w „Chwastach”, „Domu na Twardej” i komedii „Gwałtu, co się dzieje!” Aleksandra Fredry.

Mimo oferty pracy w Teatrze Polskim w Warszawie, zaproponowanej przez Arnolda Szyfmana, zdecydował się na przeniesienie do Teatru Ludowego w Nowej Hucie, kierowanego przez Krystynę Skuszankę. W ramach angażu wcielał się w Senatora w „Dziadach”, Horodniczego w „Rewizorze”. Grał w „Geniuszu sierocym”, „Stanie oblężenia” oraz „Myszach i ludziach”.

odcisk dłoni Pieczki

Fot. 2: odcisk dłoni i podpis F. Pieczki w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach

Po przygodzie w Starym Teatrze i Teatrze Dramatycznym związał się w latach 70. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie kontynuował swoją aktorską karierę przez kolejne 40 lat.

Pamiętne role Franciszka Pieczki

Franciszek Pieczka na srebrnym ekranie zadebiutował w filmie „Pokolenie” (1954) Andrzeja Wajdy, gdzie u boku Wiesława Gołasa zagrał niemieckiego żołnierza. Pojawił się również w filmach „Zagubione uczucia” Zarzyckiego oraz „Kalosze szczęścia” Antoniego Bohdziewicza, a potem w „Matce Joannie od Aniołów” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

W 1964 roku Pieczka zagrał w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, adaptacji powieści Jana Potockiego. Przełomem w jego karierze był rok 1966 i rozpoczęcie zdjęć do serialu „Czterej pancerni i pies”, gdzie wcielił się w postać Gustlika Jeleń, członka załogi czołgu „Rudy”.

Pieczka w serialu Czterej pancerni i pies

Fot. 3: Pieczka w serialu „Czterej pancerni i pies”

Podczas pracy nad serialem, Pieczka wystąpił również w filmach Henryka Kluby – „Chudy i inni” oraz „Słońce wschodzi raz na dzień” (1967). Zagrał też postać proboszcza w „Chłopach” Jana Rybkowskiego.

W „Żywocie Mateusza” Witolda Leszczyńskiego, adaptacji norweskiej powieści „Ptaki” Tarjei Vesaasa, Pieczka miał okazję wykreować tragiczną postać nadwrażliwego mężczyzny o duszy dziecka. W powrocie do współpracy z Andrzejem Wajdą, w filmie „Wesele” (1973), Pieczka wcielił się w postać Czepca. W „Austerii” (1982) Kawalerowicza zagrał starego Żyda, gospodarza tytułowej karczmy. W „Quo vadis” (2001) wcielił się w postać św. Piotra. W 2008 roku zagrał Alę Lewisa w spektaklu „Słoneczni chłopcy” Neila Simona, reżyserowanym przez Macieja Wojtyszkę. W późniejszych latach, dużą popularność przyniosła mu rola Stacha Japycza w serialu „Ranczo”, emitowanym z przerwami od 2006 do 2016 roku.

Występował w spektaklach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego i Zygmunta Huebnera. Grał w filmach takich jak „Dwa księżyce”, „Szabla od komendanta” czy „Historia kina w Popielawach”.

Fot. 4: Franciszek Pieczka odbiera gratulacje po odznaczeniu go Orderem Orła Białego (2017)

Ważniejsze nagrody i odznaczenia Pieczki

Pieczka był wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoje role filmowe i teatralne, a także za wkład w rozwój sztuki. Do najważniejszych nagród przyznanych Pieczce należą:

  • 1960 – Nagroda im. Jaracza przyznawana przez SPATiF; Nagroda miasta Krakowa;
  • 1967 – Nagroda Ministra Obrony Narodowej I stopnia (zespołowa) za rolę w serialu „Czterej pancerni i pies” w reżyserii Konrada Nałęckiego;
  • 1974 – Złoty Krzyż Zasługi;
  • 1980 – Zasłużony Działacz Kultury; Wyróżnienie za rolę Szczepana w spektaklu Teatru TV Złodziej Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szlachtycza na 20. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych;
  • 1984 – Złoty Ekran za rok 1983 – nagroda przyznawana przez tygodnik „Ekran”;
  • 1985 – Nagroda im. Gustawa Morcinka;
  • 1993 – Nagroda za pierwszoplanową rolę męską w filmie „Jańcio Wodnik” Jana Jakuba Kolskiego na 18. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku;
  • 1994 – Nagroda główna za tytułową rolę w filmie „Jańcio Wodnik” Jana Jakuba Kolskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Krajów Nadbałtyckich w Kaliningradzie;
  • 1996 – Wielki Splendor – nagroda Teatru Polskiego Radia;
  • 1996 – Nagroda za rolę Żyda w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Nazara w Teatrze Powszechnym w Warszawie na 21. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych;
  • 1998 – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Nagroda Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie;
  • 2001 – Honorowa Złota Lampka Górnicza przyznana przez Komitet Organizacyjny 32. Rybnickich Dni Literatury, Nagroda Kulturalna Śląska przyznawana przez rząd Dolnej Saksonii za popularyzację śląskiej kultury;
  • 2008 – Złoty Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze;
  • 2009 – Nagroda im. Cypriana Norwida w dziedzinie teatru za rolę Ala Lewisa w spektaklu „Słoneczni chłopcy” w reżyserii Macieja Wojtyszki w Teatrze Powszechnym w Warszawie; Tarnowska Nagroda Filmowa – nagroda za całokształt twórczości; Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Super Wiktor (nagroda Akademii Telewizyjnej) za całokształt osiągnięć;
  • 2011 – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej”;
  • 2015 – Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia za „konsekwentne pielęgnowanie etosu śląskiego oraz wybitne osiągnięcia artystyczne dla kultury polskiej w dziedzinie filmu i teatru”;
  • 2017 – Order Orła Białego;
  • 2019 – Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.

Śmierć

Franciszek Pieczka, przez swoją wieloletnią i różnorodną karierę aktorską, zasłużył na miejsce w historii polskiego kina i teatru. Wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia inspirował kolejne pokolenia artystów swoją pasją do sztuki i nieustającym zaangażowaniem. Jego nieoceniony wkład sprawił, że na zawsze pozostanie w pamięci wielu Polaków.

grób Franciszka Pieczki

Fot. 5: Grób Franciszka Pieczki

Po 50 latach spędzonych z żoną Henryką, z którą doczekał się dwojga dzieci, zmarł 23 września 2022 roku w Warszawie. Został pochowany 29 września 2022.

Zachęcamy również do przeczytania artykułów pt. 10 kultowych polskich filmów z lat 50. i Dyskusyjny klub filmowy – dlaczego warto do niego należeć?

Źródło zdjęć:

Fot. 1: kadr z filmu „Czterej pancerni i pies”,

Fot. 2: autorstwa Kontroli – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50960859,

Fot. 3: kadr z filmu „Czterej pancerni i pies”,

Fot. 4: autorstwa KPRM – Narodowe Święto Niepodległości, PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64051077,

Fot. 5: autorstwa Lukasz2 – Praca własna, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126376808,

Fot. główne: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Facebook – Piotr Nowak.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *