Film „Plan 75” – przerażająca wizja przyszłości emerytów

plan 75

Film „Plan 75” to wstrząsająca i mroczna wizja wcale nie tak dalekiej przyszłości, która łączy elementy poezji z surowym społecznym komentarzem. Film jest dziełem Chie Hayakawa, jednej z najbardziej utalentowanych japońskich reżyserek. Produkcja zadebiutowała w ubiegłym roku w Cannes, gdzie zdobyła wyróżnienie specjalne – Złotą Kamerę.

Demograficzne wyzwanie Japonii

Japonia to kraj znany z zaawansowanej technologii i wyjątkowej opieki medycznej, co przekłada się na znaczną średnią długość życia jej obywateli. Choć w pierwszym momencie wydaje się to optymistyczne, w połączeniu z niskim wskaźnikiem dzietności wcale takie optymistyczne nie jest. Starzejące się społeczeństwo przepowiada szybko nadchodzący kryzys gospodarczy i destabilizację kraju.

Plan 75 – „rozwiązanie” problemów

Rozwiązaniem jest rządowy program zwany Planem 75. Promuje on eutanazję dla osób, które ukończyły 75 rok życia. Wszędobylskie reklamy, kierowane do zdezorientowanych emerytów, zachwalają korzyści płynące z tego rewolucyjnego rozwiązania. 

Jednym z argumentów przemawiających za udziałem w programie jest obietnica wynagrodzenia, które pozwoli uczestnikom Planu 75 spełnić ich ostatnie życzenia. W filmie poznajemy historię starszej kobiety, której środki do życia szybko się wyczerpują, sprzedawcy programu, który pragmatycznie zachęca do wzięcia w nim udziału, oraz filipińskiego robotnika stojącego przed trudnym wyborem.

Międzynarodowe uznanie

Ten kinowy obraz zyskał międzynarodowe uznanie już na swojej światowej premierze w Cannes, gdzie uhonorowano go prestiżową nagrodą – Złotą Kamerą. Co więcej, stał się on oficjalnym japońskim kandydatem do Oscara, co świadczy o jego wyjątkowości i wartości artystycznej.

Dostępność i premiera

Niepojętą wizję niedalekiej przyszłości, w której społeczeństwo Japonii, aby przetrwać, będzie promowało zabijanie swoich bliskich, już można zobaczyć na dużym ekranie. Film skłaniający do dyskusji jest dostępny od 26 maja w kinach na terenie całej Polski.

Fot. kadr z filmu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *