Wiemy, w których regionach Polski mieszkają najszczęśliwsi Polacy

najszczęśliwsi Polacy

Polacy czują się w swoich domach szczęśliwsi niż dwa lata temu. To zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę niekorzystne zmiany w krajobrazie społeczno-ekonomicznym w ciągu ostatnich lat, takie jak wybuch wojny na Ukrainie czy wysoki wzrost cen. Tak wynika z raportu Otodom „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków 2023”.

Miasta kontra województwa

Autorzy raportu badali poczucie szczęścia mieszkańców i podzielili ich na trzy kategorie: przodowników szczęścia, nieszczęśliwych i normalsów.

Jak się okazuje, poziom szczęścia w miastach wojewódzkich nie zawsze odzwierciedla średnią dla województwa. W wielu z nich mieszkańcy miast mają wyższe poczucie szczęścia w porównaniu do reszty regionu. Może to wynikać z faktu, że większe miasta oferują lepsze warunki życia, w tym lepiej płatne miejsca pracy i większy dostęp do usług publicznych. Mieszkańcy mniejszych miejscowości, w których dostęp do różnych usług może być ograniczony lub utrudniony, mogą czuć się w związku z tym gorzej w porównaniu do mieszkańców metropolii.

Szczęśliwe regiony

Rankingowi przewodzi województwo podkarpackie, w którym co trzeci mieszkaniec to przodownik szczęścia. Choć Śląsk (29,4 proc.) i Lubuskie (29,2 proc.) również wyróżniają się wysokim poziomem zadowolenia mieszkańców.

wykres dotyczący szczęścia Polaków

Czynniki wpływające na szczęście

Domy odgrywają kluczową rolę w naszym poczuciu szczęścia. Według badań przeprowadzonych przez Kingfisher, właściciela Castorama Polska, i Instytut Badań nad Szczęściem, jakość naszego domu ma wpływ na nasze ogólne poczucie zadowolenia. Ogromna większość ludzi, którzy są zadowoleni ze swojego domu, uważa się za szczęśliwych. To, jak mieszkamy, wpływa na nasze szczęście niemal tak samo jak nasze zdrowie czy kondycja fizyczna.

Badania pokazują, że do szczęścia potrzebnych jest nam pięć elementów: poczucie dumy, tożsamości, komfortu, bezpieczeństwa i kontroli. Jeśli nasz dom spełnia te kryteria, to czujemy się w nim dobrze.

gdzie mieszkają najszczęśliwsi Polacy

Poczucie przestrzeni czy metraż?

To nie tylko kwestia metrażu. Choć wszyscy pragniemy przestronnego domu, niekoniecznie większe oznacza lepsze. W rzeczywistości poczucie przestrzeni jest trzy razy ważniejsze niż rzeczywisty metraż czy liczba pomieszczeń.

Co cenimy w mieszkaniu miejskim?

Wśród ankietowanych Polaków najważniejsze były dostęp do sklepów, dobra komunikacja miejska oraz środowisko naturalne. Bezpieczeństwo i dostęp do rozrywki również mają znaczenie.

Wyzwania miejskiego życia

Mieszkańcy wielu miast narzekają na wysokie koszty życia, problemy z komunikacją miejską czy zanieczyszczenie powietrza. Wielu z nich podkreśla, że istotne dla nich są również bliskość natury, atrakcji kulturalnych i poczucie bezpieczeństwa.

szczęśliwi Polacy

Im starsi, tym szczęśliwsi

Poczucie zadowolenia z życia rośnie wraz z wiekiem, jednak spada wśród osób 70+. Dla nich coraz ważniejsze staje się budownictwo senioralne, oferujące dogodną przestrzeń wspólną oraz szeroką gamę dodatkowych usług.

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, ważne jest, abyś czuł się tam dobrze. Szczęście nie zależy od metrażu czy liczby sąsiadów, ale od tego, jakie emocje budzi w nas nasz dom i otoczenie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *