Wampir energetyczny – jak go rozpoznać i jak się przed nim bronić?

wampir energetyczny

Pewne osoby, w towarzystwie których się obracamy, dosłownie wysysają z nas siły fizyczne i psychiczne. To tzw. wampiry energetyczne karmiące się cudzą krzywdą. Jak rozpoznać wampira energetycznego i co zrobić, kiedy doskwierają nam emocjonalne słabości? Tłumaczymy!

Kim jest wampir energetyczny?

Wampir energetyczny to nieformalne, aczkolwiek mocno zakorzenione i funkcjonujące w świecie pojęcie. Mimo że nie sklasyfikowano go jako zaburzenie, psychologowie zgodnie twierdzą, że dotyczy ono osób o specyficznym typie osobowości, zyskujących energię kosztem psychicznym innych.

Wampir energetyczny umiejętnie karmi się cudzymi emocjami. Manipuluje i osłabia ofiarę; sprawia, że czuje się ona bezwartościowa i niepewna. On zaś wzrasta, stopniowo budując swoją siłę psychiczną. Bardzo lubi władzę, która daje mu większe możliwości emocjonalnego ucztowania na swoich podwładnych.

Wampir zazwyczaj nie wie, że nim jest, i nie zauważa, jak bardzo swoim zachowaniem krzywdzi otoczenie; szczególnie ludzi z natury bardziej wrażliwych. By nie dać się wciągnąć w jego niebezpieczną grę, należy jak najszybciej zdemaskować wampira emocjonalnego. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jakie rozpoznać wampira energetycznego?

Wampiry energetyczne mają świetny kamuflaż, ale niektóre cechy dobitnie zdradzają ich tożsamość. Tym bardziej że, by zdobyć to, czego potrzebują, poruszają się zgodnie z określonym schematem. Jeśli przyjmiesz rolę biernego obserwatora i przeanalizujesz zachowanie osoby podejrzewanej o toksyczny wpływ, będziesz wiedzieć, czy bezwzględnie należy jej unikać.

Wampir energetyczny nie bierze odpowiedzialności

Bez względu na to, jak charyzmatyczny jest wampir, nigdy nie weźmie on na siebie odpowiedzialności. Tą chętnie obarcza innych, przez co częstszy kontakt z wampirem jest uciążliwy. Czujesz, że częściej i bardziej przejmujesz się czyimiś problemami? To znak, że prawdopodobnie masz kontakt z wampirem.

Po spotkaniu z wampirem odczuwasz zmęczenie psychiczne i fizyczne

Spotkanie, a nawet krótka rozmowa telefoniczna, wystarczą, by wampir wyssał z nas siły. Po krótkim kontakcie z daną osobą najchętniej położyłbyś się do łóżka, boli cię głowa albo doskwierają przeciążenia mięśni? Już wiesz, na kogo uważać.

Wampir lubi grać ofiarę

By pozbyć się odpowiedzialności, wampir robi z siebie ofiarę. Bardzo szybko obwinia kogoś za swoje wybory. W podobny sposób szuka u innych aprobaty lub pocieszenia, dzięki którym może wzmocnić swoje niskie poczucie wartości.

Wampiry kochają dramaty

Wampiry energetyczne mają słabość do życiowych katastrof. Zrobią wszystko, by znaleźć się w środku takich wydarzeń i zagęścić atmosferę. Niekiedy czerpią namacalną radość z cudzego nieszczęścia: rzekomo próbują nas pocieszyć, choć w rzeczywistości szkodzą. Z kolei jeśli dramat dotyczy ich, bardzo szybko potrafią znaleźć kogoś, kto przywróci im życiową harmonię.

Wampir umniejsza problemy innych

Wampir jak powietrza potrzebuje twojej energii. Jego zasoby kurczą się, jeśli jesteś przygnębiony. Gdy tylko wspomnisz o swojej porażce, wampir zaraz zacznie żalić się na swoją sytuację, która w jego opinii zasługuje na większą uwagę. Zrobi co w jego mocy, by cię pocieszyć – oczywiście nie dla twojego dobra, lecz ze względu na ekonomiczny rachunek. Będzie starał się pokazać, jakimi błahostkami się przejmujesz, i sprytnie skoncentruje twoją uwagę na swoich troskach. Dzięki temu to on znajdzie się w centrum zainteresowania i zamieni twoje zdziwienie w emocjonalny bufet.

Wszystko, co powiesz, zostanie wykorzystane przeciwko tobie

Wampir energetyczny to mistrz manipulacji, które skrupulatnie zbiera informacje na twój temat. Lubi szczególnie historie bardzo osobiste i trudne, dotyczące np. obaw lub kompleksów. Im więcej ich zbierze, tym dłużej może się nimi delektować, dołując cię w najmniej odpowiednim momencie.

Wampiry energetyczne nie zawahają się, by użyć wszystkich dostępnych środków w celu osiągnięcia korzyści. Doskonale wiedzą, że świetnym narzędziem w drodze do sukcesu jest wstyd. Gdy ten nieoczekiwanie zawiedzie, w arsenale dostępnych środków pozostaną im jeszcze strach i poczucie bezsilności.

Rodzaje wampirów energetycznych

Doktor Albert Bernstein w książce pt. „Emocjonalne wampiry” wyróżnił pięć typów wampira energetycznego:

  • wampir aktor,
  • wampir hedonista,
  • wampir narcystyczny,
  • wampir paranoik,
  • wampir obsesyjno-kompulsywny.

Wampir hedonista dba wyłącznie o zaspokojenie swoich potrzeb i nie liczy się z normami społecznymi; chętnie spędza czas na imprezach. Wampir o typie narcystycznym myśli o sobie tylko w superlatywach i bardzo chętnie za prywatne niepowodzenia życiowe odpowiedzialnością obarcza innych. Wampir paranoidalny gardzi zdaniem innych, jest pewny siebie, lubi teorie spiskowe i nie ufa nawet członkom najbliższej rodziny. Wampir obsesyjno-kompulsywny przywiązuje uwagę do szczegółów i uwielbia wytykać innym choćby najmniejsze niedopatrzenia. Wampir aktor świetnie się maskuje; potrafi bardzo dobrze wcielić się w rolę aktualnie dopasowaną do potrzeby.

Jak sobie poradzić z wampirem energetycznym?

Po rozpoznaniu, że mamy do czynienia z wampirem energetycznym, najlepszą metodą terapii jest separacja od bodźca. Należy zachować dystans, nie wdawać się w niepotrzebne dyskusje, nie odpowiadać na prowokacje i wyraźne wytyczyć granice w relacji. Jeśli problem będzie się nasilał, jedynym skutecznym sposobem walki z wampirem, jest zerwanie z nim kontaktu.

Jak nie stać się wampirem energetycznym?

Wampir energetyczny to zwykle ktoś, komu w jakiś sposób wyrządzono krzywdę w postaci odrzucenia przez otoczenie. W ramach odwetu i by ponownie nie dopuścić do krzywdzącej sytuacji, postanawia wcielić się w rolę wampira energetycznego. Czasami bycie wampirem nie wynika z urazu psychicznego, lecz przyrodzonej patologii osobowości. Wampir energetyczny potrafi zdusić w sobie naturalną potrzebę człowieka do przynależności grupowej w imię poczucia wyższości.

Aby nie dołączyć do grona wampirów energetycznych, warto systematycznie przepracowywać swoje emocje. Czasem wystarczy szczera rozmowa z kimś bliskim; innym razem problem jest na tyle poważny, że musimy udać się na terapię, którą oferuje psycholog kliniczny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *