Co wolno, a czego lepiej nie podgrzewać w mikrofalówce?

podgrzewanie w mikrofalówce

W życiu codziennym wielu z nas często korzysta z kuchenki mikrofalowej, ponieważ ceni szybkość i wygodę. Jednak nie wszystkie produkty nadają się do podgrzewania w tym sprzęcie. A z tego już nie każdy zdaje sobie sprawę.

Dlaczego nie wszystkie produkty można podgrzewać w mikrofalówce?

Kuchenki mikrofalowe służą do tego, by podgrzewać jedzenie. To oczywiste. Ale jak działają? O tym nie każdy wie. Urządzenie wytwarza promieniowanie mikrofalowe, czyli fale elektromagnetyczne liczące 12 cm długości. Mikrofale odbijają się od wnętrza kuchenki, a następnie wnikają w głąb potrawy, dzięki czemu całe jedzenie jest ciepłe, a nie tylko jego fragmenty na brzegach. Wspomniane fale elektromagnetyczne wprawiają w drgania cząsteczki wody i wytwarzają ciepło. To dlatego produkty bogate w wodę można podgrzać szybciej niż inne. Energia zamienia się na ciepło, dzięki czemu podgrzana żywność nie jest „zanieczyszczona” ani „radioaktywna”.

Współczesna kuchnia bez mikrofalówki to rzadkość. Urządzenie to stało się naszym codziennym sprzymierzeńcem służącym do szybkiego podgrzania posiłku. I choć mikrofalówka to wyjątkowo praktyczny sprzęt, nie każda potrawa jest dla niej stworzona. Niektóre produkty pod wpływem mikrofal mogą zmienić swoją konsystencję w nieprzewidywalny sposób, a inne mogą stać się niebezpieczne.

W mikrofalówce nie podgrzewaj:

  • ostrych papryczek,
  • owoców,
  • chleba,
  • ryżu,
  • sałaty,
  • jajek,
  • grzybów,
  • buraków,
  • szpinaku,
  • selera,
  • masła,
  • surowego mięsa.

Ryzyko poparzenia się, zabrudzenie wnętrza kuchenki mikrofalowej, zepsucie konsystencji jedzenia czy potrawy, wytrącenie wartości odżywczych, zatrucie pokarmowe, niestrawność – z tym wszystkim możemy się spotkać, jeśli podgrzejemy w mikrofalówce coś, czego podgrzewać w niej nie powinniśmy.

Jak działa mikrofalówka i dlaczego niektóre produkty są niebezpieczne?

Mikrofalówka, jak sama nazwa wskazuje, działa na zasadzie generowania mikrofal, które pobudzają cząsteczki wody w podgrzewanej potrawie. To wibracje tych cząsteczek generują ciepło, które następnie jest rozprowadzane po jedzeniu. Niemniej nie wszystkie składniki w naszych potrawach zachowują się tak samo pod wpływem mikrofal. Niektóre produkty, takie jak metale, mogą powodować iskrzenie lub nawet pożary w mikrofalówce. Inne, jak wcześniej wspomniane jajka, mogą gwałtownie zwiększyć swoją objętość i eksplodować.

mikrofalówka

Produkty, które można bez obaw podgrzewać w mikrofalówce

Jakie produkty najchętniej zagoszczą we wnętrzu mikrofalówki? Co możemy podgrzać, nie martwiąc się o smak i konsystencję? Oto lista naszych mikrofalowych przyjaciół!

Gotowe dania i resztki z obiadu

Mikrofalówka świetnie nadaje się do podgrzewania gotowych dań i resztek obiadu. Zarówno makaron z sosem, jak i wczorajsza pieczeń nabiorą smaku po krótkim podgrzaniu w mikrofali. Oczywiście nie będą tak smaczne jak od razu po przyrządzeniu, jednak przynajmniej zostaną zaserwowane na ciepło. Przed podgrzaniem w mikrofalówce warto przemieszać danie, ponieważ wtedy mikrofalówka podgrzeje je w miarę równomiernie.

Nie należy podgrzewać surowego mięsa bezpośrednio w kuchence mikrofalowej, ponieważ może to zwiększyć ryzyko rozwoju bakterii. Generowane fale elektromagnetyczne nie są w stanie wniknąć głęboko w surowe mięso, ponieważ jest dla nich zbyt gęste.

Napoje – od herbaty po mleko

Zimne dni, w których marzymy o gorącej herbacie czy kubku mleka z miodem i cynamonem, to idealny moment, by skorzystać z mikrofalówki. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by nasz napój był idealnie gorący.

Warzywa – klucz do równomiernego podgrzewania

Warzywa to zdrowy dodatek do każdego posiłku, ale nie zawsze mamy czas, by je gotować. Tu z pomocą przychodzi mikrofalówka. Brokuły, marchewka czy kalafior – wszystkie z nich można podgrzewać.

Zupy i sosy

Ach, zupa – idealne rozwiązanie na zimne dni. Czy może być coś lepszego niż gorący kubek domowej zupy? Po kilku minutach w mikrofalówce będziecie cieszyć się jej smakiem. Podobnie jest z sosami – czy to pomidorowy do makaronu, czy pieczarkowy do kotleta. Podgrzewając je w mikrofalówce, oszczędzasz czas i energię, a efekt? Palce lizać!

Częste błędy podczas podgrzewania w mikrofalówce

Z mikrofalówki nie zawsze korzystamy tak jak należy. Oto kilka najczęstszych pułapek, w które łatwo wpaść. Sprawdź, czy i Ty nie popełniasz tych kuchennych grzechów!

Nieodpowiednie przykrywanie pojemnika

Ilu z nas przytrafiło się jedzenie eksplodujące w mikrofalówce? A wystarczyło tylko odpowiednio przykryć pojemnik. Musimy zrobić tak, by para miałaby dokąd uciec – czy to poprzez użycie specjalnych pokrywek z otworami, czy poprzez delikatne odchylenie wieczka.

Zbyt długi czas podgrzewania

Zdarzyło się Wam zostawić coś w mikrofalówce tylko na chwilę, a po powrocie zastać wysuszone, nadpalone resztki? Nie jesteście sami! Jednym z najczęstszych błędów jest podgrzewanie jedzenia zbyt długo. Zacznij od krótszego czasu podgrzewania – np. 4 minut, a potem w miarę potrzeby przedłuż go.

Czas potrzebny do podgrzania danego produktu żywnościowego zmienia się w zależności od jego ilości i pierwotnej temperatury: na przykład w przypadku, gdy został dopiero co wyjęty z lodówki, kuchenkę mikrofalową należy ustawić na wyższy czas, niż w przypadku produktów o temperaturze pokojowej.

Papier, o ile jest to papier niczym nieozdobiony ani niewoskowany, może zostać wykorzystany do podgrzewania w kuchenkach mikrofalowych. Dlatego dużo dań gotowych przeznaczonych do podgrzewania w mikrofalówkach serwowanych jest w sklepach na papierowych tackach albo w kartonowych pudełkach.

Wskazówki dla bezpiecznego podgrzewania w mikrofalówce

Jakie triki zastosować, by jedzenie podgrzewać szybko i bezpiecznie? Oto kilka złotych wskazówek dla wszystkich miłośników szybkich posiłków!

Używaj naczyń odpowiednich do mikrofalówki

Nie każde naczynie nadaje się do mikrofalówki. Naczynie przeznaczone do podgrzewania w nim potraw zazwyczaj jest oznaczone odpowiednimi symbolami. Unikaj metalowych elementów, które mogą iskrzyć.

A co z drewnem? Fale mikrofalowe przenikają przez nie bez większych problemów, jednak samo gotowanie czy przechowywanie, szczególnie płynnych potraw, w drewnianych pojemnikach, nie jest wskazane. Wilgoć i woda może wniknąć w drewno i uszkodzić naczynie.

czego nie podgrzewać w mikrofalówce?

Unikaj podgrzewania jedzenia w plastikowych pojemnikach

Podgrzewanie jedzenia w mikrofalówce stało się codziennością dla wielu z nas. Jednak nie wszystko nadaje się do podgrzewania w tym urządzeniu. Plastikowe pojemniki i pojemniki styropianowe mogą wydzielać szkodliwe substancje rakotwórcze pod wpływem wysokiej temperatury. Z kolei zamknięte pojemniki mogą eksplodować pod wpływem fal mikrofalowych.

Warto pamiętać, by nie wkładać do mikrofalówki pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie są przeznaczone do obróbki cieplnej. Jedzenie w kuchence mikrofalowej powinno być podgrzewane w naczyniach, które nadają się do tego celu, takich jak szkło czy porcelana. Na czas podgrzewania potrawy można przykryć ją wilgotnym ręcznikiem papierowym, aby zachować jej wartości odżywcze i zapobiec wysychaniu.

Podsumowanie

Mądre i bezpieczne korzystanie z mikrofalówki nie tylko oszczędza czas, ale również dba o nasze zdrowie oraz jakość podgrzewanych potraw. Aby nasza mikrofalówka posłużyła nam przez lata, powinniśmy ją regularnie czyścić i nie podgrzewać w niej potraw umieszczonych w metalowych naczyniach. To nie tylko sprzęt kuchenny, lecz także inwestycja w naszą codzienną wygodę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *