Jest sposób na smishing. Czy to koniec z oszustwami przez SMS?

smishing

W dobie cyfryzacji i popularności komunikacji elektronicznej oszustwa typu smishing stają się coraz powszechniejsze. Wychodząc naprzeciw temu problemowi, polski Sejm uchwalił ustawę mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników w sieci. Tak nowe przepisy mają nas chronić przed cyberprzestępcami.

Jak działa smishing i dlaczego jest groźny?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć, bo pewnie nie każdy wie, jakie są formalne nazwy oszustw, z którymi wielu z nas się spotkało. Smishing to fałszywe SMS-y, które mogą przyjść niby od kuriera, banku czy innej instytucji publicznej, zwykle z linkiem, który skieruje nas na stronę zachęcającą do podania danych osobowych czy przelania środków. A spoofing? To nic innego jak podszywanie się pod numer telefonu zaufanej instytucji czy osoby, w celu wyłudzenia od nas pieniędzy lub informacji.

oszustwa przez sms

Bądźcie czujni

Oto kilka sytuacji, w których musisz być czujny:

  • Otrzymujesz wiadomość tekstową z prośbą o ujawnienie poufnych informacji, na przykład danych logowania czy numeru karty kredytowej.
  • Dostajesz wiadomość z linkiem do strony, która wygląda identycznie jak strona Twojego banku, ale adres URL jest podejrzany.
  • Otrzymujesz wiadomość e-mail z informacją o potrzebie potwierdzenia Twojego konta lub dokonania płatności, ale treść wiadomości wydaje się nieprofesjonalna, bo na przykład jest pełna błędów.

Ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji

Przygotowana przez resort cyfryzacji ustawa ma na celu ochronę przed tego typu oszustwami. Jak podkreślił minister Janusz Cieszyński: „Jej głównym celem jest wprowadzenie mechanizmów, które zabezpieczą użytkowników”.

jak działają oszustwa przez sms
  • Na przedsiębiorców telekomunikacyjnych nałożone zostaną obowiązki, które pomogą w zwalczaniu nadużyć, takich jak smishing, CLI spoofing i inne. Będą oni musieli blokować wiadomości tekstowe i połączenia głosowe, które są zgodne ze schematem wiadomości wysyłanych przez oszustów.
  • Dostawcy poczty elektronicznej obsługujący ponad 500 tys. użytkowników będą musieli stosować mechanizmy uwierzytelnienia poczty, co z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa naszych e-maili.
  • Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów służących tylko do odbierania połączeń głosowych, co znacznie ograniczy szanse oszustów na podszywanie się pod oficjalne numery instytucji.
  • Symbol RP zostanie zarezerwowany tylko dla instytucji państwowych, dzięki czemu oszustom będzie trudniej podszyć się chociażby pod Ministerstwo Zdrowia bądź resort finansów.

Bezpieczeństwo zależy od nas

Nie dajcie się nabrać! Bądźcie czujni i dbajcie o swoje dane. Nowa ustawa ma za zadanie nas chronić, ale pamiętajcie, że nawet najlepsze prawo nie ochroni nas, jeśli będziemy łamać wszelkie reguły bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *